7 книг від видавництва «Бородатий Тамарин», які варто прочитати у 2025
Портал Експеримент ділиться з вами цікавими книжковими новинками, які виходять в українських видавництвах.
Наступного року «Бородатий Тамарин» видасть низку книжок, вартих вашої уваги. Зараз їх можна передзамовити, більшість – із приємною знижкою.
«Північний полюс»
Автор: Роберт Пірі
Дизайн обкладинки: Марі Максимів
Перекладачка: Ольга Смольницька
Анотація: Навесні 1909-го, у віці пʼятдесяти трьох років, американський дослідник і офіцер ВМС США Роберт Едвін Пíрі вирушив підкорювати Північний полюс. Він був досвідченим полярником, що одним із перших вивчав методи виживання інуїтів — одяг, іґлу, собак — і долучав ескімосів до своїх експедицій. Пíрі сумлінно описує підготовку до подорожі, а також те, яких зусиль вартувало йому дійти до мети.
Проте «Північний полюс» — це більше, ніж пригодницька сага про досягнення найпівнічнішої точки планети. Це передусім розповідь про рішучість людини, чиї три попередні спроби завершилися невдачею.
Разом із «Південним полюсом» Руаля Амундсена ця книга є кульмінацією багатовікових спроб людини дістатися — буквально — країв Землі.
«Південний полюс»
Автор: Руаль Амундсен
Дизайн обкладинки: Марі Максимів
Перекладач: Денис Ратушний
Анотація: У грудні 1911-го Руаль Амундсен, норвезький мандрівник і полярний дослідник, став першою людиною, що досягнула Південного полюса Землі. І це його історія — з перших уст.
Із майстерністю першокласного письменника Амундсен розповідає про випробування, що випали на долю його експедиції, а також про те, як характер і професіоналізм дали змогу подолати їх усі й мати успіх там, де інші зазнали невдачі.
Навіть за сотню років «Південний полюс» залишається однією з найвидатніших книг про полярні дослідження.
Це повне, нескорочене видання, що містить усі фотографії, схеми та додатки з оригінальної книжки. У такому вигляді українською друкується вперше.
«Неандерталець»
Автор: Сванте Паабо
Дизайн обкладинки: Марі Максимів
Перекладач: Олександр Стукало
Анотація: Улітку 1981-го нікому не відомий шведський аспірант на ім’я Сванте Паабо притягнув до лабораторії телячу печінку. Паабо мав би вивчати віруси, проте справжньою його пристрастю були єгипетські мумії. На той час ніхто не вірив, що з органічних решток тисячолітньої давнини можна вилучити генетичний матеріал, тож Паабо зважився на експеримент. Він заштовхав печінку в духовку й протримав її там за температури 120 °C упродовж декількох діб, відтворюючи в такий спосіб процес муміфікації. Зрештою у почорнілому, висохлому на камінь шматку плоті Паабо знайшов фрагменти ДНК. Це поклало початок трьом десятиліттям наукових пошуків, кульмінацією яких стало секвенування повного генома неандертальця у 2010 році.
У своїй книжці Паабо пропонує проникливу та відверту розповідь про те, як його дивакувате хобі перетворилося на блискучу наукову кар’єру. Його відкриття змушують по-новому поглянути на історію сучасної людини, її зв’язок із неандертальцями, а також на причини, через які Homo Sapiens вижили, а неандертальці відійшли у небуття. 2022-го за визначні досягнення у вивченні геномів вимерлих гомінінів Сванте Паабо отримав Нобелівську премію з фізіології або медицини.
Українською «Неандерталець» друкується вперше.
«Квант»
Автор: Манжит Кумар
Дизайн обкладинки: Марі Максимів
Перекладачка: Наталія Яцюк
Анотація: Для пересічних людей квантова теорія є синонімом чогось незбагненного та загадкового. Втім, мало хто знає, що впродовж десятиліть вона так само приголомшувала вчених. Недаремно Нільс Бор, один з основоположників цієї теорії, казав: якщо квантова механіка вас не шокує, отже, ви її не розумієте.
«Квант» — книжка передусім історична, щось на кшталт колективної біографії найвидатніших фізиків першої половини XX століття. То були дивовижні часи: все почалося зі спроб створити ефективнішу лампочку, а закінчилося крахом класичної науки. Кумар описує, як, на перший погляд, незначущі аномалії призвели до появи нової фізики і як найбільші уми світу намагалися дати раду тóму, що квантова теорія, здавалося, заперечує існування реальності. Двоє з тих великих умів — Айнштайн і Бор — цілковито розійшлися в інтерпретації квантової революції, і їхня незгода вилилась у глибоку філософську дискусію про те, яким є наш світ на найфундаментальнішому рівні. Уникаючи рівнянь і плутаних пояснень, Кумар розкриває суть цих запеклих дебатів. Його праця заслужено вважається однією з найкращих історичних книжок про розвиток науки.
«Нормальні пацани»
Автор: Том Вулф
Дизайн обкладинки: Марі Максимів
Перекладачка: Ярослава Панко
Анотація: Наприкінці 50-х у США виникла нова професія — астронавт, і першими її представниками стали семеро військових льотчиків: Ал Шепард, Ґас Ґріссом, Джон Ґленн, Скотт Карпентер, Воллі Шірра, Ґордон Купер та Дік Слейтон. У квітні 1959-го вони ще нічим не відзначилися, лише з’явилися на пресконференції НАСА, а їх умить прозвали найбільшими відчайдухами Америки.
«Нормальні пацани» — історія цих чоловіків, від випробувальних польотів над пустелею Мохаве до підкорення космосу. Том Вулф змальовує перші найдраматичніші роки американської космічної програми, коли кожен запуск міг або вбити, або зробити астронавтів безсмертними, зосереджуючись не на технічних аспектах, а на особистих історіях «першої сімки» та їхніх дружин.
Книжка Вулфа надихнула ціле покоління майбутніх астронавтів і вважається однією з найкращих серед усіх, коли-небудь написаних про космічні мандрівки.
«Вижити»
Автор: Коді Кессіді
Дизайн обкладинки: Марі Максимів
Перекладачка: Ярослава Панко
Анотація: Наша планета — збіса небезпечне місце. Й була такою впродовж усієї історії.
Будьмо відверті — стикнувшись із динозавром розміром з локомотив чи потрапивши під удар десятикілометрового астероїда, шанси вижити в людини незначні. І все ж вони не нульові. Особливо якщо знати, куди бігти та за що хапатися.
У кожному розділі своєї книжки Коді Кессіді досліджує, як уникнути найстрашніших загроз і врятуватися від найбільших катастроф у світовій історії. Що слід робити, аби вціліти під час виверження Везувію, не стати жертвою бубонної чуми, пережити падіння Константинополя й не потонути разом із «Титаніком». Уміло поєднуючи гумор, історію та науку, Кессіді надає детальні рекомендації для успішного виживання — від того, наскільки швидко треба бігти, щоб випередити тиранозавра, до того, яку статуру краще мати, щоб не померти з голоду, зимуючи в горах на Дикому Заході.
«Вижити» — це незвична й цікава розповідь про п’ятнадцять найбільш катастрофічних подій в історії Землі, яка дає читачеві змогу краще пізнати кожну її епоху.
«Поховані в небі»
Автори: Пітер Цукерман, Аманда Падоан
Дизайн обкладинки: Марі Максимів
Перекладачка: Наталія Яцюк
Анотація: 1-го серпня 2008 року під час сходження на К2 загинули одинадцятеро людей. Двоє шерпів — Чірінґ Дордже та Пасанґ Лама — зуміли вижити. На основі ретельного дослідження і численних інтерв’ю Пітер Цукерман й Аманда Падоан уперше розповідають їхню дивовижну історію. Автори простежують життєвий шлях шерпів від рідних сіл високо в Гімалаях, через нетрі Катманду і льодовики Пакистану, до базового табору на схилі найнебезпечнішої вершини світу. Того жахливого дня на К2 Чірінґ знаходить Пасанґа, залишеного напризволяще на крижаному карнизі в зоні смерті… Те, що трапилося далі, стало легендою серед альпіністів.
«Поховані в небі» — це яскравий текст, який реконструює одну з наймоторошніших трагедій в історії альпінізму і водночас розкриває звичаї та культуру шерпів, без яких годі уявити сучасні високогірні сходження.