Біографія Леслі Мармон Сілко

Біографія Леслі Мармон Сілко

Леслі Мармон Сілко – письменниця, представниця корінного населення Америки (плем’я Лагуна Пуебло), одна з ключових постатей «Першої Хвилі», яку критик Кеннет Лінкольн назвав «відродженням корінних американців» – народилася 5 березня 1948 року в Альбукерке (штат Нью-Мексико, США).

Леслі Мармон Сілко визнає себе англо-американкою та мексиканською американкою, зазначаючи, що на 1/4 вона з племені Лагуна Пуебло – корінного американського племені, яке мешкає переважно уздовж річки Ріо-Сан-Хосе на заході центрального Нью-Мексико.

Сілко виросла на кордоні резервації Лагуна Пуебло, де отримала змогу зануритися у багату історію своєї родини та надихнутися нею у своїй творчості. Вона навчалася у школі Лагуна БІА (Бюро у справах індіанців) та індіанській школі Альбукерке. У 1969 Сілко закінчила університет Нью-Мексико, а потім деякий час навчалася на юридичному факультеті цього ж університету, перш ніж повністю присвятити себе літературі.

Творчість Леслі Мармон Сілко

У 1974 Сілко опублікувала свою першу поетичну збірку – «Laguna Woman». Вона привернула до себе увагу завдяки своєму оповіданню «Людина, яка посилає дощові хмари», яке згодом виграло грант Національного фонду гуманітарних наук США. Як пояснює Poetry Foundation, Сілко відома своїм ліричним зображенням тем корінних американців.

Роман «Церемонія» (1977) є найбільш визнаним твором письменниці, в якому йдеться про ветерана Другої світової війни, котрий належить частково до народу Лагуна, та його боротьбу з болісними спогадами про війну. У своєму романі письменниця спирається на усні традиції та звичаї народів навахо та пуебло.

Друга книга Сілко – «Альманах мертвих» – була опублікована у 1991 (після 10 років написання та досліджень). Цей майже 800-сторінковий роман отримав неоднозначні відгуки через глибину переплетених сюжетних ліній та велику кількість персонажів. Але в одному з інтерв'ю Сілко пояснила: «У спільноті корінних американців люди люблять цю книгу, вона дає їм надію. Коли я починала у 1981 році, я і гадки не мала, що це буде заява проти капіталізму».

У тому ж інтерв'ю Сілко також згадує, що не лише альманахи корінних американців майя, а також західноєвропейські чи медичні альманахи у США містять багато маленьких різних розділів. Письменниця усвідомила, що потрібно створити велику кількість розділів, і щоб саме заголовки могли розповісти якусь історію чи виразити щось.

Сілко є однією з найбільш канонізованих та досліджуваних письменниць корінних американців, а також однією з найбільш багатогранних. Вона працює та поєднує різні літературні жанри, включаючи поезію («Жінка Лагуна», 1974; «Голоси під одним небом», 1994), малу прозу («Оповідач», 1981; «Історія про океан», 2011), романи («Церемонія», 1977; «Альманах мертвих», 1991; «Сади в пісках», 1999), документальну прозу («Жовта жінка і краса духу», 1985; «Ніжність і сила мережива», 1985; «Бірюзова поличка», 2010), а також використовуючи міжмедіальні форми вираження – найчастіше фотографію («Дощ», з Лі Мармоном, 1996; «Священна вода», 1993), відео («Біг по краю веселки: історії та вірші Лагуна», 1978; «Естой-ех-Муут та Кунідеяхи», 1979), малюнок і живопис.

Творчість і кар'єра Сілко зробили її впливовою особою серед «Відродження корінних американців», літературного руху кінця 1960-х, який характеризувався появою великої кількості творів, написаних корінними американцями. У 2010 Сілко видала мемуари під назвою «Бірюзова поличка». У рецензії видання LA Times зазначено, що вона «пише мовою духу – читання її слів... це не просто занурення у її голову, це підслуховування її німих розмов зі своїми богами».

Леслі Мармон Сілко дала голос народу Лагуна Пуебло, голос, який продовжуватиме лунати крізь покоління корінних американців (та неамериканців): «Я розповім вам дещо про історії. Вони – не просто розвага. Це все, що в нас є, аби боротися з хворобами та смертю. У вас немає нічого, якщо немає історій».

Оскільки Сілко зазвичай порушує естетичні кордони, адаптуючи неіндіанські творчі форми (як-от роман) до потреб корінних виразів, одним із основних напрямів наукових досліджень є питання категоризації: чи належить її творчість до корінної американської, етнічно американської, південно-західної американської літератури чи просто «американської», або навіть «світової» літератури? Чи є західні критичні терміни «модерніст», «постмодерніст», «постколоніальний» чи «феміністичний» доречними щодо неї?

Ці питання відображають найчастіше обговорювані аспекти її творчості – роль усної традиції в її стилі оповіді історій, використання міфологічних та церемоніальних контекстів, дослідження гендеру та сексуальності, напруженість між культурними ідентичностями та світоглядами, а також залучення екології та екологізму. Особливо в пізніших творах ці питання пов’язані в послідовній критиці американського техно-військово-промислового капіталізму, який ідеологічно мотивований імперіалізмом і здійснюється через експлуататорські процеси колонізації, що насильницьки перетворює все творіння на товари на ринку.

Хоча творчість Сілко часто складна і тривожна, її часто включають до антологій, охоплюючи широку та різноманітну аудиторію. Масштаб інтересу до неї відображений у кількості та розмаїтті наукових досліджень, що продовжують з'являтися. Численні престижні нагороди свідчать про значну якість цієї видатної письменниці корінних американців.

Біографія

Твори

Критика


Читайте также