Колективний провал: як уникнути незручності і чи варто це робити

як уникнути незручності

Філософ Олександра Плакіас пропонує 5 стратегій, які допоможуть з гідністю пройти через незручні ситуації.

У свята є багато можливостей потрапити у незручну ситуацію. Політичні дискусії за сімейним столом, звичайно, ховають у собі найбільший потенціал. Але в будь-якому випадку, коли думки розходяться, відчуження стало причиною сварки або коли поведінка стає недоречною, виникає незручність.

Незручність - це те, що відбувається при спілкуванні з людьми, коли ви раптом опиняєтеся без сценарію, за яким можна діяти. Можливо, ситуація нова або застала вас зненацька. Можливо, ви не знаєте, чого від вас очікують, або не впевнені, яку роль граєте в соціальній виставі. Незручність складається з почуття сором'язливості, невпевненості та дискомфорту.

Як філософ, який вивчає психологію моралі, я зацікавилася незручністю, тому що хотіла зрозуміти, яким чином соціальний дискомфорт заважає людям обговорювати складні теми та вести серйозні розмови. Здається, що незручність стримує людей, навіть коли їхні моральні цінності підказують їм, що треба висловитися. Але в незручності є і позитивна роль: якщо вона виникає, то варто звернути увагу на ті галузі, де соціальні норми відсутні або застаріли.

Люди часто звинувачують себе, коли потрапляють у незручну ситуацію. Але насправді це колективний провал: незграбними бувають не люди, а ситуації. Такими вони стають тому, що у вас не вистачає ресурсів, щоби зорієнтуватися у складному соціальному контексті.

Незграбність часто плутають зі зніяковілістю, але ці два поняття мають суттєві відмінності, як і способи їх подолання. Збентеження - це реакція на особисту невдачу або помилку, і правильна реакція - визнати, виправитися і рухатися далі. Оскільки незручність викликана відсутністю соціальних орієнтирів, можна спробувати передбачити і запобігти її або відреагувати на неї, розробивши чіткіші соціальні сценарії, які допоможуть вам та іншим орієнтуватися в подібних ситуаціях у майбутньому.

Дослідивши і написавши цілу книгу про незручність, я дійшла висновку, що її не можна, та й не потрібно, повністю уникнути. Але є кілька стратегій, які можна використовувати, щоб зменшити незручність і впоратися з нею, коли вона все ж таки виникає.

1. Ваша мета та роль

Невизначеність – це джерело незручності. Перш ніж вступати в потенційно незручну чи спірну взаємодію, запитайте себе: що я хочу отримати від цього?

Коли ви чітко уявляєте собі цілі взаємодії, то не тільки краще справляєтеся зі своєю роллю, а й подаєте ясні сигнали іншим, допомагаючи їм виконати ролі в соціальній виставі, що розгортається.

Тому, якщо ви здригаєтеся в очікуванні, що буде ніяково, коли ваш дядько вибухне своєю щорічною тирадою про політику, подумайте, яким ви хочете бачити результат. Чи хочете ви переконати його в тому, що він не правий? Навряд чи це вийде. Чи хотіли б ви, щоб інші члени сім'ї відчували себе менш тривожно? Чи хочете ви, щоб ваші власні погляди були почуті?

Я не стверджую, що завдяки такій обачності все пройде гладко або що нічиї почуття не зачеплять. Але це допоможе вам почуватися впевненіше та рухатися до бажаного результату.

2. У незручному становищі немає «я»

Незграбні ситуації породжують зацикленість на собі. Це не потрібно і контрпродуктивно. Зосередившись на собі, ви не звертаєте уваги на оточуючих і сигнали, які вони подають — адже саме це може запропонувати вам вихід із незручної ситуації. Тому переконайтеся, що ви звертаєте увагу на інших учасників драми, а не лише на власний дискомфорт.

3. Плануйте, координуйте та будьте конкретні

Люди так багато планують в інших сферах свого життя, але при цьому очікують, що спілкування протікатиме без особливих зусиль. Але, подібно до відпустки або походу в ліс, іноді розмова проходить краще, коли ви підходите до неї з мапою. Тримайте під рукою кілька основних тем чи питань.

І вам не обов'язково все робити самотужки. Якщо ви побоюєтеся торкатися делікатних тем або спілкуватися з особливо нервовим гостем, порадьтеся з другом або родичем.

Якщо на вас чекає зустріч з людиною, з якою стосунки не склалися, наприклад, з членом сім'ї, що віддалився, старим другом, з яким ви в сварці, постарайтеся підготуватися заздалегідь. Електронна пошта або повідомлення можуть дати людям можливість проаналізувати свої реакції, не ставлячи їх у глухий кут.

Якщо гості незнайомі, корисно запланувати спільну активність. Це не обов'язково має бути щось особливе, наприклад, настільна гра. Просто дайте кілька завдань гостям, які в іншому випадку могли б ніяково стояти осторонь: наприклад, попросіть перемішати заправку для салату або розкласти виделки на столі.

4. Сміх розряджає обстановку

Якщо, незважаючи на всі зусилля, незручність все ж таки виникла, запропонуйте людям вихід. Це не обов'язково має бути щось значне: невеликий жарт, тема для світської бесіди або навіть (і тільки в тому випадку, якщо ситуація стає зовсім запеклою) стукіт ложкою по столу, щоб порушити тишу.

5. Подумайте про альтернативи

Ці стратегії можуть допомогти вам уникнути незручності. Але подумайте, чи це дійсно потрібно. Незручність - це результат соціальної невпевненості, вона гальмує розвиток подій і заважає вам почуватися впевнено.

Незручність стримує інші емоції. Відкрите висловлювання може принести полегшення, але воно також може призвести до гніву, смутку та інших почуттів, які краще зберегти для іншого випадку.

Отже, якщо вам ніяково, варто озирнутися навколо, щоб зрозуміти, яку роль грає ця незручність і що може зайняти її місце, якщо вона зникне.

Читайте также


Выбор читателей
up