Що зі мною: нова книжка Марка Лівіна та Софії Терлез про ментальне здоров'я
Портал Експеримент ділиться з вами цікавими книжковими новинками, які виходять в українських видавництвах.
Vivat видає книжку «Що зі мною» — наукову і практичну розмову про психологічну стійкість
«Що зі мною» — новинка видавництва Vivat у співпраці із медіа Віледж, яку написали письменник і журналіст Марк Лівін та клінічна психологиня Софія Терлез. Це книжка для тих, хто хоче краще зрозуміти себе, навчитися підтримувати себе в непростих ситуаціях і знайти точку внутрішньої опори у світі, що постійно змінюється. Її створили в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?», яку ініціювала Перша леді Олена Зеленська.
«Що зі мною» постала на основі трьох сезонів подкасту «Простими словами» та «Ти як?» — діалогу Марка й Софії про психіку, тіло, звички, близькість, кордони, відповідальність і багато іншого. У форматі живої розмови автори не лише діляться знаннями, а й відкривають власні історії — щирі, іноді вразливі, завжди чесні.
«Це тепла, практична і відверта книжка. Вона поєднує щирість особистих історій із фаховою глибиною, яку потребує сучасна українська аудиторія. А також відкриває новий рівень діалогу з собою: як підтримати себе, де шукати опору», — каже СЕО видавництва Vivat Юлія Орлова.
Книжка створює відчуття підтримки й присутності — без тиску, але з делікатною професійною опікою. Вона не обіцяє швидких рішень, натомість пропонує сталі орієнтири для внутрішнього відновлення. Її зміст буде особливо цінним для тих, хто пережив втрату, війну, стрес чи професійне вигорання, а також для всіх, хто прагне жити свідоміше й глибше розуміти власні емоції, звички та потреби.
«Нас у дитинстві вчили, що робити, коли ти поранився. Водночас покоління українців виросли, не знаючи, що робити, якщо твоя рана невидима: про що нам "говорять" емоції, як за поганим настроєм не проґавити сигнал SOS від психіки, як не знецінювати ментальне, бо воно таке ж важливе, як і фізичне здоров’я. Така психоедукація та антистигма, зокрема й у форматі подкастів, а відсьогодні – ще й книги, є невід’ємною частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?", ініційованої першою леді Оленою Зеленською», — зазначила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, що здійснює супровід впровадження «Ти як?»
Кожен з 11 розділів розкриває один із ключових аспектів психологічної стійкості — від тіла, емоцій і звичок до любові, дружби та креативності. Автори пояснюють, як працює наша психіка, що допомагає відновлюватися, чому важливо бути гнучким — і як це робити на практиці. Формат подачі — легкий, без складної термінології, зі зрозумілими прикладами, кейсами, літературними й культурними алюзіями.
Марк Лівін, журналіст та письменник каже:
«Ми взяли модель стійкості BASIC PH ізраїльського психолога Мулі Лахада і розширили її до 11 елементів. У книзі є історії науковців – Абрагама Маслоу, Бессела ван дер Колка, Джуліана Роттера – та приклади з поп-культури: Вінні-Пух, Чарівник країни Оз, Пеппі Довгапанчоха. Також ми розповіли українські історії – про Василя Стуса, Голодомор, сучасні українські досвіди війни, щоб показати, як люди шукають і знаходять опори у складних обставинах».
«Ми написали цю книгу, щоб показати, що стійкість – це не набір складних технік, а набір зрозумілих та дієвих інструментів, які можна інтегрувати у щоденне життя. Кожен із 11 розділів – це окрема точка опори: від тіла та харчування до корисного мислення та спільноти. У кожному розділі є вправи, кейси та рекомендації, які можна застосувати одразу. І все це – з використанням сучасних наукових досліджень», — додає клінічна психологиня Софія Терлез.
Унікальність книжки у поєднанні фахової експертизи з особистими історіями, а також у структурі, що підтримує читача: від щирого діалогу до чітких практичних технік. Кожен розділ містить вправи, мінітести та списки додаткової літератури й фільмів, що допомагають глибше осмислити прочитане й інтегрувати нові підходи у власне життя.