Кисловодський історико-краєзнавчий музей «Фортеця»

Більше 60 тисяч експонатів зберігає в своїх фондах Кисловодьский історико-краєзнавчий музей «Фортеця». Його гордість - багата археологічна колекція, яка налічує близько 20 тисяч експонатів, починаючи з 5 тисячоріччя до нашої ери.

Серед унікальних знахідок археологів - бронзовий шолом римського типу «Монтефертіно», що датується I в. до н. е., ассірійський шолом, бронзовий казан і керамічний посуд, що відносяться до 3 тис. до н. е., аланські черепа з поховань V-VII ст. І ця колекція зростає.

Кисловодський історико-краєзнавчий музей «Фортеця» - визнаний центр культури і науки, візитна картка Кисловодського курорту.
З 1977 року музей проводить самостійні археологічні дослідження. Велику цінність представляють документальні матеріали, передані музею місцевими краєзнавцями, що відображають розвиток Кисловодська як одного з курортів Кавказьких Мінеральних Вод, етнографічна колекція, знімки і негативи відомого краєзнавця, фотохудожника Г. І. Раєва. Особливо треба відзначити і колекцію виробів Кисловодської фабрики сувенірних виробів (в даний час ЗАТ «Кисловодський фарфор - Фенікс»), формування якої почалося в 1980 році з подарунків самого підприємства та приватних колекціонерів. Украй цікава і колекція «Годинник», в яку входять вироби фірм «Павло Буре», «Фрідріх Вінтер», «Г. Мозер' і К ° », «ЗИМ», «Зірка», «Чайка».

У кисловодського музею кілька відділів. Один із них - Музей космонавтики імені Ф. А. Цандера. Його експозиція розповідає про піонерів ракетобудування, основні віхи вітчизняної космонавтики. Якщо говорити про історію самого музею, то офіційною датою його народження вважається 9 травня 1965 року, хоча історія становлення почалася задовго до цього дня. У фондах музею зберігається робочий документ - акт приймання-здачі першого експоната від 3 травня 1963 року, який і служить відправною точкою музейного літопису, що відкрили краєзнавці міста-курорту. Створивши у 1962 році своє товариство, вони розгорнули активну роботу зі збору експонатів для музею. У цей же період була розпочата реставрація круглої вежі старовинної Кисловодської фортеці для розміщення експозиції. Серед творців народного музею і дарувальників - Б. С. і Є. С. Виноградові, які передали в його фонди фотографії, пов'язані з туризмом і альпінізмом, афіші екскурсійних бюро, книги краєзнавчого змісту й інші матеріали; Г. А. Кожухар - його особисті документи, схеми туристичних маршрутів, авторські фотографії такого маловивченого природного явища, як блискавка, становлять безсумнівний інтерес; та багато інших: Н. Н. Михайлов, В. А. Нікітін, В. М. Апанасевич, М. Є. Массон, В. С . Брансбург, П. Т. Юшкін. За радянського періоду музей зберігає матеріали, присвячені роботі здравниць і підприємств, розвитку міста-курорту, і дуже багаті особисті та сімейні архіви своїх городян: медиків, педагогів, гідрогеологів, будівельників, учасників громадянської та Великої Вітчизняної війни.


У 1971 році народний музей набув статусу державного й увійшов до складу музейного об'єднання, ставши філією Ставропольського крайового музею імені Г. К. Праве. 30-річчя музею відзначено новосіллям - відновлена частина фортеці передана музейникам на чолі з С. Н. Савенко. У 1998 році музей стає самостійним і отримує нинішню назву. Планується, що після закінчення реставрації вся його експозиція розміститься в збережених будівлях Кисловодської фортеці, пам'ятнику історії та культури XIX століття федерального значення.


Адреса музею: 357700,
м. Кисловодськ, пр. Миру, 11, а / я 19.
Телефон (87937) 3-70-39.
Проїзд автобусами і маршрутними таксі № 1, 8, 10, 11, 15, 17 до зупинки «Гастроном».

Години роботи музеїв: з 10 до 18. Вихідний день - понеділок.

Читайте также


Выбор читателей
up