Яким 2024 рік бачили у старому кіно та книгах
Розповідаємо, як автори представляли 2024 рік у кінострічках та книгах кілька десятиліть тому і які з цих пророцтв справдилися.
"За межами бар'єра часу", 1960 рік
Про що сюжет. Картина розповідає про перший запуск пілотованого космічного корабля за межі атмосфери. Під час польоту на суперсучасному літаку майор ВПС США Вільям Еллісон розганяється до швидкості 9500 км/год. Через деякий час він стикається з невідомим енергетичним потоком, корабель зазнає аварії. Виявляється, пілот подолав часовий бар'єр і опинився у 2024 році.
На місці головний герой дізнається, що після висадки людей на Місяці все людство почало працювати спільно, щоб відвідати найдальші космічні простори. У 1970-х роках вдалося колонізувати Марс та Венеру. Тони радіоактивного сміття літали в атмосфері після проведених військовими ядерних випробувань. Смертоносний пил опустився на Землю і згодом зруйнував озоновий шар. Відсутність захисного бар'єру призвела до того, що космічне випромінювання почало проникати в Землю. Здоров'я людей погіршувалося. Відсутність слуху та мови, безплідність — одні з наслідків катастрофи.
Що зараз. Поки що більшість прогнозів, описаних у фільмі, не справдилися. Астронавти вже подорожують за межі Землі, але літаків, здатних розвивати таку швидкість, як у фільмі, поки що немає. Наприклад, експериментальний ракетоплан X-15, створений колишньою американською аерокосмічною компанією North American Aviation на замовлення ВПС, міг досягати швидкості 8200,8 км/год. На ньому здійснено перші гіперзвукові та суборбітальні космічні польоти людини у 1959 році. А колонізація Місяця та Марса – план на найближче десятиліття.
«Хлопець і його пес», 1975 рік
Про що сюжет. Кінострічка розповідає про пост'ядерний світ у 2024 році. Десятиліття холодної війни призвели до світової війни між наддержавами. Після п'яти днів бойових дій країни застосували ядерну зброю. Суспільство розділилося на два табори. На зруйнованій поверхні планети мешкають маргінали, а багаті люди заснували нову цивілізацію під землею.
Головні герої - Вік та його пес Блад. Вони мешкають на поверхні Землі і щодня борються за виживання у спустошеному світі. Між ними особливий телепатичний зв'язок. Блад є результатом військових генетичних дослідів і він здатний виявляти живих істот в окрузі.
Що зараз. Технологій зі спілкування людини з тваринами поки що немає. Проте сьогодні підприємець Ілон Маск розвиває проєкт Neuralink. Компанія займається розробкою спеціального приладу, який здатний передавати сигнали мозку через Bluetooth. Це дозволить керувати комп'ютером або смартфоном безпосередньо за допомогою мозкових імпульсів. Хто знає, можливо, якось Neuralink стане основою для технології, що допомагає спілкуватися з домашніми улюбленцями.
"Термінатор", 1984 рік
Про що сюжет. Фільм розгортається в постапокаліптичному майбутньому, де машини, яких контролює штучний інтелект під назвою «Скайнет», повстали проти людства. Боротьбу з ними веде армія людей, що вижили на чолі з лідером Джоном Коннором. «Скайнет» відправляє з 2029-го до 1984 року термінатора — або кіборга-вбивцю — щоб убити матір лідера опору Сару Коннор. Якщо термінатору це вдасться, Джон Коннор ніколи не народиться і роботи зможуть швидше знищити людство. Щоб перешкодити термінатору виконати це завдання, Джон Коннор спрямовує у минуле свого бійця Кайла Різа. Він має захистити молоду жінку від нападу.
Під час зустрічі Різ пояснив Сарі Коннор, що таких термінаторів «Скайнет» навчився створювати у 2024 році. Термінатор створений для вбивств. Він наполовину людина, наполовину машина. Під шкірою у нього бойова ходова частина, керована мікропроцесором, повністю броньована та дуже міцна. Однак суто візуально він нічим не відрізняється від звичайної людини: плоть, шкіра, волосся, кров», - розповів він.
Що зараз. Роботизація активно розвивається останніми роками. Стартапи в багатьох країнах світу займаються розробкою антропоморфних роботів, які дедалі більше схожі на людину. У 2023 році розмір світового ринку людиноподібних роботів був оцінений у $2,43 млрд. За прогнозами, він зросте до $66 млрд до 2032 року. Азіатсько-Тихоокеанський регіон домінував на ринку роботів-гуманоїдів з часткою близько 42% у 2023 році.
"Горець 2: Прискорення", 1990 рік
Про що сюжет. У 1990-х роках промислова революція призвела до масового забруднення повітря, внаслідок чого озоновий шар зруйнувався. Втративши кохану внаслідок катастрофи, головний герой Коннор Маклауд очолив процес будівництва штучного бар'єру для захисту земної кулі від Сонця у 1999 році. Сонячне проміння перестало потрапляти на Землю.
Через 25 років — у 2024 році — щит уже не здається порятунком. Люди постійно перебувають у напівтемряві, немає дощів та хмар. Сам щит споживає усі запаси енергії. Незалежній групі вчених вдалося з'ясувати, що озоновий шар вже давно відновився, тому штучний бар'єр планеті не потрібен. Однак могутній корпорації «Щит» невигідно його знищувати: устрій світу, що склався, їх цілком влаштовує.
Що зараз. Наприкінці 1980-х років діяльність людини призвела до утворення дірок в озоновому шарі Північної та Південної півкуль. Для вирішення цієї проблеми уряди різних країн світу узгодили заходи щодо відновлення захисного бар'єру Землі шляхом поступової відмови від речовин, що руйнують озон. Спільні дії призвели до того, що концентрація озону над Арктикою почала збільшуватися. Озоновий шар там став на 14,5% товстішим за останні 40 років.
«Сімпсони», 2015 рік
Про що сюжет. У 2015 році "Сімпсони" випустили короткометражний анімаційний фільм під назвою Trumptastic Voyage тривалістю 90 секунд. У ньому Гомер Сімпсон погоджується підтримати кандидатуру Дональда Трампа на майбутніх виборах за $50.
Спускаючись із ним на ескалаторі, Гомер намагається доторкнутися до зачіски Трампа. Але не встигає цього зробити і волосся саме його затягує. Під час подорожі всередині перуки Гомер пролітав повз постери з датою президентської кампанії «Трамп 2024».
Що зараз. 6 листопада 2024 року Дональд Трамп переміг на виборах, ставши 47-м президентом США. Інавгурація відбудеться 20 січня 2025 року.
"Останні дні американської злочинності", 2020 рік
Про що сюжет. 2024 року уряд США розробив технологію, яка зможе знизити рівень злочинності до мінімуму. Влада створила сигнал під назвою AMI. Він діє як синоптичний блокатор і позбавляє кожну людину можливості здійснювати протизаконні дії.
Головний герой - грабіжник банків Грем Брік. Його брата Рорі вбивають у в'язниці. Грем зустрів знайомого Кевіна Демуа, який розповів, що був свідком цього вбивства. Він готовий розповісти правду, але з однією умовою: Грем має допомогти йому вкрасти $1 млрд. до включення сигналу.
Що зараз. Побоювання творців фільму поки що не виправдалися. Проте, технології допомагають правоохоронним органам стежити за злочинцями в режимі реального часу. Наприклад, США використовують програмне забезпечення для розпізнавання осіб злочинців, а в деяких містах країни впроваджують технологію ShotSpotter. Вона використовує датчики, що реагують на звуки стрілянини. При виявленні таких сигналів дані одразу відправляються до відділу поліції. Технологія дозволяє співробітникам оперативно прибувати на місце події.
У китайському місті Веньчжоу провінції Чжецзян разом із поліцейськими місто тепер патрулюють роботи. Вони оснащені сльозогінним газом і вміють переслідувати підозрюваних.
«Пташка у клітці. Зараження», 2020 рік
Про що сюжет. Згідно зі сценарієм, COVID-19 мутував у COVID-23 у 2024 році. Рівень смертності сягнув 56%. Лише небагато людей з імунітетом можуть виходити з будинку зі спеціальними яскраво-жовтими браслетами. У Лос-Анджелесі відкрився перший карантинний табір, призначений для утримання хворих та вмираючих. У ньому планують примусово розміщувати всіх заражених.
У головного героя Ніко є імунітет, тому він може виходити з дому та працювати кур'єром. Дівчині Ніко, Сарі, пощастило менше. У неї імунітету немає, тож вихід на вулицю їй закрито. Одного разу її бабуся хворіє, і Сарі разом з нею доведеться пробратися в карантинну зону.
Що зараз. З 2020 року COVID-19 мутував кілька разів. Але великої кількості летальних випадків немає. За даними ВООЗ, 21 січня 2021 року у світі зафіксували 104 тис. смертей від цього захворювання, а 7 січня 2024 року – 4 тис.
«Притча про сіяча», 1993 рік
Про що книга. Дія роману американської письменниці Октавії Батлер «Притча про сіяча» відбувається у 2024 році. У США настав колапс, викликаний зміною клімату та соціально-економічними проблемами. Головна героїня - Лорен Оламін. Вона разом із сім'єю живе у відгородженій від небезпечного зовнішнього світу громаді неподалік Лос-Анджелеса.
Невідомі люди таки проникають у комуну і знищують усе довкола. Лорен та декільком іншим мешканцям вдається вижити. Разом із нечисленною групою послідовників головна героїня наважується вирушити на північ, щоб заснувати свою колонію під назвою Earthseed, або «Насіння землі». Але цей шлях судилося пройти не всім.
Що зараз. Пророцтва Октавії Батлер поки що не справдилися. Але зміна клімату та глобальне потепління справді становлять загрозу існуванню людства. Непередбачувані опади та екстремальні погодні умови посилюють конкуренцію за продовольство та водні ресурси. Посухи, повені, шторми та підвищення рівня моря змушують понад 20 млн осіб щороку залишати будинки та шукати нові місця для проживання.