14.11.2024
Розваги
eye 1074

Єретик - релігійний горор з несподіваною роллю Г'ю Гранта

Рецензія на фільм Єретик

«Єретик» — новий горор студії А24, знятий сценаристами «Тихого місця» Браяном Вудсом та Скоттом Беком. Фільм розповідає про двох молодих мормонських місіонерок, які опиняються в будинку педантичного та цинічного чоловіка, який вирішує випробувати їхню віру. 

«З великою силою приходить велика відповідальність», - повчально нагадує містер Рід, представницький немолодий джентльмен, сестрі Барнс і сестрі Пакстон - мормонським місіонеркам, які прийшли до нього додому. «Знаю, це з „Людини-павука“!» — пожвавлюється Пакстон, хвалячись знаннями в чужій її віруванням поп-культурі. "З Вольтера", - поблажливо поправляє її Рід.

Так само ставиться до глядача «Єретик» — амбітний горор із претензією на філософію, знятий для студії A24 режисерським дуетом Брайана Вудса та Скотта Бека (широкій публіці вони найкраще відомі як сценаристи «Тихого місця»). Начебто авторам цього заплутаного фільму наперед відомо більше, ніж вам. Але і у випадку Вудса з Беком, і у випадку ерудованого містера Ріда це лише майстерний блеф.

Аудиторія горорів оцінює фільми за своїми критеріями якості, але навряд чи вона навіть назве «Єретика» беззастережно гарною картиною. Занадто багато кінців не сходяться, надто широкий замах і стандартні, якщо не сказати шаблонні, кульмінація з розв'язкою. Забагато розмов, обмаль екшну. До того ж, як і у багатьох фільмів жахів, з якогось моменту тут повністю перестає працювати проста логіка, від чого автори свідомо відмахуються посиланням на парадокс Чжуан-Цзи та метелика. Лінивий хід точно не блищить оригінальністю. Поява метеликів у кадрі не робить хід свіжішим.

Однак це не заважає «Єретику» бути цікавим фільмом — і з погляду концепції, і щодо формального виконання, і в самому прямолінійному сенсі: навіть відчуваючи роздратування, перегляд не кинеш — хочеться дізнатися, як автори вивернуться. Тут велика заслуга корейського оператора Чон Чон-Хуна («Олдбой» та низка інших фільмів Пак Чхан-Ука, а також «Воно» та «Вонка»), що вміє зняти замкнутий простір так винахідливо і нестандартно, ніби він нескінченний. Зрештою «Єретик» набагато цікавіше, ніж проста спроба подарувати несподіване амплуа кумиру англофілів Г'ю Гранту, якому явно набридли манірні і солодкі ромкоми.

Цей аспект також не варто недооцінювати. «Єретик» — безперечно найкраща роль Гранта за останнє десятиліття; востаннє він так відривався в «Хмарному атласі». Його містер Рід — втілена виваженість та розумність, які часто асоціюються з науковим атеїзмом. Священні тексти він знає напам'ять як справжній учений, хоча релігійні ілюзії та маніпуляції зневажає. Щоб зробити переконливий для глядача перехід із британської раціональності в простір чистого божевілля, недостатньо видатної акторської техніки — необхідне натхнення. Немає сумнівів, що сценарій «Єретика» надихнув і захопив Гранта всерйоз.

Майже так само цікаві опонентки його героя. Нервова блондинка Пакстон (акторку Хлою Іст ви могли помітити в спілбергівських «Фабельманах») сумнівається у собі; мовчазна та спокійна брюнетка Барнс (Софі Тетчер із «Шершнів» та «Бугімена») вже навернула багатьох, але її самовпевненість підривають травми з далекого минулого. Обидві дуже схожі на шаблонних релігійних фанатичок: Пакстон любить порно, знаходячи в ньому доказ божого буття, а Барнс готова посміятися з головного священного тексту свого руху, «Книги Мормона».

Візит до містера Ріда для них — звичайна, але не чергова місія, обидві всерйоз хотіли б переконати його приєднатися до єдиної істинної церкви. При цьому дівчатам вистачає здорового глузду, щоб не входити одразу до оселі привітного чужинця — протоколи вимагають, як мінімум, переконатися, що в будинку є жінка. На жаль, дружина Ріда вже поставила в духовку чорничний пиріг, аромат якого ніби запрошує зайти. Вже сівши за стіл, вони з жахом зрозуміють, що запах походить від ароматичної свічки, вхідні двері заблоковані хитромудрим механізмом, а телефони не ловлять сигнал.

Ось і ідеальний тест на вірність, вважає містер Рід. Не вдаючись до прямого насильства чи залякування, він переконує сестер, що розблокувати двері не може навіть він сам. А тому їм доведеться шукати вихід з іншого боку будинку і для цього вибрати одні з дверей: на одних написано «Віра», на інших — «Безвір'я». Начинкою цього страшного пирога стає дискусія про оригінал і копії (на прикладах гри «Монополія» і пісні Radiohead «Creep»), про природу чудес та ілюзій — і, нарешті, про владу та контроль, з яких будь-яка, без винятків, релігійна практика і складається. Нюанс у тому, що сам Рід — не єретик, а цинік і прагматик. Навіть фокуси цікавлять його виключно з погляду викриття, розкриття трюку.

Перед нами рідкісний приклад ідеологічної структури, в якій симпатії глядача на боці віруючих, ще й представників релігійної організації із сумнівною репутацією. Навпаки, войовничий атеїст виявляється маніяком із спритним і нещадним розумом.

«Єретик» — характерний документ постсекулярної епохи, яка довела, що порятунок від забобонів та ритуалів минулого аж ніяк не шлях до гуманістичних ідеалів, а часто зовсім навпаки. На тлі нових воєн та конфліктів, нерідко з релігійним підґрунтям, та приходу до влади в США кумира віруючих консерваторів меседж «Єретика» звучить дещо надумано. З іншого боку, як дерев'яна модель-головоломка будинку, яку майструє містер Рід, фільм Бека та Вудса все-таки перш за все прагне трохи зайняти і розважити нас — нічого, крім того. Цю роботу він виконує чудово. А якщо раптом спрацює як релігійний буклет і змусить на дозвіллі про щось замислитись — то краще.

Читайте также


Выбор читателей
up