Розуміння та подолання відчуття самотності у сучасному суспільстві
Сьогодні легко підтримувати зв’язок із соціумом: можна спілкуватися з близькими на будь-якій відстані, ми стали більш мобільними — легше та швидше долаємо сотні або й тисячі кілометрів. Проте все ж люди іноді відчувають самотність.
Не слід плутати самотність з усамітненням. Адже усамітнення — це цілком комфортне добровільне перебування людини на самоті. А самотність — це відчуття тривоги під час усамітнення чи серед інших людей. Стан самотності пригнічує людину і може погіршувати її психічний та фізичний стан.
У сучасному суспільстві панує думка про те, що щасливе життя можливе тільки поруч із людьми та у стосунках, і лише “невдахи” залишаються наодинці із собою.
Тому коли людина втрачає стосунки або з будь-яких інших причин опиняється самотньою, це викликає тривогу. З’являється страх зближуватися з іншими, або людина шукає абияку компанію, тільки щоб не бути на самоті. Коли ми намагаємося заповнити порожнечу будь-ким, через відсутність близькості розвивається відчуття, що “нас ніхто не розуміє”.
Як подолати самотність?
Займіться своїм здоров’ям
Можливо, причиною страху самотності є низький рівень життєвих сил чи загалом проблеми зі здоров’ям. Тоді спробуйте зайнятися спортом для відновлення життєвої енергії. Регулярна фізична активність не лише сприяє покращенню фізичного здоров’я, але й має значний вплив на емоційний стан. Спорт допомагає виділяти ендорфіни - природні "гормони щастя", які зменшують рівень стресу та депресії. Крім того, спільні тренування можуть вести до нових знайомств і створювати позитивний соціальний контекст, що сприяє зниженню відчуття самотності.
Реалізуйте свій потенціал
Якщо ви боїтеся залишитися самотніми через страх не мати достатньо коштів для існування, подумайте, як ви можете забезпечити своє життя самостійно. Розгляньте можливість розвитку нових навичок чи покращення існуючих, які можуть стати основою для заробітку грошей. Вивчайте ринок праці, оновлюйте свої професійні навички та шукайте можливості для саморозвитку.
Займіться чимось цікавим
Знайдіть собі нове хобі чи помалюйте, потанцюйте, послухайте улюблену музику — спробуйте насолодитися часом, проведеним із собою наодинці. Виділіть час для творчих захоплень, які принесуть вам радість і задоволення.Танцюйте, якщо це приносить вам задоволення, зануртесь у світ літератури чи музики. Ці моменти самовираження і творчості можуть стати важливими засобами релаксації, допомагаючи вам знаходити внутрішню гармонію та зменшувати відчуття самотності.
Поновіть зв’язки зі старими знайомими
Нагадайте про себе тим, з ким ви давно не спілкувались, але вам було приємно проводити час разом. Домовтеся про зустріч, спільну вечерю. Відновлення взаємин зі старими друзями чи колегами може виявитися чудовим засобом не лише розвивати соціальні зв'язки, але й подолати відчуття самотності. Активізуйте старі спогади, поділіться своїми досягненнями та почуттями. Така зустріч не лише допоможе вам відновити важливі зв'язки, але й створить позитивний емоційний фон, що сприятиме подоланню відчуття самотності і надихне на нові соціальні взаємодії.
Зверніться до психотерапевта
Методів для подолання відчуття самотності є чимало, але якщо ви самостійно не маєте ресурсу для їх практикування — зверніться до психотерапевта. Психотерапія, зокрема, дасть вам розуміння, що усамітнення — це природний стан, який може бути комфортним. Крім того, час наодинці з собою потрібен кожному з нас.
Щасливе життя — це наш вибір, який не залежить від того, є поряд із нами хтось чи ні.