Виникнення життя вчені пов'язали з щільністю поясу астероїдів

Американські астрофізики Ребекка Мартін і Маріо Лівіо запропонували модель утворення придатних для життя планет

Американські астрофізики Ребекка Мартін і Маріо Лівіо запропонували модель утворення придатних для життя планет, згідно з якою можливість їх існування визначається радіусом орбіти газового гіганта в системі та щільністю поясу астероїдів.


Робота опублікована в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, а її короткий зміст можна прочитати на сайті NASA.

Автори аналізували механізм виникнення планет на основі даних про Сонячну систему. Вчені звернули увагу на те, що Юпітер відділений від Марса і Землі поясом астероїдів, в той час як у більшості зовнішніх систем газові гіганти знаходяться набагато ближче до своїх зірок.

Астрофізики передбачили, що таке відносне положення поясу астероїдів і газового гіганта в нашій системі може бути не випадково і пов'язане з виникненням життя. Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені провели моделювання того, як утворення внутрішніх планет (на зразок Землі або Марса) залежить від руху газових гігантів.

Виявилося, що якщо газовий гігант з часом сильно наближається до своєї зірки, то по ходу руху він не дає утворитися більш дрібним кам'янистим планетам. Протопланетний матеріал в такому випадку залишається "розмазаним". Однак, якщо гігант залишається на тій же орбіті, де й сформувався, то його гравітаційний вплив породжує дуже щільний пояс астероїдів, які постійно бомбардують внутрішні планети, що знищує на них все живе.

За словами авторів, існує оптимальний радіус орбіти, на який повинен опуститися газовий гігант, щоб на внутрішніх планетах могло з'явитися і зберегтися життя.

Учені проаналізували орбіти 520 з відомих у даний час екзопланет-гігантів, і встановили, що тільки 19 з них обертаються на досить великій відстані від своїх зірок. Це може говорити про те, що серед вже відкритих планетних систем лише мала частка містить планети, придатні для життя.

На сьогоднішній день підтверджено відкриття більше 800 екзопланет. Більшість з них виявлено за допомогою орбітального телескопа "Кеплер", який реєструє наявність небесних тіл транзитним способом - реєструючи падіння яскравості зірки при затемненні її планетою. Нещодавно була відкрита екзопланета і в найближчій до Землі зоряній системі Альфа Центавра.


Читати також