«Без масок». В Україні запустили соціальний проєкт про людей з ментальними розладами

Без масок. Соціальний проєкт про людей з ментальними розладами. Україна 2021

Лайфстайл-медіа «Наш Киев» спільно з АРЦ «БАРвінОК» презентували проєкт про людей з ментальними розладами — «Без масок». Це шестисерійний відеопроєкт, кожен епізод якого присвячений окремому захворюванню — біполярному афективному розладу, шизофренії, обсесивно-компульсивному розладу тощо.

У роликах шестеро людей розповідають про життя з діагнозом, негативне ставлення суспільства, стигму та труднощі, з якими вони стикаються у повсякденному житті. Деякі з героїв неодноразово потрапляли до психіатричних закладів, були змушені покинути роботу та приховувати своє захворювання. Вони втрачали друзів та рідних через нерозуміння та страх. Попри це, шестеро героїв не тільки прийняли свій діагноз, але й навчилися з ним жити. Тепер вони хочуть, аби їх приймали у суспільстві та не дискримінували через хворобу.

В'ячеслав Толстокоров, герой проєкту та керівник АРЦ «БАРвінОК»:

«Людям із ментальними захворюваннями важливо бачити, як такі самі люди відкрито розповідають про свій діагноз. Коли я робив камінг-аут про те, що маю біполярний афективний розлад, то боявся реакції суспільства. Чим більше людей розповідатимуть подібних історій, тим швидше у соціумі зламається стигма.

Ми хотіли довести, що з діагнозом можна жити повноцінно. Лишень є лікування, якого треба дотримуватися. У соціумі, на жаль, цього не розуміють. Людей з ментальними розладами часто не беруть на роботу, хоча вони можуть працювати на рівні з іншими. Кожен з них — унікальна особистість, якій просто треба дати шанс.

Як керівник громадської організації, я час від часу бачу страх бути публічним серед людей з діагнозом. Траплялися випадки, коли було важко сфотографувати тих, хто відвідував наші заходи. Навіть деякі герої цього проєкту раніше б не погодилися відкрито розказати свою історію.

Суспільству потрібно зробити крок вперед та перестати навішувати ярлики на людей з ментальними розладами. Від цього всі тільки виграють».

Кожен епізод проєкту складається з трьох блоків:

  • розповіді про хворобу та те, як вона змінила життя;
  • роботу або хобі;
  • підтримку, яку люди з ментальними розладами знаходили у різних речах.

Протягом відео герої пояснюють, чому не потрібно боятися лікування, звідки в українців страх до ментальних розладів, та як нерозуміння буквально руйнує життя. Водночас герої доводять, що майже нічим не відрізняються від більшості, тому хочуть відчувати себе повноцінними членами суспільства.

Перший епізод відео — про життя з біполярним афективним розладом


Віка Степаненко, героїня проєкту та його авторка:

«Мені довелося вирости в родині, де була людина з ментальним розладом. Я — дитина, що постраждала від домашнього насилля. Проте цього б не сталося, якби у суспільстві ментальні розлади не були табуйованими. Тоді б мій родич зміг прийняти свій діагноз та почав би лікуватися, а не руйнував би життя свого оточення. Як наслідок, я сама б не отримала декілька розладів психіки, з якими зараз проходжу лікування у психіатра.

Людей з ментальними розладами набагато більше, ніж нам здається. Погано, що більшість з них навіть не підозрюють про це. Цим проєктом ми зокрема хочемо навчити людей піклуватися про своє ментальне здоров’я. Ненормально мати проблеми зі сном, нервові зриви чи панічні атаки. Нормально — піти до лікаря, якщо цього вимагає психіка. Щойно люди це усвідомлять, наше суспільство стане щасливішим».

«Без масок» виходить щопонеділка об 11:00 на Youtube-каналі «Наш Киев» та щосереди у Фейсбуці медіа. Згодом команда планує реалізувати нові сезони проєкту про людей, що страждають від стигматизації та дискримінації в суспільстві.


Читайте также