Чому свята викликають депресію: психологічні аспекти та рішення
Депресія у свята — це не просто реакція на зовнішні обставини, а складне явище, в якому проявляються позасвідомі процеси, пов’язані з особистою історією. З погляду психоаналізу, депресія під час свят може розглядатися як прояв внутрішніх конфліктів, пов’язаних з очікуваннями, втратами та символічним значенням свят.
Причини святкової депресії
- Фрустрація очікувань та ідеалізація. Свята часто пов’язані з очікуванням радості, близькості та здійснення бажань. Наприклад, люди формулюють бажання як зміни в житті. Але як би ми не вірили в диво і не відправляли запити у Всесвіт, життя не змінюється за один день.
- Втрата та меланхолія. Згідно з теорією Фрейда, депресія (або меланхолія) може бути пов’язана із втратою значущого об’єкта — людини, ідеалу, або почуття приналежності. Свята підкреслюють реальні втрати, оскільки акцентують на сімейних і соціальних зв’язках.
- Проблеми з бажаннями. Саме під час свят можна драматично зіштовхнутися з неможливістю задовольнити свої бажання, адже жоден подарунок чи подія не можуть заповнити фундаментальну нестачу. Це зіткнення з порожнечею породжує депресію і тривогу.
Як побороти святкову депресію?
Важливо зрозуміти, які очікування і фантазії активуються в цей період, а також виявити приховані втрати або конфлікти, що лежать в основі депресії.
Ви можете звернутися до психоаналітика, який допоможе прийняти свої нестачі, а також зрозуміти бажання й опрацювати позасвідомі сценарії, які викликають страждання.
Психоаналітик Наталія Тарасюк