
Українсько-польський проект «КУЛЬТУРНИЙ ВАНТАЖ»
Українсько-польський проект «Культурний вантаж» спрямовано на перегляд моделей представлення національних історій мистецтва у класичному музеї, переосмислення ролі самого музею у трансляції культурних цінностей, культурного досвіду й історичної пам’яті.
Майданчиком реалізації проекту є Національний художній музей України – провідний мистецький музей країни. У двох виставкових і семи залах постійної експозиції, де представлено українське мистецтво XIII – кінця ХІХ ст. буде розміщено твори польських митців другої половини ХХ ст.
Вибір польської сторони в якості партнера далеко не випадковий, адже йдеться про спільний пласт мистецької спадщини і культурного досвіду, на якому вже на початку ХХ ст. розвинулося розмаїття яскравих творчих індивідуальностей та оригінальних мистецьких течій. При чому в Україні сильніше відчувався поліфонічний струмінь бароко, який вирував і у вимушеному соцреалізмові у емансипованому і аполітичному трансавангарді. У Польщі надбання авангарду переросло у інтелектуально рафінований концептуалізм. В українському культурному просторі цей мистецький напрямок практично не прижився з різних причин. Вкрай несприятливий ідеологічний і політичний клімат суттєва, але не виключна причина утворення цієї лакуни. Отже польська кнцептуалістична присутність в просторі Національного художнього музею України, кий у цьому випадку уособлює національний мистецький простір в цілому є своєрідним Alter Ego українського духу мистецтва.
Привнесені в постійну експозиції модерні композиції, з властивим їм етосом парадоксу і естетикою недомовленості, розбиватимуть ретельно вибудувані наративні ряди на окремі абзаци, правлячи своєрідним коментарем до них. Аскетичні за візуальним вирішенням, але багато в чому провокативні за інтелектуальною інтенцією роботи Анджея Длужнєвського Романа Опалки, Влодзімежа Боровськи та інших авторів, більшість з яких належить до концептуалізму, поміщені у залах давньоруськими і бароковими іконами XV – XVIII, історичним портретом, елегійними сюжетами ХІХ ст.. і ліричними краєвидами дозволять зазвучати несподіваними конотаціями як класичні твори з постійної експозиції Музею так і об’єкти сучасного мистецтва.
Завдяки методу контрапункту створюватимуться візуальні і смислові зіткнення, що спонукатимуть як поціновувачів давнього мистецтва, так і адептів сучасної штуки дослухатися поліфонічності і багатовимірності музейного простору, і зрозуміти штучності лінійних хронологічних рядів. Микола Скиба
Експонуватимуться твори:
Зофії Кулик, Леона Тарасевича, Кшиштофа Беднарського, Збігнева Варпеховського, Рішарда Вінярського, Анджея Длужнєвського, Романа Опалки, Влодзімежа Беднарського, Станіслава Дрожджа, Павла Альтхамера, Кшиштофа Чічерського, Збігнева Длубака
З колекції Центру сучасного мистецтва «Замок Уяздовські» та Національної галереї «Захента»
Київ
19 травня - 7 вересня
Відкриття виставки – 18 травня, п’ятниця, о 18:00 Національний Художній Музей України, вул. Грушевського, 6
© md-eksperiment.org
Поделиться