Віртуози 43. Фестивальна прелюдія
Як це — жити в історичний час і залишатись митцями своєї країни? Це питання історія ставить не лише нашому поколінню. Століття тому творці прекрасного також розуміли значення вибору. Для чеського композитора Леоша Яначека після поразки національно-визвольного повстання музика стала простором, в якому Чехія його дитинства з чарівливими народними танцями, просвітленим відлунням церковних дзвонів контрастувала з Чехією страждань та несправедливості.
Музика Яначека про вміння шукати світло, навіть якщо ніч триває десятиліттями. В цьому є вплив і його вчителя-композитора — Антоніна Дворжака. Саме останньому приписують музичне відкриття Америки, хоча набагато більше праці композитор доклав до іншого відкриття — рідної Чехії. У його музиці оживали кращі мелодії Моравії та Богемії, винятком не стали камерні твори, серед яких чільне місце посідає Фортепіанний квартет мі-бемоль мажор. В ньому геній Дворжака постає в час свого тріумфу — після років боротьби та очікування, його питомо чеська музика пробила кригу несприйняття і тепер впевнено завойовувала сцени Європи.
Попри три десятиліття різниці, творчий шлях Антоніна Дворжака має низку точок перетину, з біографією Богуслава Мартіну, особливо географічних — Прага, Париж, подорожі Америкою та сховані в серці краєвиди чеських містечок, бажання творити нову музику, і нею дарувати життя відомим змалку народним пісням. Останньою зупинкою на шляху композитора стала Швейцарія, в якій в останній рік свого життя Мартіну написав Варіації на словацьку тему, для основи яких вибрав пісню з символічною назвою «Якби я знала».
Невблаганності історії зазнала і музика чеського авангардиста Марека Копелена. Йому передвіщали успішну карʼєру, однак зі зміною політичного режиму сучасна музика опинилась в Чехії під забороною. Твори Копелена з успіхом продовжували виконуватись закордоном, однак впродовж 15 років композитор не почув жодного з них на Батьківщині. Цей період міг стати переломним в житті митця, однак Копелену вдалось неможливе – викристалізувати в роки вимушеного мовчання власний стиль, зразком якого є «Cantus Rogans» для віолончелі соло.
Можливо, така кількість збігів в траєкторіях доль композиторів є просто випадковою, а можливо — це тяглість традиції? Провести паралелі, або навпаки впевнитись в розбіжностях творчості усіх чотирьох композиторів найкраще допоможе музика.
Виконавці:
Оксана Гретчин, скрипка
Теодор Кухар, альт
Іржі Барта, віолончель
Наталія Гуцул, фортепіано
Теодор Кухар, альт
Іржі Барта, віолончель
Наталія Гуцул, фортепіано
Програма:
Леош Яначек (1854–1928). Соната для скрипки і фортепіано (1914):
Con moto
Balada
Allegretto
Adagio
Con moto
Balada
Allegretto
Adagio
Марек Копелен (1932–2023). «Cantus Rogans» для віолончелі соло (1999)
Богуслав Мартіну (1890–1959). Варіації на словацьку тему (1959)
Антонін Дворжак (1841–1904). Фортепіанний квартет мі-бемоль мажор, тв. 87 (1889):
Allegro con fuoco
Lento
Allegro moderato, grazioso
Allegro ma non troppo
Allegro con fuoco
Lento
Allegro moderato, grazioso
Allegro ma non troppo
Модераторка – Поліна Кордовська
Головний партнер події: České centrum Kyjev (Чеський центр Київ)