Мудрість легень, інтелект шлунка: де знаходиться наше «я»

Мудрість легень, інтелект шлунка: де знаходиться наше «я»

Науковий співробітник лабораторії соціальної та когнітивної нейробіології Римського університету Алессандро Монті розповідає про нові дослідження про зв'язок тіла та самосвідомості.

Згадайте останню ситуацію, в якій ви були вірні собі. Як би ви описали свою поведінку? Можливо, ви «довірилися інтуїції» чи «діяли серцем», а не «думали головою». Може здатися, що ці ідіоми лише застарілий фольклор і швидше поетичний, ніж науковий вираз того, що відбувається, коли ми спираємося на внутрішні відчуття. Тим не менш, нові наукові дані все частіше говорять, що усвідомлення того, хто ви є, насправді залежить не тільки від процесів у мозку, але і від того, що відбувається у внутрішніх органах.

Уявіть, що зараз ви знаходитесь в зовсім іншому місці, в іншій ситуації і з іншим настроєм, ніж 20 секунд або 20 років тому. При цьому ви відчуваєте, що в фундаментальному сенсі ви — та сама людина. Частково це відбувається тому, що, як висловився Вільям Джеймс у «Принципах психології» (1890), всі знають: «старе тіло» завжди буде з нами. Усі свідомі переживання, крім снів і змінених станів розуму, тягнуть у собі це тонке, але всепроникне почуття тілесної самосвідомості. Але звідки вона взялася? Це відчуття не можна пояснити тільки зовнішнім виглядом тіла, тому що можна витратити багато часу і грошей, щоб змінити свою зовнішність, але не відчути себе іншою людиною (хоч би як стилісти і дизайнери намагалися переконати всіх нас у зворотньому). Скоріше тілесна основа «я» має більш стабільне джерело. А оскільки тіло відчувається не лише зовні, а й зсередини, одним із таких джерел можуть бути внутрішні органи.

Чудова особливість внутрішніх органів у тому, що вони проходять стійкі, передбачувані фізіологічні цикли. Серцебиття, дихання та скорочення кишечника регулярно повторюються, підтримуючи тіло теплим і ситим – це фізіологічна рівновага відома як гомеостаз. Більш того, у кожному з таких циклів бере участь периферична нервова система, особливо блукаючий нерв, звідки до центральної нервової системи надходять хімічні та електричні сигнали. В результаті активність певних областей центральної нервової системи синхронізується із серцевими, дихальними та шлунковими коливаннями.

У той час як сенсорні враження, що надходять із зовнішнього середовища, змінюються та зникають, зв'язок між мозком та внутрішніми органами зберігається постійно. Це особливість людської фізіології. Можна заплющити очі, заткнути вуха, стиснути ніс або стиснути губи, але неможливо відрізати себе від кишечника. Навколо все змінюється, але внутрішні органи завжди з вами, завжди транслюють сигнали у мозок, завжди грають свої баси у грандіозній музиці життя. Внутрішня частина тіла — єдиний об'єкт, про який ви не можете перестати отримувати інформацію, яку ви завжди відчуваєте від початку до кінця своїх днів. Таким чином, внутрішні органи є головним кандидатом на роль тієї основи, яка створює і підтримує вашу самосвідомість.

В останнє десятиліття дослідники почали проводити експерименти, щоб перевірити, чи ця гіпотеза витримує емпіричну перевірку. Наприклад, команда з Вищої нормальної школи в Парижі нещодавно зосередилася на «потенціалах серцевої дії» (ПСД), які є електричними сигналами, що генеруються мозком при кожному ударі серця. Якщо серце грає роль у самоусвідомленні, то інтенсивність цих нейронних реакцій на серцебиття має залежати від того, чи думає людина про себе. У дослідженні автори дозволили учасникам «блукати думками», водночас спостерігаючи їх ПСД. Іноді з'являлася візуальна підказка, яка говорила учасникам, що треба припинити блукання та повідомити, чи думали вони про себе в цей момент і яким чином.

Поява активної думки від першої особи (наприклад, «я маю сходити в м'ясний магазин») залежала від більшої інтенсивності нейронних реакцій на серцебиття в частині кори головного мозку, відомої як передклиння, а ймовірність того, що учасник думав про себе (наприклад, «я голодний»), йшла пліч-о-пліч з більш інтенсивними нейронними реакціями на серцебиття у вентромедіальній префронтальній корі. Несподівано, але, здається, дослідники підтвердили думку, що часто відкидається, що серце пов'язане з особистістю.

Ще одне можливе джерело самості, окрім серцебиття, – це дихання. Фокусування на диханні — основа багатьох технік усвідомленості та медитації, спрямованих на розвиток самосвідомості, проте емпіричних даних, що підтверджують зв'язок між диханням та самосвідомістю, напрочуд мало. Тому в лабораторії, де я працюю, ми перевірили, чи можна створити ілюзію тіла на основі дихання – ми назвали це «тілесним втіленням». Ми попросили учасників експериментів надіти іммерсивну гарнітуру віртуальної реальності зі спеціальним датчиком, який відстежував їхнє дихання та відображав його на віртуальній версії їхнього тіла в реальному часі.

У той момент, коли віртуальне тіло дихало синхронно з реальним, за словами учасників, вони почувалися так, ніби віртуальне тіло було їх власним, і вони контролювали його рухи. І навпаки, коли дихання ставало асинхронним, це відчуття тілесної самосвідомості значно зменшувалося. Таким чином, дихання справді допомагає відчути, що тіло належить нам. Крім того, результати проливають світло на те, чому люди, що медитують, які фокусуються на диханні, досягають вищого ступеня самосвідомості.

Розумно припустити, що кишечник також робить свій внесок у самовідчуття. «Вісцеральні» почуття часто демонструють нашу грубу сутність, оголюючи найглибші страхи та бажання. Однак відстежувати стан шлунково-кишкового тракту набагато складніше, ніж контролювати серце чи легені. Кишечник знаходиться в глибині тіла і є звивистою складчастою структурою. Часткове рішення - розмістити електроди на животі для запису електрогастрограми. Це такий еквівалент електрокардіограми, що вимірює скорочення шлунка, а не серцебиття.

Нещодавно група дослідників із Франції та Швейцарії використала цей підхід, щоб показати: поки людина відпочиває, споживання енергії у певних областях мозку передбачуваним чином збільшується та зменшується після кожного скорочення шлунка. Це свідчить, що в стані спокою існує «гастральна мережа» областей мозку, контролюючих шлунок. Проте ще належить з'ясувати, чи грає ця мережа роль у тілесній самосвідомості, як припускають дослідники, чи діє як спосіб підтримки гомеостазу шляхом регулювання прийому їжі. Крім того, електрогастрографія не дає можливості ідеально виміряти ні активність кишечника, ні його ключові параметри, такі як температура, тиск та кислотність. Щоб зібрати цю інформацію, лікарі використовують зонди, але ці процедури дуже неприємні, що знає будь-яка людина, яка пройшла через гастроскопію або колоноскопію. Однак існує нова технологія, яка дозволяє збирати ці дані в мінімально інвазивний спосіб і проливати світло на зв'язок між кишечником і особистістю з безпрецедентними подробицями. Ця нова технологія – «розумні капсули».

Це маленькі, легкі, зручні для прийому капсули, оснащені мініатюрним термометром, манометром і датчиком pH. Їх проковтують зі склянкою води, як і пігулки — а одного разу на моїх очах чоловік проковтнув таку пігулку, навіть не запиваючи. Потрапляючи всередину тіла, розумні капсули повільно проходять через весь шлунково-кишковий тракт, записуючи по точках значення температури, тиску і pH і відправляючи їх бездротовою мережею на радіоприймач, який учасники носять на поясі. Після подорожі шлунком, тонкою і товстою кишкою ці капсули благополучно видаляються і перестають передавати дані. Спочатку вони були розроблені з метою замінити кілька неприємних обстежень шлунково-кишкового тракту однією менш інвазивною процедурою. Однак розумні капсули виявилися багатообіцяючим інструментом для психологів та когнітивних нейробіологів, оскільки вони можуть реєструвати миттєві зміни фізіології шлунка та кишечника, викликані будь-якою подією, включаючи, звичайно, експериментальні маніпуляції з тілесною самосвідомістю.

Натхненні можливостями, які дають ці пристрої, ми з колегами почали думати, як їх використовувати, щоб довести зв'язок кишечника із самовідчуттям. Ми попросили групу учасників прийняти розумну капсулу, а потім пройти досвід у віртуальній реальності, де вони бачили віртуальне тіло, яке або виглядало, лежало і дихало, як їхнє фізичне тіло, або ні. Наприкінці досвіду учасники розповіли, наскільки вони відчували себе втіленими чи окремими від віртуального аватара, таким чином даючи нам уявлення про ступінь їхньої тілесної самосвідомості. Цю процедуру повторювали тричі: перший раз, коли капсула перебувала у шлунку, другий – коли вона була у тонкій кишці, а третій – у товстій кишці. Це дозволило зіставити оцінки тілесної самосвідомості з фізіологічними параметрами кожного сегмента шлунково-кишкового тракту.

Результати надихають. Коли шлунково-кишковий тракт був більш активним, на що вказував більш високий тиск, більш висока температура, підвищена секреція кислоти в шлунку або лужне середовище в товстій кишці, учасники чіткіше відчували своє тіло. Коли шлунок був менш активний, їх тілесна самосвідомість ставала більш розмитою. Можливе пояснення у тому, що активність внутрішніх органів та тканин викликає реакцію блукаючого нерва та інших периферичних нервів, які передають сигнали від тіла до мозку. Це, у свою чергу, підвищує активність заданих областей кори головного мозку, які кодують "карту" або внутрішнє уявлення тіла, збільшуючи ймовірність того, що така карта з'явиться у свідомості. Подальші дослідження, які явно зачіпають активність цих областей кори, дадуть нам чіткішу картину. Однак накопичені досі свідчення вже показують, що усвідомлення власного тіла — це буквально «почуття в животі».

Більше того, ці результати допомагають краще зрозуміти такі стани, як розлади харчової поведінки та деперсоналізація. Враховуючи, що сигнали кишечника регулюють споживання їжі та зміцнюють почуття самості, погана обробка цих сигналів пояснює, чому люди, які живуть з анорексією або нервовою булімією, демонструють як ненормальні харчові звички, так і нечітку самосвідомість, яка іноді переходить у огиду. Якщо сигнали кишечника занадто сильні, вони надмірно прив'язують людину до того, що відбувається у її шлунково-кишковому тракті. І навпаки, якщо вони надзвичайно слабкі, то людина стає надто залежною від зовнішнього зворотного зв'язку — або просто надто нестабільною. Останнє також відноситься до людей з деперсоналізацією, у яких відчуття відірваності від свого тіла пов'язане з тим, що їхня особистість недостатньо вкоренилася у внутрішніх органах (хоча є докази як за, так і проти цього твердження). Це порушення може бути ще більш вираженим при рідкісному синдромі Котара, коли люди почуваються «порожніми», «гниючими зсередини», «без внутрішніх органів» або навіть «неіснуючими» чи «мертвими». Розумні капсули, що відстежують діяльність ШКТ, у поєднанні з анкетами та маніпуляціями тілесною самосвідомістю можуть поглибити наявні знання про ці психологічні та психічні стани.

Необхідно було заповнити технологічну прогалину, і розумні капсули стали чудовим рішенням. Проте, справжній науковий прогрес залежить від зміни системи координат, а не тільки від інструментів дослідження. Важливе обмеження сучасної психології та нейробіології у тому, що вчені замінили старий картезіанський дуалізм — розум проти тіла — новим дуалізмом: мозок проти тіла. Нова дихотомія стала ще примітивнішою за стару і, звичайно, не менш жорсткою. Експериментатори відмовлялися брати до уваги те, що відбувається нижче за шию, тому що наукова картина дня відкидала все, що ретельно фіксували попередні епохи — мудрість серця, силу дихання та інтелект кишечника. Тепер завдяки хвилі нових результатів досліджень ми знаємо, що ці підходи повністю узгоджені з науковим поглядом на особистість. Свідомість дійсно має глибоке і багате коріння в тілесних почуттях. Настав час повернути собі всю глибину «особистості», дозволивши їй процвітати всюди.

Читайте также


Выбор редакции
up