У Києві руйнується будинок родини Сікорських

дом сикорского в киеве

Чергова акція на захист будинку родини Сікорських пройшла в Києві напередодні Нового Року . Триповерховий флігель на вулиці Ярославів Вал, 15б стоїть занедбаний вже довгі роки. 

Без опалення, світла, ніким не охороняється. Вікна та двері на першому поверсі заклали цеглою, щоб там не вештались волоцюги, але ті проломили діру в одному з отворів і залазять на ночівлі. Вікна на другому і третьому поверхах вирвані разом із рамами, в підвалі й деяких вікнах помітні сліди підпалів. 

Будинок був побудований на замовлення лікаря-психіатра Івана Олексійовича Сікорського. Вчений, благодійник і громадський діяч Іван Олексійович Сікорський влаштував в цьому будинку лікарню та вів приватну практику. 
Відомо, що Іван Сікорський послужив живою моделлю для образу святого Іоанна Златоуста при розписі Васнєцовим вівтаря у Володимирському соборі. 

Син Івана Олексійовича, Ігор Сікорський, вже в 20-річному віці сконструював у дворі цієї садиби перший гелікоптер. Тут же він побудував кілька типів аеропланів, на яких літав сам, а в 1911 році на моделі С-6А встановив світовий рекорд швидкості з екіпажем. 
У 1912-1914 роках їм були створені моделі літаків "Грант", "Російський витязь" та "Ілля Муромець". 

Останні п'ятдесят років свого життя талановитий конструктор прожив у США, де в 1923 році заснував "Аероінженерну корпорацію Сікорського". Нині вона відома у всьому світі самими передовими технологіями в області виробництва вертольотів. 

У 1972 році в цьому будинку оселився видатний вчений в галузі математики, кібернетики та обчислювальної техніки Віктор Михайлович Глушков. Під його керівництвом були створені перші в країні керуючі ЕОМ серії "Дніпро" і "Мир". 
В один із приїздів в Україну Сергія Сікорського - сина конструктора - Віктор Ющенко особисто гарантував, що в будинку на Ярославовому Валу зроблять музей історії повітроплавання і авіації. 
Один час на будинку навіть активізувалися «реставраційні» роботи, які полягали в установці будівельних лісів. 
Простоявши біля року, конструкції так і не дочекалися робітників, і їх розібрали. Більше будівлею ніхто не цікавився. 

Будинок Сікорського перебуває на балансі Міністерства оборони України, раніше там знаходився філіал готелю "Червона зірка". Років десять тому він був переданий в оренду Фонду відродження спадщини Сікорського. 
Подальша доля будинку невідома. Є відомості, що будівля навмисно доводять до руйнування, щоб звільнити майданчик під торговий центр. Але міністерство віддавати його не збирається. 

У травні 2012 року кандидат на посаду мера Києва Віталій Кличко і екс-мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані з великою помпою відкрили пам'ятник батьку світового вертольотобудування, одному з найвідоміших у світі киян, Ігорю Сікорському. 

В інтерв'ю напередодні свого 75-річчя кореспонденту радіостанції «Голос Америки» І.І. Сікорський говорив:
«Я дуже радий ... послати свій гарячий привіт людям великої Батьківщини, яка дала мені життя, .. Ніхто з нас не хоче ні війни, ні руйнування, ні руйнування. Ми всі повинні встати і пред'явити тверду вимогу тим, хто перебуває при владі: ми хочемо миру! Ніхто не хоче війни. Ніхто її не виграє, але загинути можуть всі.
Це моє послання мені хотілося передати разом з моїм глибоким, гарячим, щирим привітом усім жителям країни, в якій я почав своє життя і якої нескінченно багато чим зобов'язаний і у всій моїй подальшій долі ».


У той же час будинок, де пройшло дитинство геніального авіаконструктора, навмисно доводять до руйнування, щоб звільнити місце під нову будмайданчик. 


Читати також