Навіщо дітям слухати класику

Навіщо дітям слухати класику

Сьогодні діти можуть самі обирати, що й коли слухати. І це здорово! Але до класичних композицій дитина самостійно дістається рідко. Чому важливо слухати таку музику і як зробити так, щоб вона стала частиною вашого життя, розбираємося далі в цій статті.

У чому користь класичної музики

Класична музика нестатична: вона поєднує в собі безліч ритмів і настроїв, різні по висоті і гучності звуки. Таке різноманіття сприяє психоемоційному розвитку дитини.

Крім цього, класична музика стимулює творче мислення та емоційний розвиток, допомагає зрозуміти культуру минулого та історичний контекст, розвиває концентрацію та сприяє естетичному вихованню.

Вчені також проводять дослідження про вплив музики на мозок дитини, але поки вони не відрізняються достатньою вибіркою або мають багато суб'єктивних критеріїв. Тим не менше можна стверджувати, що відповідні мелодії допомагають швидше заспокоюватися, розвивають пам'ять, відволікають від негативних емоцій і створюють приємні асоціації. А ще при прослуховуванні улюблених композицій в організмі виділяється гормон щастя - дофамін.

Чому класика — це неважко

Часто батьки бояться знайомити дітей із класичними творами, переживаючи, що для дитини це дуже складно. Але насправді академічна музика супроводжує нас з самого дитинства: наприклад, ми чуємо її в мультфільмах і фільмах.

Класика звучить у кафе та торгових центрах, на вокзалах і в аеропортах. Тому завдання батьків - не стільки познайомити, скільки просто зробити акцент на різноманітті жанрів.

Робити це варто, не обмежуючи дитину в тому, що подобається їй. Класика має стати доповненням, а не покаранням. Слід допомогти дитині висловити свою думку і пояснити, який напрямок їй подобається більше, а який — менше.

Як зробити класичну музику частиною життя дитини

Показуйте приклад

Якщо у сім'ї класичну музику не слухають, шанси, що дитина нею зацікавиться, невеликі. На відміну від того, в чиєму будинку вона грає регулярно.

Маленькі діти навчаються, копіюючи поведінку дорослих. Коли академічна музика грає під час сніданку або в машині, для дитини вона стає частиною звичайної рутини, а не особливим твором, для вивчення якого треба докласти зусиль.

Обговорюйте емоції та висловлюйте їх

Ви також можете обговорювати з дітьми, чому вам подобається така музика, які почуття ви відчуваєте під час її прослуховування. Так дитина вчиться не просто сприймати музику як фон, а звертати увагу на деталі та емоційно реагувати на почуте.

Старших дітей можна попросити описати почутий твір: «Він радісний чи сумний? Як гадаєш, якому герою з мультфільму підійшла би така мелодія? Що ти відчуваєш, коли слухаєш цю композицію?»

Але не завжди діти можуть висловити свої почуття словами. Тут на допомогу приходять рухи. Дозвольте танцювати, стрибати і бігати під час прослуховування. Ще один спосіб зрозуміти реакцію дитини - попросити її малювати і слухати музику одночасно. Подивіться, яке зображення вийде, а після обговоріть його.

Слухайте музику під час читання

Вечірнє читання з батьками — важливий ритуал, що запам'ятовується для дітей. Доповнити його можна, поставивши тлом класичну музику. Краще заздалегідь вибрати композиції, що підходять під твори.

Дізнайтесь більше

Зануритися у твір допомагають історії про життя та творчість композитора.
Розкажіть дітям про Моцарта, який почав складати оригінальні композиції в 5 років, про Бетховена, який продовжив працювати навіть після втрати слуху і так далі.

Більше дізнатися про історію музики допоможуть книги і подкасти. 

Ходіть на концерти

Те, що ми можемо послухати будь-який твір в будь-якому аранжуванні, просто натиснувши на потрібну кнопку в телефоні, дуже цінно. Але класична музика — це виконавське мистецтво, з яким все-таки варто познайомитися і наживо.
Для найменших сьогодні проводять камерні виступи, під час яких малюки можуть ходити залом і навіть торкатися інструментів. А зі старшою дитиною можна сходити на балет, концерт, музичний фестиваль або мюзикл.

Чим частіше ви будете відвідувати подібні заходи, тим краще дитина розбиратиметься в нюансах: розуміти, що в різних залах музика звучить по-різному, що один і той же твір може викликати дуже різні емоції, тому що виконавці обирають різні підходи.

Знайдіть відповідні гуртки

Іноді найкращий спосіб зацікавити дитину музикою — допомогти їй стати виконавцем. І для цього зовсім не обов'язково йти до музичної школи. Достатньо вибрати відповідний гурток хору чи гітари в дитячому садку чи школі. Для багатьох дітей саме самостійно виконана мелодія стає першим кроком на шляху до вивчення музики та її історії.

Читайте также


Выбор читателей
up