Михайло Білас: епатажний і самотній. Виставка у Львові
Дата і час відкриття:
20 грудня, п'ятниця, о 16:00
Місце:
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
(головна будівля, проспект Свободи, 20, м. Львів, Україна)
Графік роботи музею:
Вт-Нд 10:00 – 18:00 (каса зачиняється о 17:30)
Виставка триватиме до 2 березня 2025 року.
У Національному музеї у Львові відбудеться відкриття виставки «Михайло Білас. Епатажний і самотній», яку буде розгорнуто майже в усіх експозиційних залах. Виставковий проєкт представить близько п’ятисот робіт, які репрезентують творчість непересічного художника і розкривають багатогранність його мистецького світу.
Михайло Білас (1924–2016) – відомий в Україні та за її межами майстер художнього гобелену, дизайнер, експозиціонер. Навчався на відділі художнього текстилю Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (нині – ЛНАМ), який закінчив у 1959 році. Творчий шлях розпочав як художник Львівського будинку моделей. Згодом працював у Харкові, а відтак обіймав посаду головного художника Київського будинку моделей (1971–1973 рр.). У 1973 році повернувся до Трускавця, де створив свої найвідоміші гобелени, верети й аплікації. У багатогранному доробку митця також ліжники, вишиті сервети, доріжки, квіткові композиції та ляльки.
Виставковий проєкт охоплює кілька тематичних розділів. Глядач матиме змогу познайомитися з життєписом, який проілюстровано численними фотографіями й цитатами з листів і спогадів Михайла Біласа.
Один із розділів – «Традиції та обряди» – розкриває улюблені теми митця: Різдво, Великдень, гуцульське та бойківське весілля, народні промисли і героїчні постаті Гуцульщини.
Наступний об’ємний розділ демонструє напрацювання Біласа в дизайні одягу і тканини, а також лялькові пари та багатофігурні композиції, всі елементи яких художник виконав власноруч. Акцентом розділу є оригінальні гобелени М. Біласа, які випромінюють емоції автора і представляють його як майстерного колориста. Окрім того, глядач зможе привідкрити для себе особистий простір художника, роздивитися предмети з його оселі, вбрання, інтер’єрні тканини.
Окремий зал наповнюють гобелени, аплікації та пастельні композиції, які митець створив як своєрідні ілюстрації до знакових віршів Лесі Українки, Тараса Шевченка, Василя Симоненка й інших класиків української літератури.
Виставковий проєкт має на меті розкрити мистецький світ Михайла Біласа через призму постаті самого художника – артистичного, неординарного, вразливого та самотнього, працьовитого й нереально продуктивного, закоханого в естетичне і традиційне.
Організатори проєкту:
- Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
- БО «Фонд Михайла Біласа»
- Художній музей Михайла Біласа
Партнери проєкту:
- Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського
- Музей «Дрогобиччина»
- Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України
- Родина Юрія Котика
- БО «Благодійний фонд Козицького»
- Львівська міська рада
Учасники проєкту:
- Львівська національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника
- Львівська національна академія мистецтв
- Львівський фаховий коледж декоративного й ужиткового мистецтва імені Івана Труша
- Львівський обласний академічний музично-драматичний театр імені Юрія Дрогобича
- Олена Прокоп'юк (Шкрібляк)
- Марія Подольська-Костельна
- Катерина Каркадим
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького – одна з найвизначніших в Україні скарбниць національної культури та мистецтва. Понад 175-тисячне зібрання НМЛ віддзеркалює еволюцію художньої культури України впродовж девʼяти століть. Предметом особливої гордості є найбагатша у світі збірка українського сакрального мистецтва XII–XVIII століть, найбільш вартісне в якій – зібрання творів іконопису XIV–XVIII століть (понад
4 000 од.).
Музейний заклад постав у 1905 році під назвою «Церковний музей» як приватна фундація митрополита Галицького Андрея (графа) Шептицького. У плині швидкого розвитку фундації та зростання збірок під орудою І. Свєнціцького – першого директора музею (1905–1952) і відомого науковця в галузях славістики, історії мистецтва, книгознавства – офіційну назву закладу було змінено на «Національний музей у Львові» (1911).
Відтак 13 грудня 1913 року відбулося святкове відкриття першої музейної експозиції, під час якого фундатор урочистим актом проголосив передання музею в дар українському народові.
У грудні 2005 року з нагоди 100-ліття від часу створення музей набув статус національного й імʼя Засновника.