Карти Google надихнули на новий жанр у фотографії

Сервіс Street View,новий жанр,гугл

Сервіс Street View, що дозволяє віртуально гуляти по вулицях великих міст, був запущений в 2007 році. За п'ять років Google змогла оцифрувати вулиці більш ніж 3000 міст в 43 країнах. Популярність проекту надихає на незвичайні витвори безліч фотографів і художників.Спеціальні "гугломобілі" та інша техніка проїхали понад 5 мільйонів кілометрів по різним дорогам, запам'ятовуючи все на своєму шляху. У Street View потрапили навіть найвіддаленіші куточки планети, наприклад, Антарктика.

Гігантський архів знімків народив цілий світ віртуальних образів, який сильно вплинув на нове покоління фотографів. Критики скаржаться на те, що все більше і більше фотографів починають використовувати знімки з Street View у своїх роботах. За своєю суттю знімки, зроблені Google, не є творами мистецтва, у них прикладна мета - показати користувачам місця, які вони можуть відвідати. Ці фотографії не коментують навколишній світ, не переробляють його, а показують таким, який він є, вважає Time.
Знімки робляться роботами, які не знають, що таке мистецтво. Фотографи надають зображенням з Street View художню цінність, вони ретельно відбирають зображення, подовгу блукаючи по віртуальному світу, і обробляють їх тисячами різних способів.

"У 'сирому' вигляді ці знімки зазвичай бувають дуже нудними", - каже Мішка Хенер, один з фотографів, що використовує у своїй творчості Street View. - Я обрізаю фотографії, додаю на них різні форми, деталі, кольори. Вони трансформуються в щось, що може бути прекрасним, огидним або притягальним. Я впевнений, що якщо в майбутньому Інтернет залишиться таким же вільним, як зараз, то вже через десять років фотографічні роботи на основі Street View будуть так само популярні, як класичні".
Можливо, що технологія Street View буде підхоплена художниками і фотографами набагато раніше, ніж через десять років. Світ мистецтва вже зараз прийняв її захоплено. Наприклад, фотограф Даг Рікард зробив собі ім'я на обробці "гугловських" фотографій неблагополучних районів США. У минулому році його виставка "Нова картина Америки" була виставлена в Нью-Йоркському музеї сучасного мистецтва. У замітці в Guardian, присвяченій цій виставці, журналіст пише: "Будь-які сумніви в художній цінності цих робіт безпідставні. Фотографії Рікарда показали всьому світові, що цей новий спосіб творити цілком перспективний".

Рікард розповів, що для того, щоб відібрати 80 фотографій для виставки, йому довелося зробити більше 10 000 скріншотів Street View. "Головна різниця між моєю роботою і традиційної фотографією полягає в тому, що світ, відображений Google, застиг у нерухомості. Це дуже мене надихає, напевно тому я протягом чотирьох років провів за роботою майже 1000 годин, щоб відібрати і обробити ці фотографії".
Інший фотограф, Джон Рафман, підходить до зроблених Google фотографіям з іншого боку, він бачить, перш за все, соціальну тематику. "Потенціал цих фотографій виходить від того, що, коли щось застигло, відображено навіки, це вже неможливо приховати", - міркує він. - Я відчуваю цю напругу між роботом, що робить знімки і живою людиною, якою перервали під час якоїсь справи. Ця напруга є суттю мого проекту. Багато хто вважає, що технології змінюють нашу свідомість, але я думаю, що вони є лише його відображенням ".

Клемент Вала будує свою творчість на помилках і глюках, які відбуваються при автоматичному фотографуванні місцевості. Він роздруковує їх на листівках. "Google постійно оновлює свої знімки, виправляє їх, так що фото з моїх листівок вже навряд чи знайдеш в мережі, ось чому вони цікаві", - говорить він.
Street View надає вплив на традиційну фотографію і навіть на суміжні форми мистецтва. Приміром, Мануель Васкес робить фотографії самостійно, а потім додає в них елементи інтерфейсу сайту. У такий манер був виконаний його проект "Самотня юрба", який досліджує емоційну дистанцію між незнайомими людьми в натовпі. "Інтернет змінив наше сприйняття міста, технології зруйнували рамки простору і часу. Це як прогулянка без місця призначення, кожен клік переносить нас у новий час і простір", - говорить він.
Кількість фотографів, що використовують матеріал Google в своїй творчості, продовжує зростати. Нами були згадані лише деякі з них. До цих пір не ясно, як саме технології вплинуть на мистецтво фотографії та сприйняття реальності за межами віртуального світу. Цілком можливо, що ми стоїмо на порозі народження нового виду синтетичного мистецтва. Яким він буде - покаже час.


Читати також