Нове дослідження про далеке минуле: вчені виявили масову загибель жаб від надмірного сексу

Про жаб і кохання. Портал Експеримент

Автор: Деніел Фалк, аспірант зі спеціальності «геологія та палеонтологія» Університетського коледжу Корка.

Колись жаби жили поруч з динозаврами. Важко повірити, що ці маленькі істоти пережили вимирання динозаврів. Але їх масова загибель у меншому масштабі мала місце в регіоні, який зараз називають Гайзельталь в центральній Німеччині, і його причина довгий час залишалася таємницею.

Сотні залишків скам’янілих жаб були знайдені в масовому похованні, якому 45 мільйонів років, і причина їхнього перебування там ставила вчених у глухий кут протягом десятиліть. Але дослідження моєї команди знайшло пояснення: вони померли від виснаження під час спарювання.

Також ми знайшли докази, що статева поведінка сучасних жаб і ропух датується щонайменше 45 мільйонами років, оскільки скам’янілості жаб з інших місць масової загибелі мають схожі риси скелетів, як і зразки з Гайзельталя.

Що ми знайшли

Моя ірландсько-німецька команда дослідників вивчала скелети викопних жаб. Ми, палеонтологи, фотографували, змальовували та аналізували скам’янілості. Ми перевірили, скільки кісток залишилося на місці і які кістки та суглоби досі трималися разом.

Завдяки цим даним ми змогли виявити, що сталося зі скелетами жаб після їхньої смерті, та знайти причину їхньої загибелі. Наші дослідження також виявили багато скелетів в тому самому шарі осаду, що свідчить про те, що більшість скам’янілих жаб померли під час масової загибелі – повторюваної події, коли багато сотень жаб загинули за короткий час.

Інші вчені вважали, що гайзельтальські жаби і ропухи загинули, коли ставки висохли і рівень кисню різко зменшився. Але наше дослідження показало, що це малоймовірно, бо жаби могли дістатись до сусідніх водойм. Ми також знайшли докази того, що трупи жаб деякий час плавали у воді, перш ніж опуститися на дно озера. Отже, озеро не пересихало.

Давня гайзельтальська жаба
Давня гайзельтальська жаба

Порівняння скелетів гайзельтальських жаб з сучасними показало, що більшість гайзельтальських жаб були насправді ропухами. Ропухи ведуть наземний спосіб життя за винятком, коли вони повертаються у водойми для спарювання. Вони неодноразово спарювалися з іншими протягом короткого шлюбного сезону, який у деяких сучасних тропічних видів триває лише кілька годин.

Секс може бути смертельною пасткою для сучасних видів ропух і жаб. Деякі регулярно виснажуються і тонуть. Самки жаб і ропух піддаються більшому ризику утоплення, оскільки їх часто занурюють під воду один або кілька самців. Навіть сьогодні знаходять масові могили жаб на міграційних шляхах та поблизу чи в ставках, де вони спарюються. Схоже, що те саме сталося і з гайзельтальськими жабами.

Трупи переміщалися легкими течіями в болотистих озерах і опускалися на дно холодних, глибоких і незайманих ділянок озера. Низька температура (ймовірно, близько 8℃) запобігала розкладу і зберігала багато скелетів у доброму стані. У деяких скелетів навіть дрібні кістки, такі як кістки пальців передніх і задніх кінцівок, можна легко впізнати.

Деякі жаби могли замерзнути до смерті, померти від хвороб чи старості. Цю інформацію вони забрали з собою в могилу, оскільки ці три причини смерті важко перевірити. Але після кількох місяців вивчення цих скам’янілостей та аналізу того, що ми знаємо про їхній спосіб життя, моя команда дійшла несподіваного висновку.

Найімовірніше пояснення того, чому кілька груп жаб, кожна з яких налічує сотні особин, померли майже одночасно в різних ставках, полягає в тому, що їх убило захоплене парування. Це пояснює, чому такі масові поховання були знайдені в різних частинах світу.

Німецька колекція гайзельтальських скам’янілостей була закрита протягом десятиліть, але нещодавно знову відкрилася для громадськості та вчених. Це неймовірна капсула часу з більш ніж 50 000 скам’янілостей з колишнього кар’єру з видобутку лігніту (бурого вугілля) у Гайзельталі.

Серед скам’янілостей – крокодили, величезні змії, гігантські птахи, що не літають, і первісні коні розміром з собаку. Багато скам’янілостей з Гайзельталя настільки добре збереглися, що на них видно дивовижні деталі, зокрема кістки, луску, шкіру, внутрішні органи та вміст кишківника.

На початку 2000-х років шахту було затоплено для створення рекреаційної зони, і тепер це гігантське озеро.

Не приймайте жаб як належне

У той час як ці випадки загибелі жаб і ропух від спарювання здаються екстремальними, набагато більш поширеною причиною загибелі є руйнація людиною житла земноводних, забруднення джерел води та поширення хвороб.

Жаби та ропухи пережили кілька кліматичних змін та вимирань на Землі. Проте, деякі види зникли. У 2021 році один з небагатьох існуючих видів жаб давнього роду земноводних був оголошений вимерлим, оскільки його не бачили протягом 60 років.

Звіт ООН за 2019 рік показав, що земноводні, особливо жаби, є одними з найбільш постраждалих від природної кризи. Жаби можуть мігрувати на невеликі відстані при зміні екологічних умов у їхній водоймі. Але вони вразливі перед хворобами, які можуть бути викликані впливом людини на природу.

Жаби та ропухи живуть практично скрізь: на деревах, у квітах, у джунглях та у пустелі. Деякі з них виглядають майже так само барвисто, як веселка, інші навіть вміють літати. Уявіть собі, що ці істоти годуються поряд із тиранозавром. Буде трагедією, якщо ми втратимо ще більше їх видів.

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під назвою «Ancient frogs in mass grave died from too much sex – new research» в журналі The Conversation 22 серпня 2022 р.

Переклали Вероніка Єгорова й Анна-Марія Матола.

Читайте также


Выбор редакции
up