Земля не є живим організмом, але все неживе тісно пов'язане з живим

Вражаюча винахідливість життя

"Земля не є живим організмом, але все неживе тісно пов'язане з живим"

Історик Пітер Годфрі-Сміт розповідає про те, що людина не єдина істота, яка змінює планету під себе.

Пітер Годфрі-Сміт не використовує слово «диво» у назві нової книги «Living on Earth. Forests, Corals, Consciousness, and the Making of the World (Життя на Землі: ліси, корали, свідомість і створення світу). Однак навряд чи знайдеться бодай одна сторінка, на якій не розповідається про одне з див. Головна тема книги — вражаюча винахідливість життя, яке не тільки розвиває нові форми, а й постійно змінює планету.

Годфрі-Сміт, професор Школи історії та філософії науки Сіднейського університету, запаморочливо швидко переходить від останніх досягнень неврології до природи людської мови та свідомості. Основна історія простежує епічну подорож життя. Від ціанобактерій, одних із перших фотосинтезуючих рослин, до складніших багатоклітинних рослин, які сприяли створенню багатої киснем атмосфери. У свою чергу це проклало шлях еволюції тварин, що дихають киснем, як ми.

"Це історія організмів як причин, а не результатів еволюції", - пише він, представляючи динамічну картину Землі, що постійно змінюється через те, що роблять живі істоти.

Homo sapiens, відносно пізні гості на святі життя, лише останні у довгому ряді видів, які вправно пристосували природу задоволення своїх потреб. У цій компанії, наприклад, коралові поліпи, фотосинтезуючі рослини та дерева, що стабілізують ґрунт. Співвідношення газів в атмосфері, глобальні погодні умови, самі форми ландшафтів, які оточують нас, — все це перетворюється життям і перетворює життя в нескінченному циклі.

«Більше того, завдяки фотосинтезуючим рослинам кількість енергії на живій планеті більша, ніж на неживій, оскільки енергія перетворюється та зберігається, — пише він. — Це живить не лише живу активність, а й геологічні цикли та процеси. Життя зберігає енергію сонця, і це впливає на все».

Годфрі-Сміт стверджує, що енергія – водночас і благословення, і прокляття. Завдяки енергії, накопиченій у клітинах давно померлих стародавніх рослин і тварин у вигляді викопного палива, життя, породжене Землею, виходить у відкритий космос. Але накопичення вуглекислого газу в атмосфері внаслідок спалювання викопного палива змінює клімат та загрожує екології Землі.

За ці значні зміни в біосфері ми повинні дякувати свідомості. "Розум - це агент трансформації", - стверджує Годфрі-Сміт. Від інших видів, які розумні та здатні відчувати, людей відрізняє те, що ми використовуємо свідомість для освоєння передових технологій, складних мов та культур. Це дозволяє нам бути активними проектувальниками власного життя та майбутнього планети.

Але не тільки люди здатні перетворювати навколишній світ. Аквалангіст і автор бестселера 2016 року «Чужий розум», Годфрі-Сміт нагадує про те, як життя в океанах постійно вдосконалює місце існування.

Ми дізнаємося про підводні вапнякові вежі, які називаються строматолітами, які ціанобактерії в найдрібніших деталях зібрали для свого проживання. Амфіподи, істоти, схожі на креветок, будують своєрідні щогли, куди вони піднімаються, щоб дотягнутися до їжі. Восьминоги, дельфіни та інші морські жителі вигадують собі інструменти з навколишньої сировини.

Книга розповідає про те, як життя рухалося від еволюції простих рослин в океані до складних рослин на суші, птахів, ссавців і, нарешті, людини. У наступних розділах розповідається про те, як люди заселили дикі житла, змінили погоду і панують над своїми побратимами на фабричних фермах. Ця поведінка ставить під загрозу творчий двигун життя Землі, за словами письменника.

«Мабуть, надто велика частина світу опинилася у владі людини, до того, як ми навчилися розумно розпоряджатися цією владою, — зазначає Годфрі-Сміт. — Частина Землі, зайнята дикою природою, її місце загалом скорочується і відступає».

Письменник переконує, що дику природу треба зберегти і відновити не тому, що вона є естетично красивою, і не тому, що вона є важливою частиною нашої системи життєзабезпечення, хоча це, безумовно, так. "Ми повинні зберігати природу з етичного усвідомлення матеріальної спадкоємності та спорідненості з рештою життя на Землі", - пише він.

Його глибша думка полягає в тому, що людські дії не повинні виділятися з «природи», не повинні протиставлятись їй. У світі, де все працює злагоджено, як хитромудро взаємопов'язані елементи одного величезного цілого, людина в жодному разі не відокремлена від навколишнього життя. "Ви - жива частина великої системи", - пише Годфрі-Сміт. Хоча, на його думку, сама Земля не є живою, вона є системою, в якій неживе тісно пов'язане з живим: «Землю оживляють її організми».

Ці погляди нагадують про гіпотезу Геї, запропонованої хіміком Джеймсом Лавлоком та еволюційним біологом Лінн Маргуліс у 1970-х роках. Гіпотеза представляє Землю як саморегулюючу, подібну організму систему, що діє задля підтримки необхідних для життя атмосферних і кліматичних умов.

Хоча Годфрі-Сміт називає докази існування Геї щонайменше інтригуючими, він сумнівається, що планета насправді є живим організмом, як стверджують деякі радикальні прихильники цієї ідеї. Натомість він каже: «Ідею Землі як організму можна розглядати як метафору, а не як твердження, яке слід сприймати буквально».

Але що таке життя? На думку автора, живі істоти — це окремі «осередки порядку», які трансформують джерело енергії, наприклад сонце (рослини роблять це безпосередньо, тварини — поїдаючи рослини), і мають здатність відтворювати та примножувати собі подібних. Проте цей короткий опис змушує задуматися: чому взагалі виникло життя?

Годфрі-Сміт не розмірковує про цю метафізичну загадку. Він говорить лише про те, що процес перетворення енергії на живі організми почався на Землі близько 3,7 мільярда років тому, що становить приблизно чверть віку самого Всесвіту. І з того часу він послідовно нарощує складність та витонченість.

Книга «Життя Землі» розповідає важливу історію, повчальну для епохи зміни клімату. Однак інтелектуальні екскурси автора в тонкощі абстрактних філософських та наукових аргументів подекуди можуть бути стомлюючими та складними для сприйняття. На щастя, ці недоліки викупаються (для менш схильних до аналізу) великою кількістю захоплюючих деталей, що перемежуються з уривками чистої поезії.

Наприклад, ми читаємо, що рефренні дво- і тринотні каденції червоного розелла,, австралійського папуги, звучать так, ніби вони «вічно готуються до прослуховувань для опери Філіпа Гласса». Імітація лірохвостів напрочуд точна, майже «занадто академічна, як оперний співак сопрано, який надто ретельно виконує народну пісню». Автор спостерігає за каракатицею, яка «летить назад, як незвичайна ракета».

"Ми, живі істоти світу, всі тут разом, як частини єдиної системи", - стверджує Годфрі-Сміт, підбиваючи підсумок цієї непростої, але корисної книги. Читачеві залишається сподіватися, що ми, люди, зможемо нарешті усвідомити цей головний факт, доки не стало занадто пізно.

Читайте также


Выбор редакции
up