Томас Мор. Англійський письменник, філософ, державний діяч

Сер Томас Мор (7 лютого 1478, Лондон - 6 липня 1535, Лондон) - відомий англійський мислитель Пізнього Середньовіччя, письменник-гуманіст, поет, юрист, богослов, лорд-канцлер Англії.

Як студент

У дитинстві його покровителем став єпископ Кентерберійський, у якого юний Томас служив пажем. Свою освіту він отримав в одному з найкращих навчальних закладів середньовічної Європи - Оксфорді. Оксфордський університет рубежа 15-16 століття - центр гуманістичної думки Англії.

Як політик

Хоча Мор закінчив юридичний факультет, але душа його прагнула до богослов'я, він захоплювався ідеями Реформації (ідеєю очищення церкви від схоластичних пут), навіть розмірковував про долю ченця. Однак доля вирішила інакше: 1504 року Мор обирається до Парламенту. Першим діянням Мора в Парламенті став виступ за зменшення зборів на користь короля Генріха VII. Щоб помститися за це, Генріх ув'язнив батька Мора, якого було випущено на свободу тільки після сплати значного викупу і самоусунення Томаса Мора від громадського життя. Після смерті Генріха VII в 1509 році Мор повертається до кар'єри політика. 1510 року він став одним із двох молодших шерифів Лондона. Через десять років до імені Томаса Мора додається приставка «сер» - його було посвячено у лицарі за «заслуги перед королем і Англією». У політиці Мор досяг великих успіхів, проте в аннали історії більшою мірою увійшов як історик. Конфронтація з Лютером означала перехід Мора до консервативних поглядів на розвиток католицької церкви.

Як богослов

Томаса Мора називають автором маніфесту «На захист семи таїнств», якого було від імені короля адресовано реформатору Мартіну Лютеру. Мартін Лютер відповів Генріху VIII у пресі, називаючи його «свинею, бовдуром і брехуном». На прохання Генріха VIII Мор склав спростування.

Як письменник

Томас Мор - автор 280 епіграм, перекладів, невеликих поем. Він активно займався перекладами з давньогрецької мови, яка в його епоху була набагато менш популярною, ніж латинська. Але все ж найвідомішим твором Мора називають «Золоту книгу, настільки ж корисну, як і забавну, про найкращий устрій держави і про нове суспільство Утопія» (скорочено - «Утопія»), який видано 1516 року в Лувені. По суті, «Утопія» - опис комуністичного суспільства (в радянській історіографії є кілька робіт, присвячених Мору як попереднику соціалістів). Сучасний йому державний лад Мор називав «змовою катів». Тому письменник запропонував альтернативний варіант організації суспільства. Це своєрідна ідеальна держава: у ній немає приватної власності, соціальної та гендерної нерівності. В Утопії 54 міста по 6000 сімей в кожному. У сім'ї 10-16 дорослих. Кожна людина працює на благо суспільства по 6 годин на день, решту часу - захоплюється чим захоче. Розподіл державних ресурсів коротко можна описати більшовицьким гаслом: «Кожному за потребами». В державі Мора відсутні гроші. Їх замінює натуральний обмін. Люди харчуються в загальних їдальнях, «палацах», де за трапезою ведуть розмови про високе. До всіх релігій в «Утопії» ставлення толерантне, заборонено тільки атеїзм, за прихильність до якого позбавляли права громадянства. Школу відокремлено від церкви. Утопійці - пацифісти і великі цінителі прекрасного, своєрідні хіпі, якщо проводити паралелі. Вони розвиваються згідно зі своєю природою. Мор засуджує тих, хто виступає проти прагнення людини до задоволень: «Людина народжена для щастя, ніхто не може бути настільки грубим, щоб не відчувати прагнення до задоволення».

Закономірно, що граючи на контрасті з навколишньою дійсністю, книга Томаса Мора «Утопія» була шалено популярною і залишається важливим джерелом для вивчення розвитку соціалістичних, утопічних ідей. «Утопія» Мора стала узагальнюючою назвою для ряду подібних творів: «Міста Сонця» Томаззо Кампанелли, «Подорожі до Ікарії» Етьєна Кабе, «Історії севорамбів» Дені Вераса та ін.

Крім того, Мор - автор історичного твору «Історія Річарда III».

Як сім'янин

Томас Мор мав дві дружини. Перша - проста поступлива дівчина, яка народила йому чотирьох дітей: Маргарет, Елізабет, Сесіль і Джона, - але померла під час останніх пологів. Другою дружиною Мора стала емансипована, освічена жінка. Незважаючи на те, що вони не мали спільних дітей, шлюб був щасливим. Мор писав, що найбільше цінує в жінках вченість у поєднанні з жіночністю. У листі до вихователя своїх дітей він вказав: «Вченість у поєднанні з чеснотами заслуговує переваги перед усіма скарбами королів, проте знання без чеснот означає не що інше, як ганьба, прикрита мішурою. Особливо це стосується вченості жінок, у яких будь-яке знання вважається великою рідкістю і почасти засуджується». Така ситуація була пов'язана з гендерною дискримінацією того часу: жінка не могла отримати університетської освіти або високої посади, вона не мала практично ніякого права голосу ні в родині, ні в державі.

Як державний злочинець

Наприкінці 1520-х років король вирішує розлучитися з дружиною. Як ви знаєте, в той час для цього потрібна була обов'язкова згода Папи Римського, який не бажав її давати. 1532 року Мор пішов у відставку з державної посади. Причиною його відходу став розрив Генріха VIII з Римом і створення Англіканської церкви. Мор був проти цього. Томас Мор був настільки обурений відходом Англії від «істинної віри», що не з'явився на коронації нової дружини короля - Анни Болейн. У 1534 році Мор відмовився присягнути на вірність королю і новоспеченої королеві, був ув'язнений в Тауер і 6 липня 1535 року обезголовлений.

Як святий

Томаса Мора було канонізовано Римо-католицькою церквою і зараховано до лику святих папою Пієм XI в 1935 році.

Читайте также


Выбор редакции
up