Якщо ви хочете, щоб ваша дитина була більш витривалою, віддайте її в хор, оркестр чи бенд

гра на музичному інструменті

Автори: Вільям Джеймс Бейкер, професор педагогічної школи Тасманійського університету; Ане-Марі Форбз, доцентка творчого мистецтва та здоров’я Тасманійського університету; Кім Маклауд, професорка школи соціальних наук Тасманійського університету.

Одна з найважливіших якостей, яку потрібно розвивати в молодій людині, – це психологічна витривалість, або стійкість. Це стосується їхньої здатности долати труднощі.

Витривалість зараз, можливо, важливіша, ніж будь-коли. Сучасна молодь стикається з труднощами через COVID, а саме: з перешкодами у їхній освіті, соціальному, домашньому та робочому житті.

Хороша новина полягає в тому, що психологічна стійкість – це не просто те, з чим ви народжуєтеся. Цьому можна навчитися з нашого досвіду та взаємодії з іншими.

Батьки можуть не знати, що одним зі способів розвитку стійкости є групове музикування, наприклад, у шкільному чи районному хорі, оркестрі чи бенді.

Наше дослідження

Ми хотіли з'ясувати, як групове створення музики може розвинути навички, що виходять за рамки простого навчання грі на інструменті чи співу.

Наше дослідження ґрунтується на тасманійських молодіжних оркестрах, до складу яких входять вправні музиканти віком від 14 до 25 років. До них належить державний молодіжний оркестр, а також два інших оркестри, інструментальні ансамблі та два хори.

Для нашого проєкту ми зібрали коментарі виконавців, менеджерів і диригентів / викладачів на закритій сторінці Facebook, а потім провели вісім додаткових інтерв'ю.

Наші результати показують, що такі якості, як командна праця, емпатія та рішучість – це все складники стійкости, які можна розвинути за допомогою групового музикування.

Командна праця

Для того, щоб група музикантів виконала музичний твір, вони повинні працювати разом.

Люди повинні слухати одне одного, розуміти, що відбувається навколо них, і бути готовими змінювати спосіб гри (повільно чи швидко, голосно чи тихо) залежно від того, як виступає група. Ви повинні вміти цінувати внесок інших людей, а не тільки власний.

Отже, ми виявили, що якщо ви граєте в групі, ви вчитеся навичок командної праці. Як сказав нам диригент Дейвід [1]: «Через деякий час виконавці зрозуміли, що, зрештою, вони несуть відповідальність перед іншими виконавцями, а не перед диригентом».

Емпатія

Виконавці також повинні вміти розуміти інших у групі та розділяти їхні почуття. У хорі чи оркестрі створення музики – це спільний творчий досвід, у якому задіяно все тіло. І тут на допомогу приходить емпатія.

Емпатія, як і командна праця, може накопичуватися, посилюючись згодом завдяки репетиціям і виступам, коли виконавці та вчителі підтримують одне одного. Як сказав виконавець на духовому інструменті Том: «Я маю розуміти, що я не завжди буду в центрі уваги твору».

Інший виконавець Саймон розповів нам про своє усвідомлення того, що іншим людям також доводиться багато працювати (і справа була не лише в ньому): «Ви, безперечно, не єдина людина, якій доводиться вправлятися у грі подвійних нот [грати дві ноти одночасно] для цього твору».

Наполегливість

Для молодих людей важливо мати «налаштованість на розвиток», коли вони розуміють, що зусилля роблять їх сильнішими, а навчання є довгостроковим зобов’язанням.

Тут важливу роль починає відігравати наполегливість: прагнути до мети та дотримуватися її, навіть якщо це вимагає багато праці чи стає важко.

Щоб вивчити музичний твір для концертного виконання, може знадобитися багато місяців. А навчання грі на інструменті потребує щоденної практики. Отже, завзятість є ключовою частиною вивчення музики.

Лоренс, виконавець, розповів нам про участь у його шкільному мюзиклі: «Протягом року було багато моментів, коли у мене опускалися руки…, але це було те, чому я присвятив себе… Я продовжував займатися, щоб грати музику якнайкраще, навіть якщо здавалося, що я не можу цього зробити».

Торі, хоровий диригент, описав виступ як «безпечний і небезпечний». Молоді люди в хорі вчаться справлятися з несподіванками під час виступу. І для цього потрібна певна хоробрість: «Певною мірою у вас є відчуття ліктя, але ви все одно робите крок у невідомість кожного разу, коли виходите на сцену, щоб зробити вашу справу. Ви можете покластися одне на одного, тому що ви репетирували, але все йде не так. Буває різне… Це надзвичайно корисна життєва навичка усвідомити, що цього разу не вийшло, зібратися з силами і спробувати ще раз».

Чому музика?

музичне виховання

Але що такого особливого в музиці для виховання стійкости? Молоді люди також працюють у спортивних командах або над академічними завданнями. Вони також можуть працювати разом, граючи в ігри.

Відтворення музики провокує активність багатьох різних частин мозку одночасно. Прослуховування музики, яка нам подобається, активує центр задоволення / винагороди мозку. Вивільняються гормони дофаміну і серотоніну, які створюють відчуття «гарного настрою» та стимул, щоб продовжувати слухати музику.

Вивчення гри на музичному інструменті також зміцнює нейронні зв’язки мозку, пов’язуючи слухову кору з ділянками мозку, які беруть участь в обробці складної інформації. Доведено, що цей зв’язок покращує пам’ять, рухові функції та навчання в інших предметних областях.

Створення музики разом з іншими також впливає на рівень гормону прив’язаности – окситоцину, підтримуючи почуття єдности, одночасно знижуючи рівень гормону стресу кортизолу та підвищуючи імунну функцію.

Для молодих людей музика може надати важливий перепочинок від навчання та повсякденного життя, а також допомогти керувати емоціями та виражати їх.

Отже, якщо ви хочете, щоб ваша дитина була командним гравцем, який проявить рішучість і мужність, наше дослідження показує, що приєднання до музичної групи може бути вдалим рішенням.

[1] Імена було змінено.

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під назвою «If you want your child to be more resilient, get them to join a choir, orchestra or band» в журналі The Conversation 23 жовтня 2022 року.

Переклали Ростислав Кашуба, Маргарита Клименко і Каріна Липка

Читайте также


Выбор редакции
up