Що таке оптимізація. Як оптимізувати сайт

Как правильно писать статьи и оптимизировать их

Для кого ми написали цей лонгрід

Ця інструкція призначена для власників сайтів, веб-майстрів, авторів статей і тих, хто монетизує контент в інтернеті або просуває його. Наведена тут інформація також може стати в нагоді підприємцям, котрі розширюють свій бізнес, власникам кількох сайтів, фахівцям з оптимізації та просто тим, кому цікаво, як працюють пошукові системи. Крім того, ця стаття буде корисна користувачам, яким потрібна додаткова інформація про те, які методи пошукової оптимізації реально працюють. Рекомендації, які наведені в цій статті, не гарантують високий рейтинг вашого сайту в Google. Однак, дотримуючись їх, ви можете спростити для робота Google процедуру сканування, індексації та обробки веб-контенту.

Для пошукової оптимізації часто досить внести невеликі зміни в деякі розділи сайту. Кожна така зміна окремо може здатися незначною, але в комплексі корективи можуть помітно підвищити зручність користування сайтом і покращити його положення в результатах пошуку. Ймовірно, багато питань, які ми висвітлили, вам уже знайомі, оскільки вони мають безпосереднє відношення до веб-дизайну, але ви могли раніше не приділяти їм належної уваги.

Для чого потрібна оптимізація

Щоб зробити сайт зручним для відвідувачів, а також поліпшити його позицію в результатах пошуку, його потрібно оптимізувати. Пошукова оптимізація допомагає пошуковим системам правильно інтерпретувати ваш контент і презентувати його користувачам. Принципи оптимізації, викладені нижче, підходять для веб-ресурсів будь-якого розміру і типу. Наші рекомендації допоможуть вам поліпшити свій сайт.

Пошукова оптимізація - це процес, який покликаний зробити структуру сайту і його контент доступнішими і зрозумілішими для пошукових систем. Також вам може зустрічатися абревіатура SEO (Search Engine Optimization), наприклад, SEO-спеціаліст - це фахівець із пошукової оптимізації.

Поділіться цією статтею зі своїми співробітниками, колегами і друзями, щоб спільними зусиллями підвищити якість сайтів в Інтернеті.

Як допомогти Гуглу і користувачам дізнатися, про що ваш сайт

1. Уникайте повторюваних і неточних заголовків сторінок

Тег <title> вказує і користувачам, і пошуковим системам на заголовок сторінки. Тег <title> потрібно розмістити всередині розділу <head> HTML-документа. Підберіть для кожної сторінки сайту унікальний заголовок.

2. Забезпечте показ інформативних заголовків і описів сторінок в результатах пошуку Google

Зміст тега title може з'являтися в першому рядку результату пошуку, пов'язаного з вашим документом

У тезі title головної сторінки може бути вказана назва компанії або сайту, а також інша важлива інформація, наприклад адреса, сфера діяльності або спеціальні пропозиції.

Рекомендації

Слідкуйте за відповідністю заголовка контенту сторінки

Заголовок повинен звучати природно і відповідати змісту сторінки.

Чого слід уникати

  • Заголовків, які не мають відношення до змісту сторінки.
  • Шаблонних і безглуздих заголовків, таких як "Без назви" або "Нова сторінка 1".

Створюйте для сторінок унікальні заголовки

Бажано, щоб заголовки сторінок не повторювалися: так Google зможе розрізняти сторінки вашого сайту. Якщо на сайті є версії сторінок для мобільних пристроїв, не забудьте перевірити і їх заголовки.

Чого слід уникати

  • Використання одного заголовка для всіх або багатьох сторінок сайту.

Вигадуйте короткі, але змістовні заголовки

Заголовок повинен бути коротким та інформативним. Якщо він занадто довгий і не пов'язаний зі змістом, Google може показати тільки його частину або заголовок, який автоматично створений в результатах пошуку. Крім того, Google може показувати різні назви в залежності від пошукового запиту або пристрою, на якому виконується пошук.

Чого слід уникати

  • Занадто довгих заголовків, непотрібних для користувачів.
  • Непотрібних ключових слів в тегах title.

Використовуйте метатег description

Метатег опису (description) на сторінці допомагає Google та іншим пошуковим системам зрозуміти її зміст. Заголовок сторінки може складатися з декількох слів або фрази, а в метатег description можна додати кілька пропозицій або навіть невеликий абзац. Як і тег <title>, метатег description повинен знаходитися в розділі <head> HTML-документа.

Переваги метатегів description

Метатеги description важливі, оскільки Google може орієнтуватися на них при виборі описів для ваших сторінок. Також Google може вибирати в якості опису фрагмент видимого тексту сторінки, якщо він відповідає пошуковому запиту. Рекомендується додавати метатеги description на всі сторінки на випадок, якщо Google не знайде уривок тексту, відповідний пошуковому запиту.

Рекомендації

Опис повинен точно відображати контент сторінки

Пам'ятайте, що опис з метатега description може бути показано в результатах пошуку, тому він повинен бути не тільки інформативним, але й цікавим для користувачів. Ніяких обмежень на розміри тексту в метатезі description немає. Однак він повинен бути досить довгим, щоб його можна було показати на сторінці результатів пошуку (розміри опису на ній можуть відрізнятися в залежності від типу пристрою та інших факторів), і містити достатньо інформації, щоб користувач міг визначити, наскільки підходить йому ваша сторінка.

Чого слід уникати

  • Додавання метатегу description з описом, який не має відношення до контенту сторінки.
  • Використання описів загального характеру, наприклад "Це веб-сторінка" або "Сторінка про старовинних монети".
  • Розміщення описів, що містять тільки ключові слова.
  • Копіювання в мета-тег description усього документа.

Використовуйте для різних сторінок різні описи

Якщо ви додасте в метатег description на кожній сторінці унікальний опис, це допоможе і користувачам, і Google, особливо в умовах, коли в результатах пошуку може з'явитися кілька сторінок вашого сайту (наприклад, за запитом з оператором site :). Якщо ваш сайт налічує тисячі або мільйони сторінок, то навряд чи доцільно розміщувати метатеги description вручну. В такому випадку метатеги description можна створити автоматично з урахуванням контенту кожної сторінки.

Чого слід уникати

Використання однакових метатегів description на всіх або багатьох сторінках сайту.

Для виділення важливого тексту додавайте теги заголовків

Додаткові заголовки дозволяють привернути увагу до важливих тем, структурувати контент і спростити навігацію по документу.

Рекомендації

Уявіть, що ви пишете огляд

Як і при написанні огляду великого тексту, викладіть основні пункти та підпункти документа і подумайте, де краще використовувати теги заголовків.

Чого слід уникати

  • Виділення тегами заголовків такого тексту, який не допомагає визначити структуру сторінки.
  • Використання заголовків там, де краще підходять інші теги, наприклад <em> і <strong>.
  • Безсистемного використання заголовків різних розмірів.

Не зловживайте заголовками

Використовуйте теги заголовків там, де це має сенс. Надмірна кількість заголовків на сторінці ускладнює перегляд контенту і заважає визначити, де закінчується одна тема і починається інша.

Чого слід уникати

  • Зловживання заголовками на сторінці.
  • Занадто довгих заголовків.
  • Використання заголовків тільки для оформлення тексту, а не для структурування.

Додайте розмітку структурованих даних

Структуровані дані - це код, який допомагає пошуковим системам інтерпретувати контент веб-сторінок. Він дозволяє Google використовувати при показі вашого контенту в результатах пошуку додаткові функції (в тому числі інтерактивні). Так ви привернете на сайт не просто відвідувачів, а потенційних клієнтів вашої компанії.

Наприклад, якщо у вас є інтернет-магазин і розмітка сторінок з описом товарів, буде простіше зрозуміти, який товар представлений на сторінці, яка його ціна, що говорять про магазин покупці і т. д. Гугл може показати цю інформацію в результатах пошуку за релевантними запитами. Такі результати пошуку називаються розширеними.

Розмітка структурованих даних може також використовуватися для показу релевантних результатів пошуку в інших форматах. Наприклад, якщо у вас є звичайний магазин, ви можете вказати в розмітці години роботи. Тоді потенційні клієнти вже в результатах пошуку зможуть побачити, закритий магазин або відкритий.

Що можна вказати в розмітці структурованих даних:
  • Товари, які ви продаєте.
  • Адресу компанії.
  • Посилання на відео про компанію і її товари.
  • Години роботи.
  • Списки заходів.
  • Рецепти.
  • Логотип компанії та багато іншого.

Навігація

Продумайте навігацію на сайті, орієнтуючись на головну сторінку

На кожному сайті є головна сторінка, з якої зазвичай починається навігація по сайту і яку відвідують частіше, ніж інші сторінки сайту. Якщо у вашого сайту досить складна структура, вам потрібно продумати, як відвідувачі будуть переходити з головної сторінки до потрібного їм контенту. На сайті багато сторінок, присвячених певній темі? Можливо, вам слід додати сторінку з їх переліком та описом, наприклад, таким чином: головна сторінка> список сторінок по одній темі> тема. Якщо у вас багато товарів, має сенс розбити їх на категорії і перерахувати ці категорії на окремих сторінках.

Використання рядків навігації

Рядок навігації - це послідовність внутрішніх посилань у верхній частині або внизу сторінки, які дозволяють відвідувачам швидко повернутися до попередньої теми або на головну сторінку. Зазвичай рядок навігації починається з головної сторінки, а за нею вказуються розділи і підрозділи сайту.

Створіть просту сторінку навігації для користувачів

Сторінка навігації - це сторінка на сайті, на якій показана його структура (зазвичай у вигляді ієрархічного дерева). Така сторінка допоможе користувачам знайти потрібний розділ. Інформація на ній може стати в нагоді і пошуковим системам, але в основному призначена для відвідувачів сайту.

Чого слід уникати

  • Заплутаної системи навігації (наприклад, не потрібно розміщувати на кожній сторінці посилання на всі інші сторінки).
  • Надлишкового розбиття контенту на частини (в результаті чого для переходу з головної сторінки на потрібну доводиться робити багато натискань).
Додайте сторінку навігації для відвідувачів і файл Sitemap для пошукових систем

Створіть для відвідувачів просту сторінку зі схемою сайту (або його найважливіших розділів, якщо у вас сотні або тисячі сторінок). Також додайте файл Sitemap в форматі XML, щоб пошукові системи швидко знаходили нові і змінені сторінки на вашому сайті. У ньому вкажіть URL і дати останньої зміни всіх цих сторінок.

Як оптимізувати контент

Зробіть свій сайт цікавим і корисним

Створення привабливого і корисного контенту, мабуть, важливіше для популярності сайту, ніж будь-який із перерахованих тут факторів. Користувачі завжди цінують цікавий контент і охоче діляться ним з іншими в блогах, соціальних мережах, по електронній пошті, на форумах або іншим способом.

Рекомендації користувачів дуже важливі для репутації сайту, а якісний контент - запорука гарної репутації.

Рекомендації

Пишіть тексти, які легко читаються

Текст повинен бути зрозумілий користувачам. Намагайтеся витримувати стиль і не допускати помилок.

Чого слід уникати

  • Граматичних і орфографічних помилок в тексті.
  • Заплутаних формулювань і неякісного контенту.
  • Використання зображень та відео, щоб передати текстовий контент: користувачі не зможуть скопіювати такий текст, а пошукові системи - прочитати його.

Створюйте оригінальний контент

Постійно оновлюйте контент: це дозволить не тільки підтримувати зацікавленість тих, хто вже знайомий із вашим сайтом, а й залучити нових відвідувачів.

Чого слід уникати

  • Перероблення та копіювання старого контенту: це не дасть користувачам нічого нового і корисного.
  • Розміщення схожих версій контенту в різних частинах сайту.

Користувачі повинні довіряти вам

Якщо ваш сайт викликає довіру, користувачі будуть відвідувати його охочіше.

Довіру викликають сайти з хорошою репутацією. Намагайтеся заслужити репутацію в своїй сфері.

Надайте інформацію про власника сайту, про авторів контенту і про мету його публікації. Якщо на сайті продаються товари або відбуваються транзакції, у відвідувачів повинен бути доступ до служби підтримки для вирішення раптових проблем. На новинних сайтах слід чітко вказувати джерело інформації.

Також не забувайте про використання відповідних технологій. Якщо на сторінці оплати не використовується захищене з'єднання, відвідувачі не будуть довіряти сайту.

Авторитетна думка фахівців

Думка авторитетних фахівців підвищує якість сайту. Контент повинен бути підготовлений (або відредагований) фахівцями в тематиці сайту. Наприклад, відвідувачі оцінять, якщо ви вкажете ім'я фахівця або авторитетні джерела. Якщо ви торкаєтеся наукової проблеми, не забудьте згадати якусь загальновизнану думку з цього питання.

Уникайте реклами, що відволікає

Користувачі повинні бачити рекламу. Однак вона не повинна відволікати їх або заважати їм працювати з сайтом. Наприклад, міжсторінкові оголошення (які показуються при переходах між сторінками і займають весь екран пристрою) не повинні ускладнювати перегляд контенту.

Будьте обережні з посиланнями

Розміщуючи на своєму сайті посилання на інші веб-ресурси, ви сприяєте зростанню їх популярності. Іноді відвідувачі можуть додавати посилання на свої ресурси в розділі коментарів і відгуків інших сайтів. Може виникнути ситуація, коли ви посилаєтеся на сайт в негативному значенні, проте не хочете сприяти його просуванню. Припустимо, ви пишете повідомлення в блозі на тему спаму в коментарях і хочете згадати ресурс, посилання на який недавно було залишено в коментарях до вашого блогу як спам. Щоб попередити своїх читачів, ви вказуєте в своїй статті посилання на цей сайт. Але при цьому ви, звичайно, не хочете, щоб це посилання було враховане пошуковими системами. У таких випадках слід використовувати атрибут nofollow.

Оптимізуйте сайт для перегляду на мобільних пристроях

Популярність мобільних пристроїв у світі постійно зростає. Сьогодні пошук у Google найчастіше виконується на мобільних пристроях. Звичайні сайти, як правило, незручно переглядати на смартфонах. Тому, якщо ви не адаптували свій ресурс для мобільних пристроїв, відвідувачі можуть залишити його.

Виберіть мобільну стратегію

Існують різні способи оптимізації сайту для мобільних пристроїв, і ось деякі методи, які підтримує Google:

  • адаптивний веб-дизайн (рекомендується);
  • динамічний показ;
  • різні URL

Як просувати сайт

Просування нового ресурсу дозволить зацікавленим користувачам швидко знаходити його. Як і в інших випадках, розглянутих в цьому керівництві, зловживання наведеними тут рекомендаціями може зашкодити репутації вашого сайту.

Повідомлення в блозі на вашому сайті - чудовий спосіб розповісти відвідувачам про додавання нового контенту або сервісів. Інші власники сайтів, які стежать за вашим ресурсом або RSS-фідом, також зможуть поділитися цією новиною.

Просування компанії або сайту за межами Інтернету також може дати свої результати. Наприклад, якщо у вашій компанії є веб-ресурс, вказуйте його URL на візитних картках, бланках, у рекламних листівках і т. п. Крім того, повідомляти про новий контент можна за допомогою поштової розсилки.

Рекомендації

Приділяйте увагу соціальним мережам

Якщо на сайті продумана взаємодія з користувачами і додані віджети соціальних мереж, вам буде простіше знайти зацікавлених відвідувачів.

Чого слід уникати

  • Просування незначних додавань на сайті: повідомляйте тільки про значні, цікаві зміни.
  • Схем обміну посиланнями, які припускають нечесне підвищення рейтингу в пошукових системах.
  • Покупки посилань в інших сайтів з метою підвищення рейтингу

Аналізуйте поведінку користувачів на сайті

Якщо ви поліпшили сканування та індексування свого сайту за допомогою Search Console або інших сервісів, ймовірно, ви захочете дізнатися, як змінився його трафік. Для цього підходять програми веб-аналітики, такі як Google Analytics. З їх допомогою можна:

  • дізнатися, як відвідувачі потрапляють на ваш сайт і які дії на ньому роблять;
  • знаходити найпопулярніший контент на своєму сайті;
  • оцінювати ефективність оптимізації сайту, наприклад, чи збільшився трафік з пошукових систем після зміни метатегів title і description.

Інформація, яка отримана з систем аналітики, в поєднанні з даними журналів вашого сервера може розповісти ще більше про те, як відвідувачі взаємодіють із вашими документами (наприклад, можна дізнатися, які ще ключові слова вони використовують для пошуку вашого сайту).

Читайте также


Выбор редакции
up