Високоякісні зображення стародавніх текстів з

Бібліотека цифрового клинопису

Як відомо, мова - це не тільки засіб спілкування, але й інструмент збагнення минулого. Антична цивілізація перестала існувати багато століть тому, але людство зберегло знання давньогрецької писемності. І сьогодні ми маємо можливість прочитати "Одіссею" Гомера або твір про те, як геніальний Ератосфен ще в III столітті до нашої ери із завидною точністю підрахував діаметр Землі.
Писемність з'явилася в різних суспільствах в різний час і дійшла до нас у вигляді клиноподібних штрихів на глиняних табличках або химерних малюнків на стінах поховальних кімнат. Хоча поколінням дослідників вже вдалося розшифрувати частину стародавніх текстів, багато чого з того багатства, яким розташовують музеї, архіви та бібліотеки продовжує залишатися загадкою для більшості вчених.

"Писемність є способом передачі думки. Завдяки читанн. давніх текстів ми більше дізнаємося про суспільство, про те, чим були зайняті окремі члени соціуму.

За словами вчених вкрай важливо приділяти увагу не тільки пошуку нових письмових джерел, але і дешифруванню вже наявних. У цьому відношенні особливий інтерес представляє так звана "Бібліотека цифрового клинопису" (Cuneiform Digital Library Initiative).

Проект, що розвивається спільними зусиллями фахівців Інституту історії науки товариства Макса Планка (MPIWG) і Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (UCLA), спрямований на складання електронного збору високоякісних фотографій клинописних табличок, виготовлених за період з кінця IV тисячоліття до нашої ери по перше століття н . е..

Бібліотека створюється на основі пам'яток стародавньої писемності, представлених у зібраннях Лувру, Ермітажу, Нью-Йоркської бібліотеки та багатьох інших публічних закладах, а також приватних колекціях. Таблички особливим чином фотографують і публікують у відкритому доступі в Інтернеті. Фотокопії мають високу якість, що досягається шляхом поєднання 76 зображень кожного об'єкта, освітленого під різними кутами.

Можливість мати доступ до високоякісних зображень клинописних табличок сприяє дослідницькій роботі: немає необхідності витрачати час і сили на те, щоб дістатися до місця їх зберігання.

Цифрова бібліотека вирішує ще одну проблему - збереження копій текстів для нащадків. Так, сумна доля спіткала античні тексти, виявлені британським археологом Артуром Евансом, відомим, зокрема, розкопками Кносського палацу і дослідженням Лінійного листа. Залишені на ніч на зберігання у погано ізольованій від зовнішнього середовища коморі таблички з необпаленої глини були залиті дощем, і знищились.
Нам відомий і інший приклад - Олександрійська бібліотека. Скільки таємниць, скарбів античної мудрості втрачено разом з нею. Європейська цивілізація виникла на основі спадщини Давньої Греції та Риму. Як шкода, що ми не можемо дізнатися більше про можливості цієї бібліотеки.


Читайте также