Що відбувається з використаним пластиком

Що відбувається з використаним пластиком

Це історія про три пластикових пляшки, пусті та викинуті. Їхні шляхи ось-ось розійдуться, а наслідки вплинуть на долю всієї планети. Ці пляшки не завжди були в такій ситуації. Щоб зрозуміти, де закінчиться шлях цих пляшок, давайте спочатку дослідимо, де він розпочався. Герої нашої історії були зроблені на нафтоперегінному заводі. Пластик в їхніх тілах був сформований мономірами шляхом хімічного зв'язування молекул нафти та газу. Зі свого боку ці мономіри поєдналися у довгі ланцюжки полімірів, які пізніше стали мільйонами гранул. Протягом наступного процесу виробництві ці гранули переплавляють і перетворюють у міцний матеріал, з якого і складаються наші три пляшки. Далі їх наповнюють солодкою рідиною з бульбашками, пакують, відправляють до магазинів, купляють, відкривають, споживають і безжально викидають.

І ось тепер вони лежать тут, на березі невідомості. Одна пляшка, як і сотні мільйонів тон її сестер, закінчить своє життя на сміттєзвалищі. Ця величезна купа збільшується щодня, тому що накопичується все більше сміття, яке займає все більше простору. Причавлений вагою інших викинутих речей, пластик лежить на смітнику, поки дощова вода омиває купи сміття, всмоктуючи водорозчинні сполуки. Але ж деякі сполуки дуже токсичні. Разом усе це створює «шкідливий вінегрет» - продукт вилуговування, який просочується до підземних вод, в ґрунт, струмки; це приводить до отруюєння екосистеми, до величезної шкоди дикій природі. Перш ніж розкластися, нашій пляшці знадобиться тисяча довгих років.

Подорож другої пляшки плутана, але, на жаль, не більш щаслива. Пляшка потрапляє в потік, який впадає в струмок, потім - в річку, далі річка впадає в море. Після декількох самотніх місяців блукань пляшка повільно втягується до величезного вихору, де накопичується сміття. Це місце відоме як велика тихоокеанська сміттєва пляма. В цьому місці океанічні течії спіймали мільйони пластикових відходів. Це одна з п'яти спіралей пластика у Світовому океані. Тут забруднюючі речовини перетворюються на похмуро-брудний пластиковий суп.

Деякі тварини та морські птахи заплутуються у смітті. Вони помилково сприймають шматочки пластика за їжу. В результаті вони відчувають ситість, але при цьому поживні речовини не потрапляють до їхніх шлунків, і, зрештою, вони помирають від голоду, додаючи пластикові токсини в харчовий ланцюг. Наприклад, анчоус, що світиться, з'їдає пластик, кальмар з' їдає цього анчоуса, тунець з'їдає кальмара, а потім тунця їмо ми. Але ж більшість пластика не розкладається, а значить, він приречений розпадатися на все більш дрібні шматочки (які називають мікропластиком) і, кружляючи океаном, залишатись там вічно.

Але третя пляшка уникла долі своїх сестер. Вантажівка відвозить її на фабрику, де вона з друзями буде сплюснута, щоб сформувати блок. Погоджуюся, звучить не зовсім позитивно, але зачекайте! Справи йдуть краще. Блоки подрібнюють на шматочки, промивають, плавлять і перетворюють на сировину, яку можна використовувати повторно. І ніби завдяки магії третя пляшка готова перетворитися на щось абсолютно нове. Для шматка пластику надто скромного походження раптом усі горизонти відкриті.

Читайте также


Выбор читателей
up