10 парадоксів, які допоможуть вам розкинути мізками

цікаві парадокси та головоломки

Від більярдних куль, що мандрують у часі, до чорних дір, які знищують інформацію. У світі існує багато головоломок, які важко розгадати.

Основні тези / правила

  • Хоча це одна з найкращих речей на Землі, проте людський мозок стикається з багатьма труднощами, які виникають при вирішенні певних проблем.
  • Ми еволюціонували, щоб мати змогу сприймати реальність у досить специфічний спосіб, але існує багато парадоксів, які свідчать про те, що реальність працює не зовсім так, як ми собі уявляємо.
  • Розгляд цих парадоксів — чудовий спосіб збагнути, наскільки насправді вузьким є наше розуміння Всесвіту.

Люди мають чимало досягнень, які варто відзначити. Ми переробили та змінили наше середовище відповідно до наших потреб. Ми навіть маємо намір заселити інші планети, коли на цій стане затісно.

Бути на вершині – це чудово, але можна легко забути про наші межі. Зрештою, людський мозок налаштований мислити певним чином. Хоча це потужний інструмент для створення моделей світу, проте ці моделі обмежені нашою природною схильністю щодо мислення. Ось 10 парадоксів, над якими варто задуматися; це як невелике нагадування про те, що непотрібно переоцінювати наші когнітивні здібності.

Коротка примітка, перш ніж ми почнемо: цей список включає в себе парадокси з кількох різних областей, у кожній з яких слово «парадокс» тлумачиться по-різному. Деякі з цих парадоксів є досить неінтуїтивними, але об’єктивно правильними, тоді як інші, здається, не можуть існувати в реальності, якою ми її сприймаємо.

Парадокс гедонізму

Це цілком може бути одним із найбільш практичних парадоксів для розуміння. В утилітаристській філософії гедонізм — це школа думки, згідно з якою прагнення до задоволення є найкращим способом максимізації щастя. Проте психолог Віктор Франкл писав: «За [щастям] не можна гнатися; воно має виникнути і статися лише як ненавмисний побічний ефект особистої відданості справі, яка є більшою за вас самих, або як побічний ефект, коли ви поступаєтеся іншій людині.

Постійна гонитва за задоволенням і щастям, імовірно, не принесе цього ж самого задоволення та щастя; отже, найкращий спосіб бути щасливим — забути про спроби бути щасливим і просто дозволити йому статися.

Інформаційний парадокс чорної діри

У фізиці явні парадокси — це лише загадки, які нам ще належить розгадати. Однією з найбільших головоломок фізики, яка все ще нерозгадана, є інформаційний парадокс чорної діри.

Квантова механіка (з низки причин, які не входять до сфери цієї статті) стверджує, що інформацію — наприклад, масу та спін частинки, структуру атомів, що утворюють молекулу вуглецю, тощо — неможливо знищити. Якби ви спалили два різних листи паперу, то зібрати їх із попелу було б майже неможливо, але є нюанс. Незначні відмінності в димі, температурі та кількості попелу все одно зберігають інформацію про дві різні літери.

Проблема в тому, що чорні діри засмоктують речі, а потім (протягом дуже тривалого часу) поширюється потоком у вигляді випромінювання Хокінга. На жаль, на відміну від диму та попелу від спалювання листа, випромінювання Хокінга не містить інформації про те, звідки воно походить: увесь потік однаковий, і це означає, що чорні діри знищують інформацію про Всесвіт.

Фізики все ближче і ближче до вирішення цієї головоломки; і сам Стівен Гокінг вважав, що інформація про частинки, які потрапляють у чорні діри, зрештою повертається у Всесвіт. Якщо це не так, то нам потрібно серйозно переосмислити багато чого з сучасної фізики.

«Пастка-22», або «Пастка на дурнів»

Джозеф Геллер здобув славу за винахід цієї фрази у своєму однойменному романі Catch-22. У творі пілот часів Другої світової війни на ім’я Йосаріан намагається піти з військової служби, вимагаючи психіатричної експертизи, сподіваючись, що його визнають божевільним і, таким чином , непридатним до польотів. Однак його лікар повідомляє, що будь-хто, хто намагається втекти під час бою, не може бути божевільним; божевільним було б бажання летіти в бій.

Ось і пастка-22: ситуація, якої ніхто не може уникнути через парадоксальні правила. Якщо Йосаріан хоче, щоб його вважали божевільним, він повинен летіти в бій. Якщо він літає під час бою і має ярлик божевільного, то це не принесе йому нічого доброго. Це схоже на те, як молоді випускники коледжу потребують досвіду, щоб отримати роботу, але не можуть отримати роботу без досвіду.

Парадокс Монті Голла

Цей парадокс полягає в тому, як людський мозок схильний підходити до статистичних проблем. Він названий на честь ведучого ігрового шоу під назвою Let’s Make a Deal, у якому була представлена ця класична проблема. Є троє дверей. За одними знаходиться машина, а двоє інших приховують кіз. Ви обираєте двері. Потім ведучий відчиняє інші двері, показуючи козу, і запитує, чи не хочете ви змінити свій вибір на ті єдині двері, що залишилися.

Більшість людей вважає, що зміна вибору дверей не має жодних переваг. Зрештою, є двоє дверей, тож шанси вгадати 50/50, чи не так? Але ні. Зміна дверей фактично підвищує ваші шанси знайти автомобіль до 66%. Оскільки господар має вибрати козу, що залишилася, він надає вам додаткову інформацію. Якщо ви вибрали козу з першої спроби (а це станеться два рази з трьох), то зміна дверей допоможе виграти автомобіль. Якщо ви вибрали машину (що станеться один із трьох разів), то зміна призведе до поразки.

Парадокс Пето

Як і у фізиці, парадокси в біології – це просто нерозв’язані головоломки. Введіть парадокс Пето. У 1970-х роках біолог Річард Пето помітив, що миші хворіють на рак набагато частіше, ніж люди, і у цьому нема логіки. У людей у 1000 разів більше клітин, ніж у мишей, а рак — це просто клітина-шахрай, яка безконтрольно розмножується. Тому очікувалося, що люди частіше хворітимуть на рак, ніж маленькі істоти, такі як миші. Цей парадокс зустрічається також у всіх інших видів: сині кити набагато рідше хворіють на рак, ніж люди, навіть незважаючи на те, що в їхніх тілах набагато більше клітин.

Парадокс Фермі

Парадокс Фермі, названий на честь суперзірки фізика Енріко Фермі, полягає у протиріччі між імовірністю інопланетного життя у Всесвіті та його очевидною відсутністю. Беручи до уваги мільярди зірок у галактиці, як-от Сонце, безліч планет схожих на Землю, які, можливо, обертаються навколо деяких із цих зірок, імовірність того, що на деяких із цих планет виникло життя, імовірність того, що деякі з цих планет є такими ж розумними чи розумнішими, ніж людство, галактика повинна кишіти інопланетними цивілізаціями. Ця відсутність змусила Фермі поставити запитання: «Де всі?». Деякі відповіді на це питання, на жаль, є трохи тривожними.

Парадокс більярдної кулі

Кому не подобається старомодний часовий парадокс? Фізик-теоретик Джозеф Полчінскі задав головоломку іншим фізикам у листі: розглянемо більярдну кулю, яку кинули через червоточину під певним кутом. Потім більярдна куля відправляється назад у часі через ту ж червоточину і через свою траєкторію вдаряє себе в минулому, збиваючи кулю з курсу, перш ніж вона зможе увійти в червоточину, повернутися в часі та завдати удару.

Це більш химерна і менш жахлива версія того, що відбувається, коли ви вбиваєте власного дідуся в минулому і ніколи не народжуєтеся, або якщо ви подорожуєте в часі, щоб убити Гітлера, таким способом усуваючи будь-яку причину, через яку вам довелося б подорожувати в часі у згадане вище місце.

Парадокс спостерігача

Придуманий для галузі соціолінгвістики, парадокс спостерігача полягав у тому, що явище, яке піддається спостереженню, мимоволі підпадає під вплив через сам факт присутності спостерігача. У соціолінгвістиці, якщо дослідник хоче спостерігати за невимушеним спілкуванням населення, то ті, за ким спостерігають, будуть говорити більш офіційно, оскільки вони знають, що їхня розмова буде використана для академічного дослідження.

На фабриці Western Electric дослідники хотіли побачити, чи поліпшення освітлення виробничої лінії також підвищить ефективність. Вони виявили, що покращення освітлення справді посприяло цьому, але потім повернення освітлення до попереднього стану також підвищило ефективність. Їхній висновок полягав у тому, що саме по собі спостереження за робітниками стало причиною підвищення ефективності.

Парадокс толерантності

Безсумнівно, найбільш культурно-актуальний парадокс у цьому списку - парадокс толерантності - полягає в тому, що суспільство, яке цілком толерантно ставиться до всього, також буде толерантним до нетерпимості. Зрештою, терпимі нетолерантні елементи суспільства захоплять контроль, зробивши це суспільство принципово нетолерантним. Тому, щоб залишатися толерантним суспільством, не можна терпіти нетерпимість.

Парадокс «навмисно порожньої сторінки»

Особисто мій улюблений, а також найменш важливий: у багатьох офіційних документах друкуються порожні сторінки, щоб усунути проблеми з форматуванням. Щоб читачі не подумали, що вони отримали дефектну публікацію, порожня сторінка часто містить фразу «Ця сторінка навмисно залишена порожньою», тобто, забезпечуючи сторінку текстом, який анулює її статус як порожня.

Статтю вперше будо опубліковано на мультимедійному веб-порталі Big Think у жовтні 2018 року. Оновлено у жовтні 2022 року.

Переклала Валерія Горцевич

Читайте также


Выбор редакции
up