29.02.2024
Новини в Україні
eye 489

Альбом-мюзикл Ти [Романтика] - відтворення історії України через музику

Альбом-мюзикл Ти [Романтика] - відтворення історії України через музику

Жадан, Янович, NAZVA: відбувся реліз першого в Україні альбому-мюзиклу про розстріляне відродження

29 лютого відбувся реліз першого в Україні альбому-мюзиклу про письменників розстріляного відродження під назвою Ти [Романтика]. Ініціатори створення альбому – музиканти з гурту МУР, які від початку повномасштабної війни створюють композиції на вірші українських письменників з сучасним звуком та аранжуванням.

Альбом складається з 18 різних треків. Усі вони пов’язані між собою сюжетом, та плавно переходять одне в одного. 

“Альбом починається треком “Ще до того як колись”. У ньому йде зачин – про зраду Павла Тичини. Далі в хронологічній послідовності – події від 1918 року до 1937-го. Усі треки пов’язані один з одним, їх не варто слухати окремо. Наприклад, ми проводимо слухача спочатку новиною, що в Харкові створили будинок “Слово”, потім – репресії, далі – історія про Тичину з його віршем. Мало того, події, які сталися 100 років тому, переплітаються з сучасністю та війною проти росії. Як-от трек “Третя Рота” про Сосюру. Виявляється, він служив у 3-му Гайдамацького полку Армі УНР. 100 років тому був “Третій Гайдамацький”, а сьогодні в нас є легендарна “Третя штурмова””, – коментує Олександр Хоменко, автор текстів та ідеї створення альбому.

На створення текстів для альбому пішло понад 6 місяців. Це – перший реліз гурту з власними оригінальними текстами. Крім переосмислення творів українських митців 1920-30-х років, музиканти проєкту намагались знайти маловідомі факти про той час. Один з таких став основою для треку "Партія веде", в якому йдеться про зраду Павла Тичини, а саме про розмову з кореспондентом Семеном Гершбергом. Над пошуком історій і фактів з життя митців залучили окрему людину – фотографку та дизайнерку Соломію Козолуп. Вона знаходила в електронних архівах фото, відео, газетні вирізки того часу, які лягали в основу тих чи інших композицій. 

Альбом Ти [Романтика] музиканти записували в співпраці з Сергієм Жаданом, Хейтспічем, Євгенієм Яновичем, гуртом NAZVA, Оленою Кравець, Сергієм Мартинюком та іншими митцями. Кожен з митців втілював той чи інший образ тієї епохи.

“Олена Кравець у композиції “Суспільна власність” зіграла саму систему: спочатку чекістську, потім НКВДшну, яка відловлює та нищить тих, хто намагається піти проти. Вона сама написала нам на пошту й сказала, що якщо в нас буде цікава роль для неї, то готова доєднатися до проєкту. Так з’явився дев’ятий трек в альбомі. Сергій “Колос” Мартинюк перевтілився в Хвильового. Павло Гоц з гурту NAZVA розповів історію Леся Курбаса, а Дмитро Однороженко з гурту “Хейтспіч” став поетом-авангардистом Михайлем Семенком”, – додає Микола Шмундир, продюсер проєкту. 

Лірик-бук альбому з текстами пісень – займає більше 40-ка сторінок, наповнений відсиланнями, «пасхалками», загадками й метафорами. До створення альбому долучилися: Олександр Хоменко (автор текстів та ідеї створення альбому), Віктор Ткаченко (композитор, автор музики), Олександр Заїка (вокаліст і автор музики до передостаннього треку “Це ще не кінець”), Микола Шмундир, продюсер проєкту. Співавтором музики до деяких треків став джазовий композитор Євген Дубовик. 

Команда МУРу зазначає: в добу хвилинних пісень для тік-току, здається, що мода на повноформатні музичні альбоми потроху вивітрюється з нашого культурного простору, однак не вивітриться потреба в рефлексії та вивченні своєї історії. Адже якщо ми сьогодні не зрозуміємо причин того, що відбувалося 100 років тому, російські танки продовжуватимуть їздити по нашій землі. 

—–––—–––

Проєкт МУР створений під час повномасштабної російсько-української війни українськими митцями з Києва та Донецька. До його складу входять: Олександр Хоменко (тексти, речитатив), Віктор Ткаченко (тексти, музика, саундпродакшн) і Микола Шмундир (речитатив, піар). У соцмережах гурт зібрав навколо себе багатотисячну аудиторію. Документальні відео музикантів про історію Щедрика, Павла Тичину, Івана Багряного, Василя Стуса й Василя Симоненка стали найпопулярнішим освітнім контентом про українську літературу в Instagram. На рахунку гурту – два студійні релізи: «МУР Vol. 1» та «Захалявна книжечка» (2022). До них увійшли пісні на вірші Івана Франка, Василя Стуса, Миколи Вінграновського, Павла Тичини, Василя Симоненка, Юрія Іздрика та інших українських поетів.

Читайте также


Выбор редакции
up