305
Яскрава мелодика композитора Д. Січинського. Львівська обласна філармонія

Яскрава мелодика композитора Д. Січинського. Львівська обласна філармонія

Вс, 27 сентября 2015
Львов, Украина
вул. Чайковського, 7 [на карте]

Найважливіша фігура серед цьогорічних ювілеїв – Денис Січинський, другого жовтня в цьому році маємо його 150-річчя.

«У його творах вирізняється яскрава мелодика. Трудно з чимось порівняти його чудові солоспіви, а також хори. Він багато зробив для української справи. Варто про нього сказати, як про людину широкої душі, здатної переживати глибокі емоції. Композитор досить швидко втратив своїх батьків і був змушений сам собі пробивати дорогу у життя. Брав студії у знаного композитора Кароля Мікулі, про що дізнаємося з його щоденника. Мусимо пам’ятати, які це були часи. Галичина була спочатку австрійською, а потім польською, і це не було позитивним грунтом для українського. Очевидно, це також не дало здобути цій здібній людині професійної освіти. Хоч композитор прожив неповні 44 роки, але все-таки його спадщина чимала, особливо у сфері хорових творів»,– аналізує творчість Д. Січинського заступник генерального директора філармонії Андрій Яцків.

Ювілейний концерт до 150-річчя Д. Січинського у Львівській обласній філармонії у неділю, 27 вересня, охопить найважливіші грані його творчості. Серед виконавців: Юрій Гадзецький (баритон), Ніна Карпінець (сопрано), Оксана Савіцька – мецо-сопрано (бандура), Мирослав Драган (фортепіано), Галицький академічний камерний хор (художній керівник Василь Яциняк), АІА «Високий Замок» (художній керівник Андрій Яцків). Розпочне вечір один із найважливіших хорових творів композитора, який, властиво, ніколи не виконувався – «Літургія».

Найсильнішою сторінкою мистецької спадщини Січинського є солоспіви, в котрих він виявився справжнім майстром драматичного монологу, створив неповторний індивідуальний почерк, позначений глибоким внутрішнім неспокоєм, експресією. Такими є його сольні солоспіви «Кілько дум ту переснилось...», на слова Уляни Кравченко, «У мене був край» та «Із сліз моїх» на сл. Г. Гейне, які прозвучать у філармонії.

Найвизначнішими є композиції Д. Січинського на тексти Франка та Шевченка. Січинський був першим в українській музиці, хто звернув увагу на філософський та психологічний зміст поезії. Тому вокальні партії при всій їх співучості, справляють враження декламаційних монологів чи діалогів. Не випадковий є добір у концерті прекрасних пісень-романсів. Так у виконанні Ніни Карпінець та АІА «Високий Замок» прозвучить один із кращих його творів «У гаю, гаю» на сл. Т. Шевченка та «Не співайте мені сеї пісні» на сл. Л. Українки, які наділені кращими ознаками почерку Д. Січинського, «Дума про Нечая» на народний текст, яку залюбки співали славні українські тенори.

Галицький академічний камерний хор під орудою В. Яциняка виконає музику на поезію, яка для Січинського була не тільки ознакою епохи, а й камертоном власного життя. Звідси велика щирість, безпосередність музики, емоційність і схвильованість. Конкретним прикладом на концерті буде представлений твір «Неперелядною юрбою» на слова І. Франка. Також у виконанні хору звучатамить дві кантати на слова Б. Грінченка «Дніпро реве», у якій Д. Січинський відображає сучасну йому епоху, та кантата на сл. І. Франка «Лічу у неволі», де якнайбільше виявляється творча інвенція мистця.

На завершення концерту прозвучить хоровий твір «Пісне моя» на слова І. Франка у супроводі АІА «Високий Замок».

Сьогодні особливо актуальним є проведення таких концертів, адже маємо можливість оцінити великих українців, до яких належить Д. Січинський, та пропагувати своє українське.© md-eksperiment.org

Опубликовано: 23 сентября 2015

Львов - Концерты

Показать все