Виповнилося 75 років від дня народження Лариси Шепітько.

6 січня з дня народження Лариси Шепітько виповнилося 75 років

    Краса, розум, талант, свобода і сила - у Лариси Шепітько було все.


   «Наскрізну» тему всіх своїх стрічок вона сформулювала в одному з інтерв'ю: «Зрозуміти, заради чого ми народжуємося на цей світ». 6 січня з дня народження Лариси Шепітько виповнилося 75 років. 

     Те, що сталося в липні 79-го, шокувало багатьох. В автокатастрофі загинула Лариса Шепітько, члени її знімальної групи - вони їхали вибирати натуру для нової картини. Той фільм за повістю Валентина Распутіна, все-таки вийде, але буде називатися вже не «Матера» - «Прощання». Його доробляв та їм, з головною жінкою свого життя, тієї, яку називав богиня, прощався чоловік, режисер Елем Клімов.

     «Германська графиня Феліція фон Ностіц розмовляє в Берліні з української богинею, моєї богинею Ларисою Шепітько», - говорить Елем Клімов.

   Фон Ностіц - за сімейною легендою прапраправнучка полководця Суворова, відомий у Німеччині критик - в 78-му брала інтерв'ю у Лариси Шепітько - в Берліні тоді вже прогриміло її «Сходження». Фільм, який здавалося, на батьківщині повинен був відразу опинитися на полиці: замість партизанської історії у Шепітько - релігійна притча.

     Знаменита сцена - хвилини до смерті, от єврейська дівчинка поправляє хустину - катові так зручніше буде накинути петлю, той пронизливий погляд, та, яка дає надію посмішка - в ній, немов, вся віра в майбутнє і в людини. Фільм знімали в заметіль і майже в мінус 40, у Плотнікова волосся примерзало до дерева. Коли фон Ностіц запитає у Лариси Шепітько, чи важко це було - вона зізнається: у місцевих жителів, які грали в масовці, були обморожені руки, але з майданчика ніхто не пішов.

    «А чому ж ви не сказали, що вам холодно? - Але ж актори ж не знімали рукавички, ми спеціально не знімали рукавички, щоб пережити те ж саме, що пережив мій тато під час війни», - згадувала Лариса Шепітько.


     Скандальний і заборонений, фільм по Платонову «Батьківщина електрики», колись так налякав кіноначальників, що його знищили - але одну копію, кажуть, все-таки врятував оператор Павло Лебешев. Прем'єру Лариса Шепітько вже не побачила.

     «Я не думаю, що мама могла б по-іншому прожити життя, бо в її долі все настільки залежало від волі небес, - говорить син Л.Шепітько і Е.Клімова Антон Клімов. - Як проста абсолютно дівчинка із Західної України потрапила на зйомки «Овода» в Одесі, була приголомшена процесом кіно, спеціально приїхала підкорювати Москву вступати у ВДІК, і вступила, і домоглася, незважаючи на найжахливіші труднощі і при цьому стала тим, ким вона стала».

     Вона стала відомою - як тільки на екран злетіли її знамениті «Крила». Про покоління тих, чиє щастя і молодість припали на воєнний час, і хто болісно шукав своє місце в житті після війни. Одна з найкращих ролей Майї Булгакової - її льотчиця стала відкриттям. Коли Шепітько запитували - чим же закінчиться цей політ, вона зізнавалася - неважливо. Головне - героїня таки зробила вчинок - повернулася сама до себе, в небо, до того, заради чого була народжена.Читайте также