21-02-2023 53

Карл Еміль Францоз (Karl Emil Franzos)

Францоз

(1848–1904)

Проста, поетична мова, тонкий ліризм разом із цікавим фактичним матеріалом забезпечили творам К. Е. Францоза неабиякий успіх.

Легенди, пісні, повір'я Прикарпаття щедро мережать твори письменника. Але якщо в ранній поемі «Цеціно» читач має справу з олітературюванням фольклорних переказів, то в 70-90 рр. спостерігаємо соціальне осмислення фольклору, творче використання його для відтворення важливих суспільно-політичних колізій. Фольклорний елемент для Францоза стає не тільки засобом створення національного колориту, а й орнаментом для сюжету, матеріалом, який він переробляє відповідно до творчого задуму і світогляду.

Щодо орнаментації, то тут одне з перших місць належить пісням, уривки яких вростають у тканину багатьох творів К. Францоза з українськими мотивами.

Літературна спадщина письменника тісно пов'язана з українським фольклором, передусім, з народними легендами й піснями, які він перекладав, популяризував і художньо опрацьовував. З другого боку, фольклоризм австрійського письменника — не просте переспівування, не поверхове наслідування, не зовнішня стилізація під словесну традицію українців, а творчий процес, зумовлений світоглядними переконаннями й соціальними симпатіями автора, котрий порівняно легко висловлює власні почуття тими засобами, які знаходить в усній творчості українського народу.

Біографія

Твори

Критика