586
день города днепропетровска 2012

До дня міста Дніпропетровська 2012 виставка «Міста вишивальні візерунки»

Чт, 20 сентября 2012
Днепр, Украина
вул. Комсомольська, 60 [на карте]

6 вересня, о 14.00 до Дня міста у молодіжній бібліотеці ім. М. Свєтлова

буде відкрито пересувну міні-виставку Художнього музею

«Міста вишивальні візерунки»


На виставці репрезентовано твори міського самодіяльного вишивального мистецтва, датовані 1930-60-ми роками. Ці роботи знаходили на горищах будинків, під ліжками на старих дачах, на смітниках. Їх зберегла і реставрувала художниця з етнічного костюму, старша наукова співробітниця Дніпропетровського художнього музею Антоніна Бондарук.

Розвиток капіталізму в Україні наприкінці ХІХ ст. у значній мірі вплинув на вишивку. Поява у продажу ниток різних відтінків, розповсюдження друкованих натуралістичних взірців, скорочення виробництва домашнього полотна у великих чарунках, доступність тонкого фабричного полотна, що добре пасує для технік вільної гладі, призвели до того, що українське народне шитво почало губити своєрідні ознаки та набуло нових властивостей. Вишивальниці почали прагнути більшої натурної достовірності, багатобарвності, почали вишивати різні узори, що відповідали міщанським вимогам, але з народною орнаментикою нічого спільного не мали: широко вживаються рослинні геометризовані мотиви, «брокарівські» троянди еклектично заквітчують класицистичні вази, стилізовані для вишивки хрестиком і гладдю.

У середині ХХ ст. відчутно посилення урбанізації, розірвані зв’язки поколінь - українське народне шитво втрачає свою домінуючу функцію. Відбувся динамічний і незворотній процес відходу від пам’яток традиційного мистецтва зі щоденного вжитку. Досяг апогею натуралістичний напрям, коли через мережу державних клубів, палаців культури, будинків народної творчості, систему офіційних виставок заохочувалося вишивання хрестиком або гладдю картин на казкові, літературні сюжети, зображення урядових споруд, портретів відомих письменників і політичних діячів. Почали застосовувати невластиві для декору елементи партійної та державної емблематики: п’ятикутна зірка, серп і молот, герби, ордени, написи, гасла, дати, Кремль, крейсер „Аврора” і навіть портрети комуністичних вождів. «Вишиємо Сталіна портрет» – так називалася видана тоді книжка Павла Тичини. Такі „символи” не поєднувалися з усталеними естетичними уявленнями і принципами декоративного вирішення виробів, а лише надавали творам тенденційності, еклектичності й надуманої штучності. Таким чином формувалися засади плакатності, яка стала провідним стилістичним принципом соціалістичного реалізму: спрощення, збідніння, примітивізація художньої мови, оперування фальшивими ідеологічними гаслами. Проте кожна виставка не обходилася без таких ідейних творів.

У орнаментиці й колориті самодіяльного вишивання, поширеного тоді в урбанізованому середовищі дуже багато еклектики, строкатості. І все одно дуже шкода, що ці твори знаходяться зараз в занепаді, бо вони популяризують культуру тих часів, вони зроблені нашими матерями і бабусями. Це як зустріч зі старими друзями, як повернення в своє дитинство. Тому надати цим роботам друге життя, а саме реставрувати їх, здалося Антоніні Бондарук цікавою ідеєю.

Виставка «Міста вишивальні візерунки» - це звернення уваги культурних і громадських діячів до вишивального мистецтва взагалі і намагання зберегти для нащадків ці пам’ятки – свідчення тодішнього мистецького рівня. Вона влаштована, щоб певним чином дослідити й популяризувати ці надбання, стимулювати створення осередків навчання вишивального мистецтва, піднести значення цього пласта культури. Виставка має дуже важливе значення - як заклик до громадськості про необхідність порятунку цих вишивальних творів. Можливо після перегляду виставки у когось виникне бажання колекціонувати або досліджувати цінні раритети.

Виставка триватиме до 20 вересня.

Кураторка виставки – ст. наукова співробітниця ДХМ Антоніна Бондарук (744-60-35)

Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. Свєтлова: вул. Комсомольська, 60

тел.: 744-88-77, 374-28-57 © md-eksperiment.org

Опубликовано: 05 сентября 2012