23.12.2024
Історія
eye 429

Боротьба із Сантою: які європейські держави забороняли Різдво?

Чому в Європі Різдво святкують по-різному? Несподівані факти

Мало що настільки відображає девіз Європи "Об'єднання у різноманітті", як різдвяні традиції! Від Кавказу до атлантичного узбережжя способи святкувати Різдво завжди були надзвичайно різноманітними і продовжують змінюватися досі.

Які держави забороняли святкувати Різдво?

У 1640 році шотландський парламент ухвалив законопроєкт, що забороняє "Йольські канікули" - святковий період між 21 грудня та 1 січня.

Цей крок був проявом боротьби з католицизмом після того, як Шотландія стала протестантською. Різдво знову стало державним святом лише через чотири десятиліття, 1958 року.

За часів пуританського правління Олівера Кромвеля сусідня Англія, намагаючись очистити країну від католицьких звичаїв, прийняла аналогічну заборону в 1647 році, яка також торкнулася Великодня.

Однак заборона була непопулярною, її ігнорувала більшість населення. ЇЇ вирішили скасувати у 1660 році, як тільки після смерті Кромвеля було відновлено монархію.

Через століття, у 1793 році, Франція заборонила всі релігійні свята, щоб "дехристиянізувати" країну. Революція, що перемогла, просувала атеїзм і Культ Розуму.

Церкви повинні були залишатися закритими 24 та 25 грудня, але це не завадило більшості французів святкувати народження Христа вдома та будувати різдвяні вертепи у своїх оселях. Наполеон покінчив з антицерковним фанатизмом у 1801 році, підписавши Конкордат зі Святим Престолом.

1929 року атеїстична доктрина підштовхнула радянський союз до скасування всіх релігійних свят.

Чому європейці святкують Різдво у різні дні?

Різниця в датах святкування Різдва між католицькою та кількома православними церквами пов'язана з тим, що вони дотримуються різних календарів.

У 1582 році папа Григорій XIII реформував юліанський календар, введений в обіг римлянами, але випереджав астрономічний рік. Новий григоріанський календар на 13 днів випереджає римську систему літочислення.

При цьому православні християни продовжували користуватись давнім юліанським календарем, вважаючи, що григоріанський порушує послідовність біблійних подій. 25 грудня в них припадає на 7 січня.

Деякі православні громади, такі як Румунія, Албанія, Греція, Болгарія, Кіпр, згодом перейшли на григоріанський календар і тепер святкують Різдво 25 грудня.

Але консервативніші громади, такі як росія, Сербія, білорусь, Грузія, Молдова, як і раніше, відзначають Різдво 7 січня.

2023 року, після російського вторгнення, Київ, який раніше дотримувався того ж літочислення, що й москва, переніс святкування Різдва на 25 грудня.

Де канун Різдва важливіший, ніж день Різдва?

У більшості країн Північної Європи, наприклад, у Німеччині, Фінляндії, Швеції, Норвегії та Данії, канун Різдва має більшу вагу, ніж сам день народження Христа, саме тоді обмінюються подарунками.

У Великій Британії все інакше. День Різдва вважається важливішим, ніж його канун.

Шотландія - виняток із винятків. У силу древніх кельтських і норвезьких традицій канун Нового року ("Хогманай") історично був набагато важливішим за Різдво.

На півдні, у Франції, Португалії, Італії та Іспанії, канун та день Різдва вважаються однаково важливими. При цьому, якщо канун Різдва - інтимніше свято, призначене для найближчих, то різдвяні урочистості, як правило, більш тривалі, охоплюють велику кількість людей.

Read also


Readers' choice
up