Зіняк Олександр. Сила слова

Зіняк Олександр. Сила слова

«На початку було Слово, Слово було з Богом, і Слово було Богом» (Івана 1:1, «Переклад нового світу»).

Слово супроводжує нас від народження. Перші слова батьків, що ми не пам’ятаємо. Проте з перших днів життя дитина чує ці слова любові, хоч не розуміє їх, проте посміхається на них, бо вони дають відчуття затишку та тепла.

Пізніше слово до слова – так і створюється мова, яка проходить довгий шлях розвитку.

Слово супроводжує нас впродовж життя. Ми вчимося його, використовуємо у власних цілях. Красиво і переконливо говорити - це справжнє ораторське мистецтво, слово – ключ до людини.

Словом можна як похвалити, так і покарати.

Словом висловлюють такі почуття, як любов, дружба, повага та вдячність. Завдяки словам ми можемо ділитися почуттями, передати їх іншим.

На жаль, слова не завжди використовують для добра. Завдяки силі слова люди обманюють, маніпулюють. Слова ненависті, сказані в розпалі гніву, ранять не менше, ніж дії. Дуже часто вони приносять біль та розчарування.

Ще Сократ говорив: «Яка людина, така її і мова».

Лихослів’я – це мова, наповнена непристойними словами, лайкою, брехнею, постійним оманом. Язик таких, як зброя невпевнених у собі людей, ознака наднизького інтелекту.

Лайливі слова виражають емоції або агресивне ставлення людини до когось або до чогось. Лихослів’я існує з давніх-давен, воно наносить шкоду не тільки духовному, але й фізичному здоров’ю людини. Непристойну лексику вживають для зняття психічної напруги, поповнення бідності власного словника. Лихослів’я – серйозний виклик для нашого суспільства. Лихословлять скрізь: на вулицях, у громадському транспорті.

Нецензурна лайка як «добрий день».

Слово – одне з найвищих досягнень людей.

Особливо велике значення для людини має рідне слово. З рідним словом виростає людина, особистість.

«Словом можна вбити, словом можна врятувати, словом можна з собою ціле військо скликати!» - такі рядки поети присвячують йому. Погоджуюсь з таким твердженням повністю, бо тільки слово може збудити в людині відчай або лють, а може підбадьорити, надихнути, повернути до життя.

А публічна, ораторська мова взагалі має набагато більше значення, ніж ми здогадуємося!

Одна з історій увійшла до легенд. Це історія Флора в «Короткому викладі історії римлян». Ораторська мова з трибуни Фультея спонукала тисячу воїнів накласти на себе руки, щоб уникнути полону.

Еміль де Жирарден зазначив: «Сила слова безмежна. Вдалого слова часто достатньо було, щоб зупинити військо, що звернулося до втечі, перетворити поразку на перемогу і врятувати країну».

Слова можуть втрачати свою цінність, якщо ми не підкріплюємо їх реальними справами. Тобто просто «кидаємо слова на вітер».

Слово є силою, якщо воно не пусте. Гостре слово не лише у письменників, а й у людей, котрі створюють і поширюють свої дописи в інеті, говорить про гноблення простого народу, про несправедливість у сьогоднішньому суспільстві, про навіть деяку штучну дискримінацію прав людини.

Є слова обурень, де, наприклад, народ обурюється, що чиновник, котрий накрав мільйони, відбувся умовним, а то і виправданим був, а той же солдат, за СЗЧ, пройшовши жахи війни, сів як за вбивство… ну принаймні зараз є кардинальні зміни в законодавстві, що пішли назустріч цим солдатам.

Слово – сильна зброя, воно може використовуватися як у мирних, так і у військових цілях.

«Пам'ятайте: розмовляти рідною мовою – це тримати лінію оборони на мовному фронті та рішучо йти в наступ. Українська – це наш державний кордон. Ми всі – на його чатах. Тож чим більше буде чутно української в усіх сферах, чим голосніше закликатимуть про підтримку України, чим вище лопотітимуть прапори і знамена, тим швидше зникне кремлівська нісенітниця про «братній народ» та «одін язик», – переконаний Тарас Кремінь.

Незважаючи на те, чого ми прагнемо – гарної мови, красивих слів, слів заохочень, – все це і є Сила Слова.

Вміючи керувати своєю поведінкою і словом, ми стаємо здатними діяти на благо собі й оточуючим, вчимося керувати життям, долею.

Слово є живим, воно завжди з нами, і тільки від нас залежить, як ми його використаємо.

Завершу свій допис висловами про слово відомих, видатних людей, українських письменників, котрі підкреслюють значення рідної мови та слова для своєї держави та громадян.

Вислови письменників про слово:

«Слово – зброя. Як усяку зброю, його треба чистити та доглядати».
М. Рильський

«Яке прекрасне рідне слово!
Воно — не світ, а всі світи».
В. Сосюра

«Слово – то мудрості промінь,
слово – то думка людська».
Олена Пчілка

«Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує».
Т. Шевченко

«Не одцуравсь того слова,
Що мати співала,
Як малого повивала».
Т. Шевченко

«Слово, чому ти не твердая криця,
що серед бою так ясно іскриться?
Чом ти не гострий, безжалісний меч,
Той, що здійма вражі голови з плеч?»
Леся Українка

«Як добре на душі,
коли нема боязні
за слово праведне,
що визріло в тобі…»
Д. Павличко

Читайте также


Выбор редакции
up