Пишіть! Це заліковує рани (і не лише душевні)
Писати про свої почуття й думки корисно: це заспокоює нерви, допомагає розібратися в собі й… лікує – у прямому розумінні. Як це працює? І що саме слід писати, щоб заняття приносило найкращий результат?
Незвичайний експеримент провели психологи Оклендського університету (Нова Зеландія): вони відібрали групу здорових чоловіків і жінок, зробили їм невеликі надрізи на шкірі, а потім спостерігали за загоєнням ран. При цьому половину учасників попросили вести в зошиті записи про своє повсякденне життя. Через 11 днів дослідники виявили, що у 76% тих, хто вів щоденник, рани зарубцювалися. У тих же, хто цього не робив, порізи загоїлися лише в 42% випадків.
Так дослідники дійшли висновку, що письмо від руки впливає не лише на психічний, а й на фізичний стан нашого організму. У ході експерименту вони також відзначили в групи тих, що «пишуть», падіння рівня кортизолу — гормону стресу. Надлишок кортизолу пригнічує імунну систему організму, заважаючи йому боротися з інфекціями.
У чому секрет лікувальної дії, що її чинить на нас ведення записів?
Соціальний психолог Джеймс Пеннебейкер, автор методу «експресивного письма», вважає, що опис думок і переживань послаблює наші психологічні захисти, на підтримку яких організм витрачає чималі ресурси. Наодинці з папером (або комп'ютером) ми почуваємося спокійніше, і наш фоновий рівень стресу знижується.
Психолог радить писати щодня протягом 15-20 хвилин, від руки чи на комп'ютері. Не слід заздалегідь продумувати, про що: процес важливіший від результату. Текст можна викинути або стерти одразу після того, як він буде написаний. «Якщо спочатку ви відчуватимете незручність - нічого страшного, — каже Джеймс Пеннебейкер. — Згодом ви навчитеся писати легко й вільно. І тоді ви помітите, як ваші думки набудуть ясності й вам стане простіше розібратися у своїх переживаннях».
7 принципів експресивного письма
- Пишіть про свої відчуття від життя, про те, що вас турбує
Що відбувається зараз у вашому житті, на роботі, у стосунках. Чи ви задоволені своїм життям?
- Використовуйте техніку потоку свідомості
5-10 хвилин пишіть те, що першим спадає вам на думку, не намагаючись нічого обмірковувати й не стежачи за складністю слів.
- Ведіть діалог із самим собою
Спробуйте записувати питання правою рукою (якщо ви правша), а відповіді - лівою, щоб посилити відчуття реального діалогу.
- Відзначайте моменти, що надихають
Що вас потішило сьогодні? Що викликало у вас приплив сил? Концентруйтеся на позитивних емоціях.
- Малюйте свій портрет
Не дбайте про подібність. Нехай головним у малюнку буде емоція. Дозвольте собі пофантазувати.
- Ведіть облік своїх успіхів
Намагайтеся шукати приводи для гордості. Вивчили десять іноземних слів? Напишіть про це. Встигли зробити всі намічені справи? Ще один рядок до загального заліку.
- Неприємності й проблеми описуйте в третій особі
Це допоможе вам дистанціюватися від неприємних почуттів і тверезо оцінювати ситуацію.
1 Psychosomatic medicine, 2013, vol. 75 № 6.
Переклала Світлана Стрельчук