23.08.2023
Розваги
eye 724

DC випустила фільм Синій Жук

DC випустила фільм Синій Жук

Це перша картина студії з головним героєм — латиноамериканцем (їм керує інопланетний скарабей). А ще це уїдлива притча про американський мілітаризм.

У світовий прокат вийшов "Синій Жук" пуерториканського режисера Анхеля Мануеля Сото. Це перший фільм у всесвіті DC із латиноамериканським супергероєм у центрі сюжету. Хайме Рейєс отримує суперсили від інопланетного синього скарабея — після цього підлітку, який не звик ні з ким воювати, доведеться боротися зі світовим злом.

Чи потрібний світові ще один супергеройський блокбастер у серпні 2023 року? Схоже, що думкою глядачів ніхто не цікавився. Машину з виробництва кінокоміксів не зупинити, а публіці треба на щось ходити — навіть наприкінці літа, коли прокат завмирає в очікуванні осені.

Поставимо питання інакше: якщо ви вирішили подивитись щось нове, чи підніме настрій «Синій Жук»? Імовірність висока. Якщо більшість фільмів у набридлому жанрі, недотягує до очікувань, то картина пуерториканця Анхеля Мануеля Сото — вихідця з незалежного кіно, що пробує сили в розважальному жанрі, — ці очікування здатна перевершити.

Продюсерське завдання «Синього Жука» зрозуміле. У супергеройському кіно ще не було центральних персонажів із Латинської Америки. З неймовірного різноманіття героїв коміксового всесвіту DC керівництво студії зупинилося на Синьому Жуку — точніше, четвертому його втіленні, техаському підлітку Хайме Реймесі (інопланетний бойовий паразит-скарабей вибрав його для продовження своєї справи). На головну роль Сото запросив Шоло Марідуенью — харизматичного та привабливого молодого актора з мексиканським, кубинським та еквадорським корінням. Він розпочав свою кар'єру з епізодичної ролі у третьому сезоні «Твін Пікса», після чого знімався у серіалі «Кобра Кай».

Це може прозвучати пригнічуюче чергово, але Сото разом із Марідуеньєю скористалися шансом — і пожвавили умоглядну концепцію, представивши її на екрані якщо не оригінально, то щонайменше дотепно та жваво. Автори прийняли шаблонність сюжетної основи як виклик.

Warner Bros. Pictures / AP / Scanpix / LETA

Warner Bros. Pictures / AP / Scanpix / LETA

Вчені десь у непрохідних льодах нарешті виявляють скарабея, якого довго шукали по всьому світу разом із цілою армією. Лиходійка-капіталістка (Сьюзан Сарандон — єдина досвідчена голлівудська зірка у фільмі) забирає знахідку. Безрідний і бідний, але безжурний герой входить зі скарабеєм у симбіоз і отримує чарівні здібності. Під час дії він знайомиться з племінницею героїні Сарандон Пенні (бразильська актриса та модель Бруна Маркезіні) і закохується в неї. А потім, звісно, герой схоплюється у смертельному поєдинку з такою ж суперістотою — лише червоною та агресивною.

З низки міфологічних перипетій режисер витягнув актуальний лейтмотив. Зіграна Сарандон Вікторія Корд мріє лише про одне - створення суперсолдата (поширений сюжет, який вже експлуатували у двох-трьох фільмах конкуренти DC з Marvel). У її одержимості інопланетною силою є щось заборонене, що нагадує про боді-хоррорів, — і її раб Ігнасіо (Рауль Трухільо з «Апокаліпсису» та «Вбивці») це чудово усвідомлює.

«Синій Жук» на очах перетворюється на уїдливу притчу про американський мілітаризм — непереборне бажання бігати швидше, бити сильніше, підривати голосніше, вбивати безжальніше й ефективніше, ніж потенційний противник. Недарма в картину вплетені політичні алюзії, які не надто сміливі, але легко читаються. Вони є і в передісторії Ігнасіо, в дитинстві перетвореного на ідеального вбивцю, і в несподіваній лінії бабусі Нани (колоритна Адріана Барраза з «Сука-любов» та «Вавилона»): колись та билася, здається, пліч-о-пліч з самим Че і тепер згадала славне минуле.

На цьому тлі зворушливо виглядає головний герой, наївний пацифіст. Повернувшись із навчання до рідного (вигаданого) міста, техаського Пальмера-Сіті, він стикається з жорсткою реальністю: у батька щойно був інфаркт, будинок і бізнес у сім'ї ось-ось відберуть, а знайти роботу йому світить у кращому разі офіціантом або паркувальником. Зустріч з чудовим скарабеєм, який захоплює і привласнює його тіло і розум, шокує Хайме. Він не звик битися, не вміє воювати, взагалі намагається уникати відкритих конфронтацій. Якщо він і вирушає на війну зі злом, то це вимушений похід, єдиний приємний бонус якого — шанс завоювати повагу та увагу дівчини, активної та впливової.

Хайме та Пенні роблять із «Синього жука» щось більше, ніж типовий голлівудський блокбастер. Ці герої не намагаються врятувати світ і людство — месіанські амбіції притаманні радше старшому поколінню в особі героїні Сарандон. Хайме витрачає всі зусилля виключно на те, щоб допомогти своїй невдачливій родині (тато, мама, бабуся, розумна та шкідлива молодша сестра плюс дивак-дядько, чию роль зі звичним шармом грає Джордж Лопес) — ті не знають англійської мови і в американській мрії вже зневірилися. А Пенні, будучи сиротою, раптом усвідомлює найвищу цінність такого життя — тісно, та затишно.

Сімейні цінності — ще одна перевірена банальність, на якій тримається міцний екзоскелет «Синього жука». Але в сукупності з виразними і не засвіченими акторами, динамічною камерою Павла Погоржельського та електронною ретромузикою Боббі Крлича (обидва працювали з Арі Астером над «Сонцестоянням» та «Бо боїться») це працює. Здається, що під невипробовуваними обладунками цього невибагливого фільму таки б'ється справжнє серце.

Читайте также


Выбор читателей
up