Робот, що підкорює будь-який ландшафт
Для того, щоб навчити роботів переміщатися по різним поверхням і в різних середовищах, інженерам необхідно створювати окремі схеми управління для ходьби, плавання або польотів своїх створінь.
Ця обставина істотно обмежує існуючі моделі: вони не здатні адаптуватися до нових умов на місцевості самостійно.
Для пошуку нового рішення робототехніки з Дослідницького інституту електричних комунікацій в університеті Тохоку (Research Institute of Electrical Communication Tohoku University) звернули свою увагу спочатку на змій, які стрімко ковзають, притиснувши тіло до землі, ніби катаючись на ковзанах.
А потім вони прийшли до думки придивитися до плоских черв'яків. Ці тварини мають ще більші можливості в пересуванні в різноманітних середовищах.
Зрештою, дослідники вирішили проблему сьогочасної адаптації до поверхні і керування роботом: для цього вони забезпечили свій твір рухомою сітчастою основою, яка дозволяє здійснювати розподілене керування рухом.
Для реалізації своєї ідеї Такеші Кано (Takeshi Kano) і його колеги Акіо Ісігуро (Akio Ishiguro) і Юкі Ватанабе (Yuki Watanabe) створили комп'ютерну модель, в якій поєднали свої знання про змій і плоских хробаків. Вона продемонструвала, що робот буде ефективно пересуватися по будь-якій невідомій місцевості, адаптуючись до навколишнього середовища в режимі реального часу.
На зображенні нижче представлена сітка, що складається з п'яти паралельних елементів, що імітують змій, що рухаються в одному напрямку. Ця п'ятірка з'єднана з п'ятьма іншими, рухомими в перпендикулярному напрямку.
У статті в журналі Bioinspiration and Biomimetics японці пишуть, що вони вже випустили базовий прототип робота, який поки рухається в одному напрямку.
Наступним кроком для робототехніків буде створення зразка, здатного пересуватися в будь-якому напрямку, а також адаптуватися до водних умов і навіть літати. Фахівці мають створити силові приводи (двигуни, систему управління та інші компоненти). Адже в даному випадку всі компоненти повинні бути пристосовані для контакту з м'якими структурами "тіла" робота.