Немає контакту: «тактильні технології» можуть зробити ізоляцію звичкою

Немає контакту: «тактильні технології» можуть зробити ізоляцію звичкою

Нейробіолог Ендрю Волдіс та нейропсихолог Ребекка Бьоме розповідають про те, як нові винаходи загрожують звичайному спілкуванню людей.

У період загального соціального дистанціювання багатьом із нас не вистачає простого рукостискання чи дружніх обіймів. Одним із наслідків цього може стати поява нових технічних пристроїв, які допоможуть близьким людям долати фізичну розлуку. Але чи варто цьому радіти, це вже інше питання.

Задовго до пандемії COVID-19 зростав інтерес до того, що фахівці називають тактильними технологіями, особливо до ідеї, що відсутні здібності можна замінити за допомогою тактильних відчуттів. Наприклад, існує пристрій, що допомагає сліпим і людям з вадами зору «бачити» за допомогою спеціального поясу з вібруючими частинами, який таким чином повідомляє інформацію про зовнішні явища. У той же час інший пристрій - "мовний дисплей" - може подавати стимули в ротову область, щоб допомогти орієнтуватися в навколишньому просторі, наприклад, при нейрореабілітації. Ці нові пристрої покращують якість життя багатьох людей. Інші тактильні пристрої дають відчуття близькості до тіла матері для недоношених немовлят, які перебувають у реанімації. Наприклад, один з таких винаходів відтворює тепло, тиск та звуки, які нагадують материнське тіло.

Але як щодо пристроїв, спрямованих на широку публіку, на прагнення до соціальних дотиків? Технології вже допомагають нам спілкуватися через великі відстані, але що якщо вони могли б задовольнити наші потреби в тактильному контакті? Ви можете подумати, що технології ніколи не замінять людські дотики, але комерційні компанії намагатимуться щосили. Сумуєте по обіймах бабусі? І ви і бабуся - це цільовий ринок для марки "Сорочка-обіймашка", яка вібрує в тих місцях, де людина зберегла "обійми": ви просто "записуєте" обійми і відправляєте інформацію на аналогічну сорочку у вашої бабусі. Звучить інтригуюче, чи не так? Ще більш привабливими є товари для романтичних та інтимних відносин на відстані, що випускаються під приємною назвою "теледильдоніка".

Тактильні пристрої, призначені для реальних медичних потреб або для розваг та новизни, здаються доречними і навіть кумедними. Однак ми впевнені, що важливо зберігати пильність, оскільки будь-яка технологія, здатна замінити людське спілкування, може мати непередбачені наслідки.

Тактильні відчуття відіграють важливу роль ще до нашого народження. Через дотик ми розвиваємо відчуття свого тіла, що допомагає нам розрізняти себе та інших. Знання «це я» та «це інші люди» допомагають у соціальних взаємодіях. Протягом усього життя дотиками ми висловлюємо емоції, які важко передати словами або образами.

У період соціальної дистанції багато людей вперше помічають, наскільки важливими для них є дотики. На жаль, немає простого способу замінити їх. Ми можемо лише спробувати пом'якшити негативні наслідки того, що наші близькі не торкаються нас. Наприклад, ми можемо замінити тепло іншої людини, прийнявши теплий душ або посидівши на сонці і відчуваючи промені на своїй шкірі. Ми можемо баюкати самі себе, загорнувшись у теплу ковдру. Якщо у вас є домашній улюбленець, то це величезна перевага під час локдауну. Якщо ви відчуваєте глибокий емоційний зв'язок з улюбленцем, то обійми з ним в основному схожі на те, як би ви обійняли близьку людину. Однак важливо пам'ятати, що це не довготривала заміна, а спосіб пережити пандемію.

Навіть за допомогою технологій відтворити міжособистісні дотики особливо складно: те, як ми відчуваємо дотики, залежить від ситуації, настрою та того, хто саме до нас торкається. Як тільки ви відокремлюєте тактильні відчуття від звичних ситуацій у реальному житті, їхній ефект і значення змінюються. Я можу сприймати повільне погладжування по руці вдома після роботи як заспокійливе та приємне, коли воно походить від когось, кому я довіряю. Але якщо я перебуваю в іншій ситуації, наприклад, готуюся до презентації на нараді, і мої тактильні «сенсори» на руці вловлять сигнали з «приємного» репертуару, то, мабуть, я не захочу такого і можу зненавидіти їх, навіть якщо вони походять від мого найдорожчого колеги. Так що так, технології можуть відтворювати наші базові тактильні відчуття, але складність обставин і самих нас визначає їх обмеження.

Після пандемії, на жаль, може бути складно повернутися до старих звичок обіймів, рукостискань та просто гарного самопочуття у людних місцях. Ми навчилися ототожнювати дотики та близькість до небезпеки. Ми постійно стикаємося з новинами про пандемію та про те, як соціальна дистанція забезпечує нашу безпеку, тому близькість з людьми може легко провокувати страхи смерті. Звичайно, під час пандемії необхідно дотримуватись дистанції. Проте такий акцент на тому, щоб триматися подалі один від одного, негативно впливатиме у майбутньому на ставлення до дотиків.

Не варто недооцінювати цю проблему. Нам доведеться заново відкривати для себе близькість і саму ідею, що торкатися інших людей — це не небезпечно для здоров'я. Ми повинні усвідомити всі асоціації, які у нас виникли у зв'язку з дотиками та вірусами, та активно долати їх. Якщо вони залишаться, то ми, можливо, продовжимо уникати дотиків, що не тільки не допоможе нам почати одужувати, а може насправді змусити почуватися ще більш ізольованими в майбутньому. Час після пандемії може бути вирішальним: чи подолаємо ми свій страх і чи згадаємо, як чудово обіймати своїх близьких? Чи ми дотримуватимемося нової норми і дозволимо новим тактильним технологіям проникнути в наше життя, щоб задовольнити бажання дотиків?

Потреба дотику — це основа людського життя. Існує небезпека, що якщо ми почнемо заповнювати цю потребу за допомогою пристроїв, ми можемо зрештою ще більше скоротити кількість реальних людських контактів, як це відбувається з іншими формами спілкування. Зрештою, деякі з нас замінили реальні розмови електронними листами або повідомленнями, тому багато хто тепер говорить менше. Якщо ми зможемо посилати електронні обійми, чи не станемо ми менше обійматися?

Варто пам'ятати, що інноваційні пристрої необов'язково повинні витіснити ці дотики, щоб вплинути на нашу повсякденну діяльність. Незрозуміло, про що нам варто більше турбуватися: про те, що технології адаптуються до наших звичок або що ми самі підлаштуємось до пристроїв. Наприклад, чи варто заохочувати батьків давати своїм дітям пристрої, які вчать їх взаємодіяти з аватарами краще ніж з реальними людьми? Чи варто вітати один одного віртуальним «дай п'ять» через Bluetooth?

Є реальні наслідки того, як технології втручаються у соціальну взаємодію. Чи боїтеся ви того дня, коли спробуєте втішити свою дитину, а вона звернеться до пристрою, який може втішити її так, як ви навіть не могли собі уявити? Можливо, варто. З розвитком технологій, що заміняють дотики, соціальна дистанція може стати постійною і ми, ймовірно, опинимося ще в більшій ізоляції, ніж сьогодні.

Читайте также


Выбор читателей
up