4 кроки до самостійності: зрозуміла інструкція для батьків підлітків

виховання дітей, педагогіка

Поки дитина маленька, батьки вирішують за неї, що вона буде їсти, носити, чим займатися і коли лягати спати. І часто переключитися з цього стану повного контролю і опіки буває непросто. Але зробити це важливо. Розповідаємо, як можна навчити дитину відповідальності та самостійності.

Діти і підлітки не зможуть стати самостійними, якщо всі рішення приймають за них дорослі. Але з чого почати, якщо протягом довгого часу ви контролювали і гуртки дитини, і її домашнє завдання, і навіть спілкування з друзями? Як перебудувати своє ставлення, і пояснити дитині, що тепер відповідальність за частину прийнятих  рішень буде на дитині?

Крок 1. Визначте межі відповідальності

Які рішення ви готові довірити дитині, а які ще ні? Наприклад, вона може купити одяг на літо сама, але вам важливо, щоб техніку ви купували разом.

Крок 2. Виявіть емпатію

Покажіть, що чуєте і розумієте підлітка і готові обговорювати проблему. «Розумію, ти розстроєний. Розкажи, чому це для тебе так важливо?»

Крок 3. Визначте проблему

Щоб її сформулювати, по черзі озвучте занепокоєння.

— Звідки це недовіра? — спитає вас підліток.

— Я довіряю твоєму вибору, але це велика покупка, потрібно багато врахувати і вкластися в бюджет.

Крок 4. Вигадайте рішення разом

Найчастіше рішення зводяться до трьох видів:

  • знайти компроміс,
  • попросити по допомогу,
  • зробити інакше.

Допоможіть зробити так, щоб рішення було здійсненним і реалістичним. «Давай я знайду кілька варіантів, а ти вибереш один з них?»

Читайте также


Выбор редакции
up