Робот NASA розміром зі смартфон шукатиме життя на супутнику Юпітера

Робот NASA

Робот під назвою SWIM розміром з мобільний телефон вивчатиме підземний океан Європи - супутника Юпітера. Розповідаємо, що відомо про цей пристрій.

У Юпітера десятки супутників. Чотири з них представляють інтерес для вчених: Іо, Європа, Ганімед та Каллісто. У NASA організували кілька місій, щоб зібрати дані щодо системи Юпітера. 1995 року на орбіту планети прибув космічний апарат «Галілео». Він обертався навколо Юпітера майже вісім років і пролетів повз всі великі супутники планети. Завдяки його звітам вчені з'ясували, що Європа, ймовірно, має підземний океан і водяні гейзери, на Іо присутні вулкани, а Ганімед має власне магнітне поле.

Що відомо про роботу SWIM

Останні прототипи SWIM – Sensing With Independent Microswimmers – зібрані з роздрукованих на 3D-принтері деталей. Ці роботи-плавці будуть оснащені бездротовими системами підводного зв'язку для передачі даних та визначення свого місця розташування під час дослідження океанів далеких супутників. Одна з ключових новацій пристрою - мультисенсорний чіп. Він здатний вимірювати температуру, тиск, кислотність, провідність і хімічний склад океану.

За словами вчених Лабораторії реактивного руху NASA (JPL), ці роботи можуть відіграти ключову роль у виявленні хімічних та температурних сигналів, які вказують на наявність інопланетного життя. «Люди можуть спитати, чому NASA розробляє підводного робота для освоєння космосу. Це тому, що у Сонячній системі є місця, куди ми хочемо дістатися, щоб знайти життя, і ми думаємо, що життю потрібна вода. Тому потрібні роботи, які можуть досліджувати ці середовища автономно, за сотні мільйонів миль від дому», — пояснив головний дослідник SWIM у JPL Ітан Шалер.

Робот уже пройшов випробування у 23-метровому басейні Каліфорнійського технологічного інституту. Експериментальний зразок був довжиною близько 42 см та вагою 2,3 кг. Команда сподівається з часом зменшити його до 12 см завдовжки. Як зазначив Шалер, проектувати підводні роботи складно. Інженерам доведеться допрацьовувати пристрій кілька разів, щоб підготувати майбутню місію. «Це доказ того, що можна створити ці роботи з необхідними можливостями і почати розуміти, з якими труднощами вони зіткнуться під час підводної місії», — пояснив дослідник.

Наразі інженери тестують SWIM за допомогою комп'ютерних симуляторів. Вони імітують тиск та гравітацію, з якими роботи зіткнуться на небесному тілі.

Які місії вивчатимуть супутники Юпітера

14 жовтня 2024 року NASA та Space X відправили космічний апарат Europa Clipper до супутника Юпітера - Європи. Ціль — з'ясувати, чи є на супутнику умови, придатні для життя. Щоб вийти на орбіту Юпітера, зонду потрібно пройти близько 2,9 млрд. км. За розрахунками NASA, це станеться не раніше квітня 2030 року.
Europa Clipper оснащений радарами, камерами та приладами для вимірювання тепла.

А у 2023 році Європейське космічне агентство запустило апарат JUICE. Його мета – вивчити інші супутники Юпітера: Ганімед та Каллісто. Поверхня цих космічних об'єктів теж покрита льодом, під яким можуть бути водні океани. Апарат завершить свій шлях на орбіті Юпітера у 2031 році.

Читайте также


Выбор читателей
up