08.07.2023
Мистецтво
eye 10049

Відомі чеські композитори

Відомі чеські композитори

Музика не знає меж! Чи знаєте Ви титанів чеської музики, які прославилися на весь світ?

Колись давно була така приказка: «Що ні чех, то музикант». Хоча сьогодні це вже не так, але в Чеській Республіці за всю її історію народилося кілька музичних геніїв, які стали відомими у всьому світі. Погляньте разом із нами на життя кількох відомих чеських композиторів класичної музики. Ми не тільки представимо їх вам, але й розповімо, де в Чеській Республіці можна знайти сліди їхньої творчості.

Йозеф Мислівечек (1737–1781)

Йозеф Мислівечек – чеський композитор епохи пізнього бароко та класицизму. Другу половину свого життя він прожив в Італії, де прославився насамперед своїми операми. Крім 26 опер його багата спадщина включає цілий ряд ораторій і кантат, симфоній і камерних інструментальних композицій. Він народився в Празі в сім'ї мірошника, ймовірно, в Совових млинах, в яких розташувався сьогоднішній Музей Кампа. Після навчання у Празі він вирушив до Італії – центру світового мистецтва на той час. Там, накопичуючи творчий досвід, він прожив другу половину життя. У ІІ пол. ХІХ ст. він вважався одним із найталановитіших композиторів. Навіть його сучасник В. А. Моцарт, який сьогодні відомий набагато більше, явно захоплювався музикою Мислівечека. Сьогодні, крім іншого, він може зустрітися під псевдонімом Il divino boemo – Божественний богемець. Мабуть, найвідоміший його твір – Концерт для скрипки з оркестром ре мажор, також широко відомі його увертюри.

Бедржіх Сметана (1824-1884)

Чеські композитори

Майбутній композитор народився у східночеському місті Літомишль. Практично у тутешньому замку, бо його батько працював пивоваром, і сім'я з кількома доньками жила у квартирі, що належала до замку. Сьогодні тут розміщено експозицію, яка розповідає про дитинство композитора. Малий Бедржіх мав музичний талант, який охоче розвивали його батьки. Ще до того, як він вирушив у звичайну школу, він уже грав на скрипці, а у восьмирічному віці він почав складати музику. В молодості він вирушив вивчати музику в Прагу, де пізніше відкрив музичну школу. Після цього він багато подорожував Європою, викладав музику, виступав з концертами як піаніст-віртуоз, а також складав музику. Але в якості свого будинку він вибрав врешті-решт Прагу. Тут він працював протягом більшої частини свого життя. Останні 10 років життя його здолала глухота, але це не завадило йому складати музичні твори, зокрема опери. І хоча його творчість була відзначена не лише одними успіхами, Бедржіх Сметана ще за життя став провідним представником чеської національної музики та чеської культури загалом. До найвідоміших творів, які виконуються на сценах у всьому світі, належить опера Продана наречена та симфонічний цикл Моя батьківщина. У Празі про це розповідає Музей Бедржіха Сметани, розташований неподалік Карлового мосту. На честь композитора у його рідному місті Літомишль щорічно проводиться відомий у всьому світі фестиваль класичної музики Сметанова Літомишль.

Антонін Дворжак (1841–1904)

Чеські композитори

Stabat Mater, Симфонія №9, опера Русалка, а також Слов'янські танці. Це найвідоміші твори геніального композитора Антоніна Дворжака. Він є одним із чеських композиторів, ім'я яких і сьогодні звучить у всьому світі. Його опери та інші твори виконуються на всесвітньо відомих сценах від Нью-Йорка до Токіо. Антонін Дворжак народився у селі Нелагозевес, розташованому на північ від Праги. Сьогодні можна відвідати його будинок, де він народився і провів своє дитинство. Тепер це Музей Антоніна Дворжака. Його експозиція влаштована так, щоб відвідувачі легко могли подумки перенестись у середину ХІХ ст. і уявили, як тут могли виглядати дитинство та молодість всесвітньо відомого композитора. Музична творчість Антоніна згодом вийшла на міжнародний рівень, особливо після успішних турне Великобританією та США, зроблених наприкінці XIX ст. Ім'я знаменитого композитора присвоєно музичним фестивалям Дворжакова Прага, Дворжакова Оломоуц, а також Дворжаков Турнов та Сихров.

Леош Яначек (1854–1928)

Чеські композитори

Ще один із цілого ряду всесвітньо відомих чеських композиторів. І хоча з музичної точки зору він відноситься до покоління модерністів, його стиль у рамках цього напряму дуже індивідуальний та оригінальний. Серед професійного музичного співтовариства він цінується за незвичайну мелодику, яка пов'язана з народною музикою його молодості. У світі головним чином відомі його опери - наприклад, Енуфа (Її падчерка). Також його твори Глаголична меса, Лашські танці та Симфонієта широко відомі та виконуються в даний час. Яначек народився у селі Гуквалди неподалік міста Острава, і там же у селі зберігся його будинок, у якому він народився – тепер це Музей Леоша Яначека, який можна відвідати. Ім'я композитора носять музичні фестивалі – Міжнародний музичний фестиваль Леоша Яначека в Остраві та фестиваль Яначек Брно.

Богуслав Мартіну (1890–1959)

Чеські композитори

Богуслав Мартіну народився у східночеському містечку Поличка. У Празькій консерваторії він навчався за курсом гри на скрипці та на органі. Саме ці два інструменти супроводжували його творчість протягом усього життя. Молодість він прожив у Парижі, звідки переїхав до США. Після цього жив то у США, то в Європі, найчастіше у Франції, Швейцарії та Італії. У всіх цих країнах він викладав у музичних академіях і займався написанням музыки, головним чином опер, симфоній та балетів. До його найвідоміших творів належать кантата Очищення джерел та Польова меса. Якщо ви опинитеся в місті Поличка, обов'язково завітайте до Центру Богуслава Мартіна, де в ході екскурсії можна заглянути в кімнату в дзвіниці костелу, в якій він у дитинстві жив разом з батьками. Його батько, крім іншого, за обов'язком служби стежив за роботою механізму баштових годинників і як дзвонар дзвонив у дзвін.

Читайте также


Выбор читателей
up