Збірка «Легендарій дивних міст». Видавництво Ранок

Портал Експеримент ділиться з вами цікавими книжковими новинками, які виходять в українських видавництвах.

У видавництві «Ранок» вийшла книга «Легендарій дивних міст».

Збірка «Легендарій дивних міст» представляє читачам одразу вісім оповідань сучасних українських авторок: Наталія Довгопол, Ярини Каторож, Анастасії Кулікової, Наталії Матолінець, Ірини Пасько, Дарії Піскозуб, Ксенії Сокульської та Світлани Тараторіної. Це амбітний проєкт, який поєднує одразу два піджанри сучасного фентезі, бо кожне оповідання у книжці водночас і міське фентезі, і ретелінг відомої казки. Щоб краще зрозуміти, що саме чекає читача під обкладинкою, не обійтися від певного історичного відступу.

Міське фентезі набуло популярності в англомовному світі у середині 1980-х років, коли фольклорні істоти й магія полишили умовне середньовіччя та опинилися в сучасних містах. Книжку Емми Булл «War for the Oaks» (вид. у 1987 р.) дослідники фантастики вважають одним із перших романів у піджанрі міського фентезі. Героїня книжки, музикантка Енді МакКенді, живе у тогочасному Міннеаполісі, стикається зі світом фейрі та примусово відіграє важливу роль у протистоянні королівських Дворів. Трохи згодом Ніл Ґейман створить одночасно привабливий і моторошний образ Долішнього Лондона у романі «Небудь-де»: магічний двійник сучасного міста. З часом склалася певна «формула» цього піджанру: сучасний світ, чари та магічні істоти, що живуть поруч із людьми, і Місто, у якому відбуваються жахливі, казкові, а інколи й кримінальні події.

Ретелінг (або переказ) — це звернення до відомої історії, яка в цілому зберігає подібність до оригінального сюжету, проте зазнала змін у місці дії, серед дійових осіб, окремих сюжетних поворотів — або й усього разом. Найчастіше для ретелінгів обирають відомі казки або п’єси Шекспіра. Так Марісса Маєр використовує сюжети «Попелюшки» та «Червоного капелюшка» та переміщує їх на Місяць майбутнього, де клони та технологічні імпланти — буденні речі.

На виході отримуємо впізнавані історії, що апелюють до самих архетипів, але при тому оригінальні й самобутні. Наразі ретелінги є одним з постійних трендів англомовної фантастики.

Тепер, якщо ми подивимося трохи ширше, то ці два напрямки об'єднує саме впізнаваність — місць, героїв, характерів, ментальності сучасного світу. І саме це відчуття зустрічі із тим, що вже давно відомо, використали авторки «Легендарію», щоб розповісти про українських дівчат та жінок, їхні думки, мрії та страхи. «Легендарній дивних міст» пропонує не просто історії, тісно пов'язані з Україною. Це історії про те, як це — бути жінкою у сучасному місті, боротися за себе, дорогих тобі людей і знаходити своє місце у такому мінливому світі. Нам було дуже важливо розповісти ці історії саме у такий спосіб, не використовуючи декорації вигаданих світів, бо в Україні достатньо цікавих та неповторних локацій. Оповідання розкажуть читачу не тільки про всім відомі Київ, Львів та Дніпро, а ще й про дамбу й міст у Новій Каховці, нині відомі через зведення з фронту.

У всіх оповідань є ще дещо спільне — у різні роки та в різний спосіб всі авторки співпрацювали з літературним об'єднанням «Зоряна фортеця», яке доклалося до створення концепту «Легендарію».

«Зоряна фортеця» (ЗФ) з'явилася 2008 року як конкурс фантастичних оповідань українською мовою. Згодом об'єднання спрямувало частину зусиль на репрезентацію фантастики в Україні, як романів, так і оповідань, організовувала заходи присвячені фантастиці на фестивалях України — Львівському Форумі видавців, Запорізькій Книжковій толоці, долучалася до оргкомітету фестивалю фантастики «LiTerraCon», а також курувала спеціальну програму з фантастики на Книжковому Арсеналі.

Попри всі інші активності, проведення конкурсів не зупинялося, й за ці роки на конкурси було подано понад 2000 творів. Лише повномасштабне вторгнення перервало традицію проведення двох конкурсів на рік, яку неодмінно буде відновлено!

Чимало письменників, які брали участь у конкурсах, згодом випускали власні книжки та ставали лавреатами українських та міжнародних премій. І конкурси, і літературні заходи, і інші проєкти породили переплетену мережу людей, які вболівають за фантастику та створюють її самі. Наприклад, четверо з п’яти учасниць проєкту «Фантастичні talks» змагалися у конкурсах: хтось перемагав, хтось обмежився участю з одним оповіданням. У попередніх збірках об’єднання «Кишеньковий мандруарій» та «Агенція “Незалежність”» брали участь і автори з конкурсів, і письменники, яких долучали до заходів на фестивалях, і нові імена, з якими читачі лише починають знайомитися. Не став виключенням і «Легендарій дивних міст», який зібрав давніх подруг «Зоряної фортеці».

У часи архетипового протистояння дуже важливе саме таке поєднання різних людей, які здатні створювати справжні дива. Сподіваємося, що ця збірка принесе читачам трішки дива, віри в майбутнє та в нашу Перемогу.

Адже достеменно відомо, що «і жили вони довго й щасливо».

Читайте также


Выбор редакции
up