06.08.2021
Мистецтво
eye 369

5 незвичайних фільмів про апокаліпсис

Що подивитися. Фільми про апокаліпсис. Культурний портал Експеримент

Зазвичай сюжет звичних нам фільмів про Землю після апокаліпсису зводиться до спроб героїв вижити в нових умовах. Ми вирішили подивитися на тему з точки зору, відмінної від голлівудської, і знайшли кілька постапокаліптичних фільмів з різних країн. Одночасно ми спробували зрозуміти, про які страхи вони говорять.

«Час вовків»

Режисер: Міхаель Ханеке

Майже фантастичний фільм про постапокаліптичну Європу - несподіваний хід для австрійця Міхаеля Ханеке, якого прийнято вважати зневіреним представником критичного реалізму. У «Часі вовків» головна героїня, яку зіграла Ізабель Юппер, разом з чоловіком і двома дітьми рятується в якійсь європейській провінції від нестерпного життя яке настало в місті. Але їхній сільський будинок вже зайняли інші люди, які вбивають чоловіка героїні Юппер.

З дітьми вона відправляється через похмуру отруєну місцевість, щоб в кінці кінців з’явитися на залізничній станції, де багато сімей в розпачі чекають міфічний поїзд, який має вивезти їх з пекла.

Ханеке не цікавлять причини катастрофи. Він ставить людей в умови виживання, щоб зрозуміти, що в людині від культури, а що - від тварини, і як ці частини єдиного цілого взаємодіють, коли цивілізація провалилася.

У світі, де всі приречені, єдиним законом залишаються внутрішні уявлення людини про допустиме. Злочинців виправдовують, людяність стає швидше дивом і може привести до покарання. А найбільший страх - це темрява, в якій легко загубити своїх близьких. Єдине, що може її розсіяти, - це всезнищуючий вогонь, ще одна катастрофа, яка, щоправда, не отруює, але очищає.

«Кінець серпня в готелі Озон»

Режисер: Ян Шмідт

Фільм починається з зворотного відліку на різних мовах. Історичний контекст підказує: це початок ядерного апокаліпсису. Десятки років потому жінка похилого віку і кілька її доньок йдуть лісом. Її єдиного сина вбили дикі собаки, і тепер вона шукає чоловіків що залишилися живими, щоб її дочки змогли продовжити рід.

У фільму Шмідта складна доля. Він не вийшов в прокат в соціалістичній Чехословаччині, і його поклали на полицю. Через два роки архів, де він зберігався, готували до знищення, але режисерові раптом подзвонив незнайомець, який попередив його про це і сказав, де зберігається найкраща копія фільму. Як і одержимість кіно врятувала фільм, так і нав'язлива ідея героїні зберегти людство живим допомагає їй і її донькам виживати на спорожнілій планеті. Ян Шмідт і автор сценарію Павло Юрачек розкрили, можливо, головну суперечність комуністичних режимів середини XX століття. З одного боку, їх існування ґрунтувалося на утопічному проекті щастя всього людства, з іншого - СРСР розробляв зброю, здатну знищити все живе на планеті. Звичайно, цим займалися і західні режими, і буржуазному суспільству від авторів фільму теж дісталося: в кінці фільму героїні знаходять покинутий готель, в якому живе, мабуть, останній що вижив в регіоні чоловік, вже немолодий. Але в підсумку його захоплення речами з минулого і фермерський комфорт не приваблюють героїнь, і цей конфлікт призводить до трагедії.

«Ранковий патруль»

Режисер: Нікос Ніколаїдіс

Похмурою гористою місцевістю йде жінка. Вона не хоче, щоб її хтось помітив, і тому вбиває всіх, кого зустріне серед руїн будинків і куп згорілих автомобілів. Вона пробирається в місто, в якому діє організація «Ранковий патруль». У її членів є норма - один вбитий чоловік в день, і схоже, що знищувати вони повинні всіх, кого зустрінуть. Безіменна героїня намагається пробратися через місто, щоб відправитися на захід, де, як їй здається, є море: там ще можна нормально жити. По ходу справи вона боязко намагається з'ясувати, що за катастрофа сталася в світі. Але ніхто, в тому числі і вона, не пам'ятає, як загинула цивілізація. У людей залишилися тільки уривки містичних спогадів.

Греки роблять фільми на основі складних розумових і сюжетних конструкцій. Це стосується як представників молодого грецького кіно на кшталт Йоргоса Лантімоса («Ікло», «Альпи») і Афіни Рахель Цангарі («Аттенберг»), так і більш старшого покоління, до якого належить Нікос Ніколаїдіс. Він написав сценарій «Ранкового патруля» на основі творів Філіпа К. Діка, Дафни дю Морье і Реймонда Чандлера. З цієї мішанини вийшов тривожний фільм про світ, в якому індивідуалізм доведений до межі безглуздя. Найрозумніша тактика в ньому - знищення суперника, а емоційний зв'язок, який утворюється між двома героями фільму, заснований на взаємній вигоді і неясних спогадах, які насправді цілком можуть бути просто снами. У підсумку все це мало чим відрізняється від сучасного західного суспільства: Николаїдіс лише спростив все до математичної моделі.

«Ювілей»

Режисер: Дерек Джармен

Єлизавета I засумувала і попросила придворного алхіміка показати їй майбутнє. У цьому їм допоміг чорноокий ангел Аріель. Він показав королеві Британію після соціальної катастрофи, а точніше - епохи панку і перебільшеної економічної кризи 1970-х. У цій напівпридуманій країні скасували всі закони, молодіжні угруповання бешкетують на вулицях, а головне зло - це поліцейські, які вимагають гроші у організаторів сеансів лото і вбивають людей заради розваги (втім, прості громадяни теж цим не гребують (цього не цураються)). Судячи з усього, Британія вплуталася в руйнівну війну, яка призвела до економічної кризи і повного руйнування політичної системи. Букінгемський палац перетворили в студію звукозапису, якою заправляє ексцентричний магнат. Єдине спокійне місце в країні - Дорсет, в якому встановився режим, середній між сталінізмом і нацизмом.

«Як шкода, що соціалізм несумісний зі свободою», нарікає одна з героїнь фільму (майже всі учасники злочинних угруповань - жінки), коли в'їжджає на територію нацистського Дорсета. Джармен знущається над усіма утопічними уявленнями XX століття. На його думку, людина занадто кровожерлива і егоїстична, щоб будь-який проект на кшталт комунізму, правової держави або анархо-синдикалістського режиму взагалі міг статися. Світ руйнують самі люди, і кожною своєю дією, будь вона невинним вчинком або усвідомленим злочином, вони тільки наближають цивілізацію до загибелі.

«Приєднані»

Режисер:: Йенс Раункьер

Особи головних героїв датської короткометражки Соппесіегї приховані за протигазами, та й весь їх одяг нагадує костюми хімзахисту. Атмосфера Землі, очевидно, отруєна, і люди, котрі доживають свої останні хвилини на знищеній планеті, змушені дихати через дивні трубки, які підключаються або до пристрою, призначення якого так і не пояснюється, або чомусь до іншої людини. Для безіменних героїв обидва варіанти нестерпні. Люди впадають в залежність або від технології, яка недосконала, або один від одного, що виявляється ще гірше: тягти за собою товариша який гине непросто, але від нього залежить життя. Це своєрідна метафора екологічної катастрофи: в ній винні як технології, засновані на спалюванні палива, так і відносини експлуатації, від яких людське суспільство так і не змогло відмовитися.

Читайте также


Выбор читателей
up