Що таке скам
На порталі Експеримент розповідаємо про популярні сленгові слова та їх значення.
Цього разу мова піде про скам.
Активна реклама в соцмережах із залученням зірок, багато незрозумілих термінів та обіцянка надприбутків — так скамери приваблюють своїх жертв. Що відбувається згодом? Найчастіше через деякий час проєкт перестає виплачувати обіцяні доходи, а повернення вкладених коштів виявляється практично неможливим.
Що таке скам
Скам - це шахрайський інвестиційний проєкт. Саме слово має англійське коріння та означає шахрайство з метою отримання швидкої вигоди. В інвестиціях скамом називаються проєкти, які відтягують чи перестають виплачувати відсотки та дивіденди, порушують умови угод.
Скам-схеми, пов'язані з фінансовим ринком та криптовалютою, базуються на припиненні виведення коштів своїм клієнтам. Починаються проблеми зазвичай із «форс-мажору» та обіцянок вирішити питання з виплатами у найкоротші терміни. Техпідтримка клієнтам компанії у цей час пропадає або годує обіцянками, які триватимуть місяцями. Більшість скам-проєктів будується за принципом фінансової піраміди. Отримавши надприбутки, людині складно зупинитися – успіх окрилює і обережність знижується.
Види скаму
Різновидів скаму існує безліч: від шлюбних афер до проектів у криптовалюті. Розглянемо деякі з них.
Криптовалюти
Кладовище різноманітних шахрайських схем — це крипторинок. Регулювання цієї сфери в Україні тільки розвивається, а як насправді працює крипта, мало хто розуміє серед звичайних громадян. Досить легко залучити потенційних інвесторів, попросити їх вкластися в новий біткойн, який уже за кілька місяців зросте в кілька разів. Варіантів розвитку таких проєктів є кілька:
- валюта не зростає;
- вона не виходить на відкритий ринок, а отже, навіть за привабливою ціною продати її неможливо;
- її, в принципі, не існувало, а інвестор досі бачив сайт підробленої біржі.
У кожному з цих варіантів інвестор втрачає свої гроші.
Управління активами
Компанія прикидається брокером і обіцяє вкладати ваші кошти у найвигідніші проєкти. За фактом найчастіше і організація, і гроші просто зникають.
Найпоширенішою аферою на «фондовому ринку» є форекс-скам. Шахрайська компанія приваблює людей (приватних інвесторів) та навмисне обманює: вкладені кошти присвоюються, виплати не здійснюються. Гроші у подібних ситуаціях найчастіше повернути не вдається, у кращому разі повертають лише малу частину.
Платіжні системи
До цієї категорії можна віднести будь-які інші сервіси, які пропонують зберігати на своїх платформах ваші кошти. Справа в тому, що компанія будь-якої миті може закритися, і всі гроші, які на цей момент перебували в неї на рахунках, зникнуть разом з нею.
Іноді скамом називають взагалі будь-яку спробу виманити гроші через інтернет: від обіцянки вигаданих державних виплат, за переведення яких потрібно заплатити «невелику комісію», до фальшивих анкет на сайтах знайомств. Скамери в цьому випадку – це будь-які інтернет-шахраї. Вони можуть навіть спробувати вкрасти ігрові предмети в онлайн-іграх.
Приклад вживання слова
Інвестиції в ці токени — не тільки заохочення злочинної діяльності, але ще й потенційний скам.