На Донеччині вшанували пам'ять Василя Стуса

Сьогодні з нагоди 75-річчя з дня народження Героя України Василя Стуса в Донецьку урочисто поклали квіти до меморіалу поета

Сьогодні з нагоди 75-річчя з дня народження Героя України Василя Стуса в Донецьку урочисто поклали квіти до меморіалу поета.

    Квіти поклали біля меморіальної дошки українському поету, яка встановлена на фасаді філологічного факультету Донецького національного університету. На церемонії зібралися небайдужі до свого літературної спадщини громадяни, викладачі університету та студенти.

     Український поет Василь Стус народився 8 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району Вінницької області. Майбутній літературний діяч був молодшим сином в селянській родині, яка перебралася на постійне місце проживання в Донецьку область в 1939 році.

     У 1954 році Василь Стус став студентом історико-філологічного факультету Донецького державного педагогічного університету. У вузі поет навчався в літературній студії. Після одержання освіти працював у сільській школі вчителем української мови та літератури. У 1963 році, після армії, Стус стає аспірантом київського Інституту літератури ім. Тараса Шевченка.

     Василь Стус активно протестував проти реставрації культу особи. 12 січня 1972 був заарештований одночасно з низкою інших українських дисидентів. У вересні його засудили на п'ять років табірного ув'язнення в Мордовії і два роки заслання в Магаданській області. У вересні 1979 року поет повернувся до Києва, де продовжив свою діяльність.

     На початку 1980 року Стуса затримали вдруге. Стуса засудили до 10 років примусових робіт і 5 років заслання. У таборі він продовжував писати і перекладати. Помер 4 вересня 1985 року, на другий день голодовки в карцері табору 389/36 поблизу села Кучино Пермської області Росії. Посмертно Василь Стус реабілітований в 1990 році.

     У 2001 році на будівлі філологічного факультету Донецького Національного університету був встановлений пам'ятний барельєф поетові.

     26 листопада 2005 «за незламність духу, жертовне служіння Україні і національній Ідеї, високі гуманістичні ідеали творчості» Президент України Віктор Ющенко посмертно присвоїв Василю Стусу звання Героя України.


Читати також