Бджоли впорядкували числа зліва направо

Раніше така особливість була виявлена лише у хребетних.

Медоносні бджоли здатні оцінювати числа та розміщувати їх у просторі зліва направо залежно від величини. Дослідники вважають, що бджоли керуються уявною числовою лінією, а розташування чисел у ній пов'язані з еталонним числом, якому бджіл попередньо навчали. Результати експериментів опубліковані в Proceedings of the National Academy of Sciences.

Думкова числова лінія - це форма просторово-числового уявлення, для якої характерно розміщення дрібних чисел у лівому просторі, а великих у правому. Таке впорядкування властиво людям і традиційно його пов'язували зі звичками письма та читання. Однак це твердження є спірним, оскільки уявну числову лінію виявили також у курчат, мавп та риб — це ставить під питання культурне пояснення явища.

При цьому деякі вчені схильні вважати, що таке розміщення чисел у просторі є вродженим, про що говорять дослідження новонароджених немовлят та нелюдських тварин. І тварини, і немовлята, які були піддані впливу культури, показали зв'язок між лівою стороною простору і меншими числами, і правою стороною простору і великими числами. Тобто так само, як і дорослі люди. Але вродженість уявної числової лінії також викликає питання. Крім того, залишається неясним філогенетичне походження уявлення про цю лінію, не зрозуміло, чи властиве це просторове сортування чисел лише хребетним, чи його можна виявити і у безхребетних.

Команда вчених з Італії, Франції та Швейцарії вирішила з'ясувати це на прикладі бджіл. Мартін Джурфа (Martin Giurfa) з Університету Поля Сабатьє в Тулузі спільно з колегами вивчив числове почуття медоносних бджіл (Apis mellifera) і виявив, що ці комахи, як і люди, схильні розташовувати числа зліва направо залежно від їхньої величини.

Бджіл навчили залітати у дерев'яну скриньку для збирання сахарози. У ящику було два відсіки, на задній стінці першого був вхід для прольоту до другого відсіку, де була задня панель, до якої по діагоналі сходилися ще дві бічні стінки. На задній панелі розміщували мішень - білий квадрат із зображеннями різних фігур (круг, квадрат, трикутник), які варіювали за кількістю, також у пристрій на мішені подавалась сахароза. Бджіл навчали на числах один, три і п'ять, щоразу фігури та їх розташування мінялися, залишалося таким самим лише число. Бджоли здійснювали по 30 польотів до тренувальної мішені. Потім її прибирали, і на бічних панелях мали дві однакові тестові мішені, відбиті дзеркально. Були проведені контрольні тести з числами, на яких бджіл навчали, підтвердили, що у комах немає переваги правої або лівої сторони - при розміщенні на бічних панелях еталонного числа бджоли з однаковою ймовірністю вибирали як ліву, так і праву сторону.

Приклади тренувальних та тестових мішеней, які використовували в експериментах

Приклади тренувальних та тестових мішеней, які використовували в експериментах

Приклади тренувальних та тестових мішеней, які використовували в експериментах

Потім вчені перевірили, чи існує у бджіл уявна числова лінія. Для цього бджоли, навчені на числі три (n=14), чотири рази залітали в ящик: два рази на бічних панелях (лівій та правій) розміщували число менше (один), а два рази — число більше еталонного (п'ять). На цей раз мішені були без сахарози. Щоразу фігури варіювалися випадково між бджолами та тестами. Послідовність чотирьох тестів теж змінювалася від бджоли до бджоли, а між ними були три проби, щоб освіжити комасі пам'ять: знову виставлявся еталонний номер, і бджола отримувала сахарозу, якщо сідала на нього. Таким чином, зберігалася харчова мотивація між тестами без винагороди. Бджоли, навчені на числі три, частіше вибирали (тобто сідали на мішень) на число один зліва (перший вибір бджоли, частка вибору мішеней зліва = 0,93, P <0,001, 95-відсотковий ДІ [0,76 - 0,99] ), та число п'ять праворуч (частка вибору мішеней зліва = 0,79, P = 0,004, 95-процентний ДІ [0,59 - 0,92]).

Також були протестовані бджоли, навчені на числах один (n = 16) та п'ять (n = 15). Всім їм як тестові мішені були представлені мішені з числом три. Було проведено два тести з трьома пробами-нагадуваннями (щоразу еталонне число було представлено фігурами різної форми). І тут відданість уявної числової лінії підтвердилася: бджоли, навчені на числі один, частіше вибирали три праворуч (перший вибір бджоли, частка вибору мішеней зліва = 0,72, Р = 0,02, 95-відсотковий ДІ [0,53 - 0, 86]), а ті, хто був навчений на п'яти, вибирали три зліва (частка вибору мішеней зліва = 0,73, P = 0,016, 95-процентний ДІ [0,54 - 0,88]). У ході експериментів були виключені хибні підказки, а асоціація з правою та лівою стороною була пов'язана з еталонним числом. Також експерименти показали, що вибір бджіл не залежав від нечислових сигналів мішеней (периметр та площа фігур). Таким чином, бджоли схильні розташовувати числа зліва направо відповідно до їх величини, а місце в цій уявній лінії залежить від числа, на якому проходило навчання.

Вчені вважають, що уявна числова лінія еволюційно зберігається у всіх нервових системах, наділених почуттям числа, незалежно від нейронної складності. Результати експерименту з бджолами дають ще одне свідчення подібності відчуття чисел у хребетних та безхребетних. Проте робити якісь однозначні висновки про роботу уявної числової лінії у живих істот рано. Досі зберігаються питання до концепції числової лінії, наприклад, вроджена вона все ж чи ні. Так, раніше американські психологи виявили, що у людей схильність упорядковувати числа зліва направо не є вродженою. Вони провели експеримент із дітьми 3-5 років та з дорослими з племені цимани. Діти та індіанці з однаковою ймовірністю розташовували предмети як зліва направо, так і навпаки.

Читайте также


Выбор читателей
up