Австралійські вчені успішно випробували імплантоване людині біонічне око.

бионический глаз

На сьогоднішній день кілька груп вчених у різних країнах світу працюють над створенням оптимальної апаратури, яка дозволить людям, які втратили зір, самостійно розпізнавати навколишні предмети і переміщуватися в просторі.


Фахівці називають цей пристрій Біонічне око. Біонічної зорова система або біонічне око включає в себе мініатюрну відеокамеру, закріплену на окулярах, яка передає високочастотні радіосигнали на мікрочіп, імплантований в сітківку ока. Електроди, розташовані на чіпі, перетворять одержуваний сигнал в електричні імпульси, які в свою чергу стимулюють роботу збережених клітин сітківки. Останні передають імпульси по зоровому нерву в мозок, який інтерпретує їх як зображення. Для успішної роботи біонічного ока необхідно дві умови. По-перше, повинен функціонувати природний шлях передачі даних від сітківки до мозку. А по-друге, необхідна наявність здорових клітин сітківки. Таким чином, технологія біонічного ока спрямована в першу чергу на допомогу пацієнтам з пігментним ретинітом (retinitis pigmentosa) і віковою макулярною дистрофією (macular degeneration).

54-річна австралійка Діана Ешворт (Dianne Ashworth) страждає спадковим пігментним ретинітом і практично повністю втратила зір. У травні цього року жінці імплантували прототип біонічного ока, який був спроектований, побудований і випробуваний організацією Bionic Vision Australia. Цей пристрій складається з імплантованого в сітківку ока мікрочіпа, оснащеного 24-ма електродами. Сигнали до нього надходять по невеликому проводу від своєрідного ресивера, вживленного за вухом. Цей поки штучний рецептор підключений безпосередньо до комп'ютера (замість реальної камери), отримує від нього сигнали і передає їх мікрочіпові. З'єднувальний провід підходить прямо до судинної оболонки ока, розташованої відразу за сітківкою. Медики стверджують, що сама по собі операція імплантації проста, і її може легко освоїти будь-який кваліфікований хірург з будь-якої країни світу.

"Пристрій стимулює здорові клітини сітківки за допомогою електричних імпульсів, які потім передаються в мозок, створюючи зображення, - пояснює доктор Пенні Аллен (Penny Allen), хірург, який проводив імплантацію Діані. - Обладнання частково відновлює зір, дозволяючи пацієнтові розрізняти контрастні зображення, наприклад, кордони темних і світлих об'єктів ".Через місяць після операції дослідники провели перші випробування біонічного ока і отримали чудові результати. В ході перших тестових підключень жінка змогла розрізнити темні і світлі форми і лінії, а також побачити обриси предметів.

"Я не знала, чого чекати, і раптом побачила короткий спалах. Це було чудово. Кожен раз, коли відбувалася стимуляція, у мене перед очима з'являлися різні форми", - розповідає про свої відчуття Діана. Учені повідомляють, що це тільки перший і найпростіший варіант пристрою. Дослідники сподіваються, що при подальшому нарощуванні кількості електродів, додаванні відеокамери та удосконаленні конструкції їм вдасться добитися повної мобільності і незалежності для людей, що втратили зір."Незважаючи на те, що кінцевий результат дасть пацієнтам тільки чорно-білий зір, ми сподіваємося, що наш пристрій дозволить слабозрячим людям отримати довгоочікувану і життєво необхідну мобільність", - укладає Аллен в прес-релізі Інституту біоніки.

Зараз вчені проводять подальші випробування вживленного біонічного ока, а також розробляють імплантат, який оснащений 98 і 1024 електродами. Роботи над подібними пристроями ведуться не тільки в Австралії. На даний момент двоє пацієнтів у Великобританії з нетерпінням очікують підключення вже вживлених імплантатів. Крім того, не так давно дослідники зі Стенфордського університету представили компактну варіацію біонічного ока.




Читайте также