Види стоматологічних матриць
Зміст:
- Види матриць.
- Тип матеріалу для матриць.
- Призначення матриць.
- Форми матриць.
Матричні системи незамінні у стоматологічній практиці, з їхньою допомогою спеціаліст здійснює пломбування каріозних порожнин на контактних пунктах. Матрицями називають спеціальні стрічки, виготовлені з металу або целулоїду, що охоплюють поверхню зуба і створюють контактні пункти, які дозволяють відновити його анатомічну форму. Крім того, стоматологічні матриці не допускають проникнення надлишків пломбувальних матеріалів у міжзубні простори і контакту з м'якими тканинами, завдяки чому виключає їхнє травмування, в результаті якого може розвинутися небезпечне захворювання пародонтоз.
Матриця самостійно не закріплюється на зубі, фіксація здійснюється за допомогою спеціальних пристроїв:
- стоматологічні фіксуючі клини з дерева / пластику;
- фіксуючі кільця з наконечниками.
Види матриць у стоматології
За типом використовуваного матеріалу вироби поділяються на:
1. Металеві:
- титановий сплав, гіпоалергенний, корозійностійкий;
- сталь оксидована, корозійностійка.
2. Лавсанові матриці (целулоїдні), світлопрозорі, товщина стінок матриць становить 35 мкм або 50 мкм. Використовуються для реставрування композитними світлочутливими матеріалами. Зі свого боку ці матриці поділяються на:
- вироби для зубів жувальної групи;
- матриці для зубів фронтальної групи.
3. Комбіновані (виконані з металопластику). Ці матриці складаються наполовину з металу, наполовину з прозорого матеріалу. Металева частина товщиною 35 мкм простягається крізь вузький міжзубний проміжок, після чого в зону реставрування затягується світлопропускна частина (товщина 75 мкм) і виконується реставрування композитами.
Матриці металеві з товщиною стінок від 0,03 мм до 0,06 мм виробляються двох типів:
- у вигляді смужок;
- у рулоні.
За своїм призначенням матриці поділяються на такі види:
1. Контурні. Цей вид матриць забезпечує високу точність відтворення анатомії зуба (тривимірне відтворення), його опуклості й увігнутості, оскільки повністю повторює його форму. Пломба повністю повторює контактні пункти і не вимагає тривалого припасування методом шліфування. Матриці контурні лавсанові / поліестерові ідеально підходять для роботи зі світлочутливими композитами, титанові та сталеві - для реставраційних матеріалів, що полімеризуються подвійним або хімічним способом. Контурні матриці поділяються на підвиди:
- кільцеві:
- сталеві, застосовуються одночасно з матрицетримачем, товщина стінок 35-50 мкм;
- замкові матриці, фіксатор із металу затискається після монтажу матриці;
- металеві (сталеві) кільцеві з фіксуючим алюмінієвим пристроєм дають можливість фахівцеві працювати з композитними матеріалами без використання матрицеутримувача;
- полімерні кільцевого типу з фіксуючим механізмом, що не вимагають застосування матрицетримача;
- матриці лавсанові, що використовуються для реставрації бічних зубів; - секційні, що забезпечують точне відтворення контактних пунктів і міжзубних просторів, це ціла система, що включає такі елементи:
- матриці;
- кільця для фіксації матриць;
- щипці для монтажу кілець.
Використання секційних матриць дозволяє збільшити видимість робочої області та підвищити надійність фіксації виробу на зубі. Матриці замкові можуть бути не лише контурними, а й плоскими.
2. Сепараційні стрічкові. Не допускають проникнення у міжзубні (апроксимальні) простори надлишків реставраційних матеріалів. Випускаються в диспенсер зі спеціальним ножем на кришечці.
3. Захисні. Встановлюються у проксимальні області, захищають сосочки, придесневі зони та сусідні зуби від випадкового травмування під час проведення лікувальних процедур.
За формою ці вироби розрізняють на:
- опуклі з помірною кривизною;
- плоскі;
- вигнуті з пристроєм для фіксації;
- вигнуті, сильно викривлені.
Стандартна (секційна або постачається в рулоні) стоматологічна матриця притискається до зуба спеціальними клинами, виготовленими з дерева або пластику. Можуть також використовуватися фіксатори з кільцем та матрицеутримувачі (для різних типів виробів своє кріплення).