84
Виставка «Світ кабукі» у Львові

Виставка «Світ кабукі» у Львові

04 марта — 26 марта 2017
Львов, Украина
Музей ім. Андрея Шептицького [на карте]
032 261 35 92

З 04 до 26 березня відбудеться виставка «Світ кабукі», яка розгорнеться в Історичному комплексі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (вул. М.Драгоманова, 42). Виставка презентує одне із виняткових явищ японського і світового мистецтва – японську гравюру в жанрі укійо-е.

1997 року Посольство Японії в Україні подарувало Національному художньому музеєві України (НХМУ) колекцію творів укійо-е. Частина робіт, за угодою з Посольством Японії в Україні, у 1998 – 1999 роках була передана до інших українських музеїв: Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Полтавського та Севастопольського художніх музеїв.

У НХМУ зберігаються 167 творів в жанрі укійо-е майстрів школи Утаґава –– найвизначнішої і найвпливовішої японської мистецької школи ХІХ століття. У цей період країна переживала вирішальні трансформації: після завершення періоду Едо (1603 – 1867) розпочався період Мейдзі (1868 – 1912), який увійшов в історію Японії як час політичних, військових і соціально-економічних реформ, що перетворили відсталу аграрну країну в одну із провідних держав світу. Творчість школи Утаґава є зразком пізнього періоду укійо-е. Художники цієї школи відомі також творами у жанрі якуся-е, присвяченому зображенню акторів театру кабукі.

Театр кабукі – це, перш за все, театр акторів, у якому п’єси слугують, головним чином, як засіб демонстрації таланту зірок сцени. Театральна культура кабукі традиційно сприяла створенню культу акторів-зірок, імена яких були зазвичай відомі навіть тим, хто ніколи не цікавився мистецтвом кабукі. Зірка театру кабукі традиційно мала коло власних поціновувачів, котрі вигукували її ім’я під час вистави. Актори, якими були лише дорослі чоловіки, мали великий вплив на моду та стиль поведінки у суспільстві. Тому і не дивно, що акторам театру кабукі, або якуся, було присвячено окремий жанр гравюри –– укійо-е.

На виставці експонуються близько 100 робіт в жанрі якуся-е, які виконали представники школи Утаґава. Найчисленніше репрезентовано творчість Утаґави Кунійосі (1798 – 1861), котрого вважають останнім великим майстром укійо-е і одним із найталановитіших авторів, що працював над образами акторів театру кабукі. Серед його учнів були Утаґава Куніясу (1794 – 1832), твори якого є досить рідкісними, та Утаґава Йосііку (1833 – 1904), відомий не лише як майстер укійо-е, а й як карикатурист, що співпрацював у перших газетах після реставрації Мейдзі. Утаґава Кунісада, також знаний як Тойокуні ІІІ (1786 – 1865), – найвідоміший, найбільш плідний і фінансово успішний художник школи Утаґава. Яскраві, декоративні гравюри останнього з-поміж перелічених заекспоновано на виставці поруч із роботами грона його учнів: вихідця із родини самураїв Утаґави Куніакі (?-?), або Утаґави Куніакі ІІ (1835–1888), Утаґави Садафуси (? - ?), для якого характерним було наслідування робіт учителя, та Тойохари Кунітіки (1835 – 1900). Тойохара Кунітіка – єдиний із представників школи, який не узяв собі ім’я її засновника – Утаґави, адже спочатку навчався в іншого майстра – Тойохари Тіканобу й обрав собі його ім’я.

Мистецька мова і образи укійо-е близькі до ідей театру кабукі, адже стиль укійо-е складався під значним впливом естетики кабукі. На гравюрах ми бачимо не живих, реальних людей, а театральне амплуа актора і його перевтілення. Обличчя акторів схожі на маски, їхні пози і жести умовні. Як і на театральній сцені, простір у гравюрі чітко розмежований, а всі фігури і предмети другого плану схожі на театральну площинну декорацію. Гравюра утворює єдиний візерунок із зображень людей і барвистих тканин, каліграфічних написів та прикрас інтер’єру. Відтак створюється враження рівнозначності й важливості кожного елементу. Візерунок робить гравюру укійо-е схожою на розкішну тканину із витонченою вишивкою – в таку ж одягнені і персонажі театру кабукі.

Адреса: вул. М. Драгоманова, 42

Години роботи: середа-неділя з 10:00 до 18:00.

тел.: 032 261 35 92Ключевые слова: Львів, львов, март, афіша березень, Виставка Світ кабукі, музей Андрея Шептицького, японська гравюра, укійое, укийое, ціна квитка, цена билета, куди піти, куда пойти, купити квитки, купить билеты, культурная программа, культурні події

© md-eksperiment.org

Опубликовано: 28 февраля 2017