129
Хелемські мудреці

Вистава "Хелемські мудреці"

Ср, 15 февраля 2012
Винница, Украина
ул. Театральная, 13 [на карте]


Комедія-притча “Хелемські мудреці” за п’єсою М.Гершензона. Режисер-постановник – з.д.м.України Вадим Сікорський.


Лаконічність і концептуальність декорацій художника-постановника вистави,
народного художника України, лауреат Національної премії ім. Т.Г.Шевченка Мирона Кипріяна. На чорному фоні – два великі трикутники, “сплетені” з дерев'яних палиць. Ці фігури час від часу рухаються, символізуючи то шестикутну єврейську зірку, то єгипетські піраміди. Рішення дуже просте і надзвичайно символічне водночас. Музика композитора Івана Небесного, побудована на єврейських народних мелодіях, найповніше передає філософсько-іронічну природу комедії-притчі.

Єврейський гумор не перекажеш, не перефразуєш, не опишеш – його потрібно тільки почути. Саме таким гумором пронизаний увесь сюжет п'єси, яка розповідає про життя-буття маленького єврейського містечка Хелема. «Іще тоді, коли Бог створив світ, він надіслав янгола з двома мішечками: один з них був чорний, другий — білий. У білому мішечку містилася наймудріша мудрість, а в чорному—суцільна дурість. І сталося таке: коли янгол літав над землею, аби наділити одних мудрістю, а інших дурістю, він, пролітаючи над Хелемом, ненавмисно зачепився за дерево та й розірвав білий мішечок, і вся та наймудріша мудрість висипалася на Хелем». Отож, усім стає зрозумілим, що Хелем - місто суцільних мудреців… І дурням тут не місце…
У виставі ви побачите: народних артистів України Н. Кондратюка, В.Прусса; заслужених артистів України А.Вольського, В.Тимошенка; артистів М.Андрушка, Ж. Андрусишену, Б.Костюка, В.Олефіра, О. Пархоменко, К.Селезньову, Р.Семенова, А.Ялозу.
Мойсей (Мойше) Гершензон народився 18 липня 1903 р. на Житомирщині, в єврейському містечку Черняхів.
1918 р. разом з групою талановитих юнаків створив у Києві єврейський театр "Мешулахес" ("Наваждение"), ставши душею цього колективу. Згодом їх запросили до державного єврейського театру. Він інсценував класиків Шолом-Алейхема, Менделе Мойхер-Сфорима, Ицхока-Лейбуша Переца. Писав власні п’єси, серед яких "Директор" и "Утиль". Вершиною театрального успіху Гершензона була постановка в головному єврейському театрі - Московському ДОСЕТі його "Гершеле Острополер". У день прем’єри щасливий автор відбив лаконічну телеграму: «Дванадцять разів давали завісу!»
П’єса «Хелемські мудреці» написана 1942 р. Прем’єра відбулась у Вільнюсі.
Загинув у роки ВВ війни 16 квітня 1943 р.
Вистави за його творами і сьогодні живуть у Франції, США, Румунії, Канаді, Ізраїлі

Вінницький музично-драматичний театр ім. М.К. Садовського

Адрес: вул. Театральна, 13

Телефон: (0432) 67-09-07   , 56-20-36             

© md-eksperiment.org

Опубликовано: 16 января 2012