Хіміки створили з пластику мило та миючі засоби

Хіміки створили з пластику мило та миючі засоби

Вчені з технологічного інституту Вірджинії представили нову методику розщеплення пластику. З одержаної сировини можна робити мило. Пояснюємо, у чому особливість технології.

Понад 460 млн т - саме стільки пластику виробляється у світі щорічно. Близько 20 млн т пластикових відходів потрапляє у довкілля. Очікується, що ця цифра до 2040 року збільшиться у кілька разів. Пластик використовується майже у всіх сферах діяльності.

Дослідницька група під керівництвом професора хімічного факультету Технологічного інституту Вірджинії Грега Лю знайшла спосіб перетворити деякі види пластику на мило, миючі засоби та мастильні матеріали. Вивченням цього питання команда займалася близько шести років.

У чому особливість технології

Перетворення пластику відбувалося за допомогою термолізу. Це процес розщеплення речовини - у разі поліпропілену і поліетилену - під впливом тепла. Пластик був поміщений у реактор, який команда збудувала спеціально для проведення дослідження. Всередині матеріали нагрівалися за температури 340–400 °С. У процесі відбувався розпад пластику на рідкі продукти (масло), газ та залишкові тверді речовини.

Отриманий газ використовувався як паливо для роботи реактора. Однак головна робота була зосереджена навколо одержаної олії. Його можна використовувати як сировину для створення мила, миючих засобів, мастильних матеріалів та інших продуктів.

Наступний етап - масштабування системи. За словами вчених, це найскладніша частина роботи. Використовувати інноваційні методи у промислових масштабах найчастіше економічно невигідно. Зараз команда шукає інвесторів, які будуть готові вкласти кошти у будівництво реактора для безперервної роботи лабораторії або, можливо, створення приватної стартап-компанії.

«Так, мило можна створити з кількох шматків пластику, але чи можна з тонн пластику вигідно виробляти мило та миючі засоби? Щоб з'ясувати це, нам потрібні сотні тисяч доларів. Добре, що ми навчаємо талановитих студентів та аспірантів. Саме вони зможуть продовжити цей процес у майбутньому. Але нам безперечно потрібно більше ресурсів, особливо коштів для будівництва реакторів та їх тестування», — пояснив Грег Лю.

Також вченим належить розібратися і в іншому питанні: чи можна застосувати цю технологію до інших класів полімерів. Поки дослідники використовують цей метод тільки при роботі з полімерами з кодами переробки 2, 4 і 5 поліетилен високої щільності, поліетилен низької щільності і поліпропілен.

Чому це важливо

За даними ООН, забруднення пластиком зросте втричі до 2060 року. Вже зараз пластик впливає на життя екосистем у водоймищах, призводить до пошкодження ґрунтів, отруєння ґрунтових вод та є причиною негативного впливу на здоров'я людини.

«Я сподіваюся, що в майбутньому ми знайдемо рішення і пластик більше не буде проблемою, яку варто турбувати. Згодом суспільство подбає про це: ми можемо виготовляти корисні хімічні речовини та матеріали з відходів», — підсумував Грег Лю.

Читайте также


Выбор читателей
up